HTTP vs IPFS: jakie są główne różnice?

Co to są IPFS i HTTP?

Najpierw wyjaśnimy, czym jest każdy z tych protokołów. HTTP jest najbardziej znany ze wszystkich, ale mamy też opcję IPFS, która ma kilka interesujących różnic.

HTTP

To jest to protokół przesyłania hipertekstu ten Jest to w zasadzie protokół komunikacyjny, który umożliwia przesyłanie informacji za pośrednictwem plików HTML, XHML i innych przez Internet.

Protokół ten pojawił się w 1989 r., ale z czasem został zaktualizowany. Jesteśmy teraz w HTTP/3. Krótko mówiąc, zrozumienie współczesnego internetu i umiejętność poruszania się po stronach internetowych ma kluczowe znaczenie.

IPFS

Innym terminem jest IPFS. Akronimy pochodzą od Międzyplanetarny system plików ten Jest to projekt, którego celem jest decentralizacja rozproszonej witryny działającej za pośrednictwem sieci P2P.

Dzięki IPFS pojawiły się różne projekty, które oferują usługi podobne do tych, które można znaleźć w ogólnej sieci, ale w sposób zdecentralizowany. Jest to nowszy protokół od czasu jego wydania w 2015 roku.

Główne różnice między IPFS a HTTP

Jak widać, są to dwa protokoły, które są podobne, ale mają wiele różnic. Zobaczymy, które z nich są najważniejsze i dzięki temu lepiej zrozumiemy, jak każdy z nich działa.

Różnice między serwerami

Jedną z głównych różnic jest niewątpliwie podejście serwerowe ten W przypadku HTTP jest to serwer centralny, natomiast w protokole IPFS jego celem jest właśnie decentralizacja serwerów za pomocą sieci P2P.

Pierwsza z nich będzie musiała skonfigurować lub zapłacić za serwer hostingowy, podczas gdy druga nie będzie wymagać serwera hosta do przesyłania treści, ponieważ każdy węzeł obsługuje dane w sieci.

Dane

Istnieją również różnice w jak żądane są dane ten IPFS żąda tych danych za pomocą skrótu kryptograficznego, natomiast w przypadku HTTP jest to żądanie z wykorzystaniem adresu, pod którym przechowywane są dane.

Jeśli serwer jest niedostępny lub wyłączony, nie będziemy mogli uzyskać dostępu do danych HTTP. Z drugiej strony dzięki protokołowi IPFS dane te są kopiowane do wielu węzłów i są dostępne w razie potrzeby.

Przepustowość i wykorzystanie

La strefa wymagane różne w obu przypadkach. Podczas gdy dostarczona przepustowość jest niska w przypadku HTTP, jest wysoka w przypadku IPFS, ponieważ dane są wymagane od najbliższego peera, który ma kopię danych.

Logicznie, kolejną kluczową różnicą jest: posługiwać się oba protokoły. HTTP jest szeroko stosowany, ponieważ jest protokołem mającym ponad 30 lat i bardzo powszechnym. IPFS jest dziś znacznie nowszy i mniej popularny.

mieć na myśli

Kolejną zaletą protokołu HTTP jest to, że jest on zawarty w prawie każdym sprzęcie komputerowym. Z drugiej strony, aby uruchomić IPFS, musimy uzyskać dostęp do IPFS przez bramę HTTP lub ręcznie skonfigurować węzeł IPFS na komputerze.

To ostatnie oznacza, że ​​istnieje również duża różnica w korzystanie z obu protokołów ten Większość korzysta z protokołu HTTP, podczas gdy IPFS ma obecnie bardzo niski udział w rynku.

Krótko mówiąc, są to główne różnice, które można znaleźć między protokołami HTTP i IPFS. Dla wielu ostatni protokół, choć dziś już znacznie mniej, może być przyszłością Internetu. Obecnie, jak widzieliśmy, HTTP jest najczęściej używaną przeglądarką internetową na większości urządzeń.

Dodaj komentarz