Jakie są główne różnice między Internetem, intranetem i ekstranetem?

W świecie zawodowym i osobistym bardzo często używa się i zna różnice między Internet, intranet i ekstranet oraz główne usługi sieciowe oferta.

W tym artykule pokażemy Ci różnice między internetem, intranetem, siecią zewnętrzną i jakie są główne różnice między tymi sieciami dzięki czemu można go właściwie używać i cieszyć się nim szeroko.

Aplikacje internetowe

Niewątpliwie jest to dla nas bardzo znajomy termin. To są Uwzględniono typy sieci komputerowych które dzięki Internetowi możemy poruszać się po tych różnych sieciach i być w ciągłej komunikacji ze światem.

Jest to sieć, która umożliwia zdecentralizowane połączenia z komputerami przy użyciu zestawu protokołów lub formalnych reguł interakcji zwanych TCP/IP ten

Te TCP/IP są szkieletem Internetu stworzonym do łączenia komputerów korzystających z różnych systemów operacyjnych. Obejmuje komputery, minikomputery i panele operacyjne Z sieci lokalny itp. rozszerzony ten

Internet ma ogromną zaletę, ponieważ możemy uzyskać do niego dostęp bez konieczności posiadania nazwy użytkownika i hasła, jak ma to miejsce w przypadku intranetu i ekstranetu.

Potrzebujemy tylko jednego kompatybilnego urządzenia technologia sieci bezprzewodowej lub przewodowy, z Organizacja Narodów Zjednoczonych dostęp Internet. Jest to poręczne narzędzie do wyszukiwania szerokiej gamy treści, od informacji będących przedmiotem wspólnego zainteresowania po pobieranie lub używanie plików lub dokumentów online za pomocą niekończących się aplikacji.

Funkcje intranetowe

Intranet działa jako sieć dla firm , i tylko na wyłączny użytek firma lub organizacja, która ma do niego dostęp. Intranet to narzędzie, które może pomóc w komunikacji, a jednocześnie przy niskich kosztach. Jest to sieć wewnętrzna do których nie wszyscy użytkownicy mają dostęp.

Umożliwia wymianę informacji, usług lub korzystanie z systemów operacyjnych w tej samej sieci i jest ogólnie obsługiwany przez organizatorów. Na przykład dla firm może być bardzo przydatne zapewnienie swoim pracownikom dostępu do określonych informacji, dokumentów i usług.

Jest Narzędzie zarządzania co staje się bardzo przydatne dla jego użytkowników, gdzie mogą rozpowszechniać informacje i je publikować.

Użytkownicy muszą korzystać z serwerów lokalnych i nie potrzebują zewnętrznego dostępu do funkcji. Pozwala to usprawnić komunikację, a nawet zabezpieczyć większe bezpieczeństwo i poufność ten Oczywiście wymagane jest uwierzytelnienie, a osoba ma hasło.

Półprywatny ekstranet

Ekstranet jest siecią półprywatną która wykorzystuje do komunikacji protokoły internetowe (m.in. TCP/IP, HTTP), a jej wykorzystanie również jest ograniczone. Umożliwia jednak dostęp użytkownikom zewnętrznym. Jest to sieć komputerowa umożliwiająca dostęp osobom trzecim, czyli użytkownikom spoza firmy.

Ma limit użytkowników, ale nie może uzyskać dostęp do tej sieci z dowolnego miejsca na świecie ten Jest to w zasadzie sposób na poszerzenie granic intranetu.

Jest używany przez niektóre firmy, które umożliwiają prywatny dostęp swoim pracownikom lub upoważnionemu personelowi zewnętrznemu z nim powiązanemu. Niektóre z głównych cech Extranetu to:

  • Dostęp: Extranet pozwala dostęp do klientów i dostawców ten Firma zapewnia uprawnienia dostępu do określonych obszarów serwisu.

  • Protokół: Wykorzystuje protokół internetowy oraz publiczny system komunikacji. W ten sposób udostępniaj odpowiednie informacje użytkownikom zewnętrznym, takim jak dostawcy lub klienci, w bezpieczny sposób.
  • Bezpieczeństwo: Bezpieczeństwo Extranetu jest bardzo ważne. Informacje przesyłane są zaszyfrowane między Twoją witryną a jej użytkownikami chroniąc w ten sposób przed możliwymi atakami przestępców komputerowych.

Podsumowując, różnice między sieciami wymienionymi powyżej to:

Internet jest do użytku publicznego, nie wymaga haseł ani haseł i jest całkowicie bezpłatny. Intranet jest przeznaczony do użytku prywatnego, aby usprawnić przekazywanie informacji do różnych części firmy i jej pracowników. Extranet jest przeznaczony do użytku półprywatnego, w którym firma przyznaje określone prawa użytkownikom zewnętrznym do oferowanych przez siebie usług.

Dodaj komentarz