Wi-Fi, Wi-Fi Direct i Bluetooth: główne różnice

Połączenia bezprzewodowe zyskują na znaczeniu

Pamiętaj dzisiaj połączenia bezprzewodowe są bardzo ważne w naszym codziennym życiu. Jeśli porównamy sposób, w jaki połączyliśmy się kilka lat temu z dzisiejszym, zobaczymy duże zmiany.

Zmienił się sposób, w jaki nasze urządzenia łączą się ze sobą, sposób, w jaki uzyskujemy dostęp do Internetu. Teraz sieci Wi-Fi, ogólnie połączenia bezprzewodowe, są znacznie bardziej obecne. Ma to sens, gdy spojrzy się na postępy w tego typu technologii i większe możliwości, jakie oferują.

Obecnie nie ma ani jednej technologii bezprzewodowej, której używamy w naszym codziennym życiu. Możemy przedstawić różne opcje, różne terminy, które czasami mogą być mylone między użytkownikami. Możesz nawet zastanawiać się, jakie są na przykład różnice między Wi-Fi a Wi-Fi Direct. Lub jeśli Bluetooth lub Wi-Fi Direct są lepsze. Porozmawiamy o tym w tym artykule.

Wi-Fi i Wi-Fi Direct

Najpierw wyjaśnimy, co to jest różnice między Wi-Fi a Wi-Fi Direct ten Niektórzy użytkownicy mogą pomyśleć, że to drugie jest ulepszoną wersją pierwszego lub że funkcja jest taka sama. Zauważ, że w obu przypadkach połączymy się bezprzewodowo, ale cel końcowy nie jest dokładnie taki sam.

Z jednej strony mamy Technologia Wi-Fi ten Wszyscy używamy tego do codziennego surfowania po Internecie, zwłaszcza z urządzeń mobilnych. Coraz częściej występuje w bardzo różnym sprzęcie, a nawet w sprzęcie AGD w tzw. Internecie Rzeczy.

Wi-Fi pozwala nam łączyć się z Internetem bezprzewodowo. Umożliwia podłączenie urządzeń bezprzewodowych. Ale żeby to było możliwe, musi być pośrednik i punkt dostępu ten Może to być na przykład router.

Ta technologia była z czasem aktualizowana i ulepszana. Jest dziś szeroko stosowany i jest kompatybilny ze wszystkimi rodzajami sprzętu. Jest bezpieczniejszy, bardziej niezawodny i stabilny.

Ale możemy też zobaczyć termin Wi-Fi Direct ten Niektórzy użytkownicy mogą być zdezorientowani, gdy widzą, że urządzenie obsługuje tę technologię. Jest to uważane za plus lub ulepszenie w stosunku do wyżej wymienionego Wi-Fi.

W tym przypadku jest znacząca różnica i to wszystko nie potrzebujesz punktu dostępowego ten Możemy bezpośrednio podłączyć dwa kompatybilne urządzenia. Umożliwi nam to wymianę informacji i plików bezpośrednio między dwoma komputerami (stąd nazwa) bez łączenia się z pośrednikiem.

Jeśli przejdziemy do dalszych szczegółów, Wi-Fi Direct jest certyfikowany przez WiFi Alliance. Do tego nie jest wymagane połączenie z Internetem.

Aplikacje Wi-Fi

  • Połącz z internetem : Można powiedzieć, że głównym zastosowaniem Wi-Fi jest zapewnienie dostępu do Internetu urządzeniom. Za pośrednictwem tej sieci bezprzewodowej możemy podłączyć telefon komórkowy, laptop lub dowolne inne urządzenie kompatybilne z punktem dostępowym i uzyskać dostęp do Internetu.
  • Dostęp do komputerów w tej samej sieci : Możemy również mieć dostęp do innych komputerów, które mogą znajdować się w tej samej połączonej sieci Wi-Fi. Na przykład coś bardzo przydatnego w biznesie.

Aplikacje Wi-Fi Direct

  • Prześlij pliki : Jednym z najczęstszych zastosowań Wi-Fi Direct jest udostępnianie plików między urządzeniami. Z łatwością przeniesiemy zdjęcia, filmy lub dowolny inny dokument między kompatybilnymi urządzeniami, takimi jak telefony komórkowe i tablety.
  • Połącz swoje urządzenia : Możesz także podłączyć wiele urządzeń bez dostępu do Internetu. Jak wspomniano, nie będziemy do tego potrzebować żadnego punktu dostępu.
  • druk : to kolejna funkcja oferowana przez Wi-Fi Direct. Pliki możemy przesyłać do kompatybilnej drukarki i drukować bez konieczności fizycznego podłączenia urządzenia.
  • Retransmisja bezprzewodowa : Ponadto, transmisja bezprzewodowa możliwy. Na przykład to, co jest transmitowane na naszym telefonie komórkowym, jest wyświetlane na ekranie telewizora lub komputera. Jest to obecnie jedna z najbardziej użytecznych aplikacji.

Różnice między Wi-Fi Direct a Bluetooth

W obu przypadkach mamy do czynienia z technologiami bezprzewodowymi, które pozwalają nam przesyłać pliki z jednego urządzenia na drugie. Jest to bardzo przydatne w dzisiejszych czasach, ponieważ użycie kabli cofnęło się. Możemy łatwo udostępniać dokumenty między komputerami bezprzewodowo.

Ale są różnice między Wi-Fi Direct i Bluetooth, jak możesz sobie wyobrazić. W niektórych przypadkach jeden wygrywa, podczas gdy w innych bardziej odpowiedni jest drugi. Pokażemy Ci główne punkty do rozważenia.

Szybkość transferu

Zgodnie z tą definicją, Wi-Fi Direct wygrywa bez wątpienia ten Jest znacznie szybszy niż Bluetooth, choć ten ostatni został ulepszony w swoich najnowszych wersjach.

Wi-Di Direct umożliwia transmisję danych z prędkością większą niż 250 Mb/s. Ze swojej strony Bluetooth oferuje 50 Mb/s w swoich najnowszych wersjach. W obu przypadkach prędkości te będą zależeć od odległości między urządzeniem a innymi okolicznościami.

Dystans

Tutaj też jest znaczące różnice ten Wi-Fi Direct umożliwia podłączenie urządzeń znajdujących się na zewnątrz w odległości do 200 metrów. Zmienia się to w przypadku Bluetooth, gdzie można dotrzeć tylko na kilkadziesiąt metrów.

Ponadto należy pamiętać, że potencjalne przeszkody mogą być bardziej szkodliwe dla Bluetooth niż Wi-Fi Direct.

Zużycie energii

Chociaż obie technologie poprawiły się pod tym względem w ostatnich latach, prawda jest taka: Bluetooth nadal wygrywa. Posiada mniejsze zużycie baterii w urządzeniach pracujących.

Kompatybilność urządzenia

Istnieje znacznie więcej urządzeń obsługujących technologię Bluetooth niż Wi-Fi Direct. Zwłaszcza jeśli mówimy o peryferiach, sprzęcie będącym częścią naszego codziennego życia, słuchawkach, głośnikach…

Bezpieczeństwo

Obie technologie mają nowoczesne i skuteczne standardy bezpieczeństwa. Prawdą jest, że od czasu do czasu zgłaszano luki w zabezpieczeniach. Istnieją jednak różnice w możliwościach, jakie daje każdy przypadek. Na przykład w Wi-Fi Direct możemy skonfigurować szyfrowanie WPA2 oraz Wi-Fi.

Dodaj komentarz