różnice między tymi typami pamięci sieciowej

Co to jest urządzenie NAS?

Najpierw wyjaśnimy, co Urządzenie NAS ten Jest to w zasadzie komputer podłączony do sieci, a jego misją jest przechowywanie danych i informacji na centralnym serwerze. W ten sposób organizacja może na przykład używać tego typu sprzętu, aby wszystkie urządzenia mogły uzyskiwać dostęp do plików i zapisywać w nich.

Zwykle są połączone Sieć Ethernet TCP/IP ten To rozwiązanie jest szeroko stosowane zwłaszcza przez małe firmy i użytkowników prywatnych. Jest to urządzenie tanie, łatwe w instalacji i obsłudze.

Odciski palców są niezbędne do tworzenia ekranów Serwery NAS używane do tworzenia kopii zapasowych. Tak więc oprócz przechowywania tam treści i unikania utraty w przypadku cyberataku lub fizycznego uszkodzenia sprzętu, dzięki połączeniu z Internetem możemy go również przechowywać w dowolnym miejscu.

Często jest porównywany do przechowywania w chmurze, do którego można uzyskać dostęp za pomocą wielu usług w Internecie, za darmo i za opłatą. Jest jednak bardzo ważna różnica: fizyczny dysk twardy należy do użytkownika.

Krótko mówiąc, integrujemy urządzenie NAS z siecią, co pozwala nam przechowywać i uzyskiwać dostęp do plików z dowolnego urządzenia. Ponadto czasami posiadają dodatkowe porty USB, które pozwalają nam fizycznie podłączyć inny sprzęt i tym samym rozszerzyć pamięć lub wykonać kopię zapasową.

Co to jest urządzenie SAN

Z drugiej strony też będziemy mieli wybór Urządzenia SAN ten Są różne, jak zobaczymy. W tym przypadku jest to oczywiście sprzęt bardziej zaawansowany, bardziej zaawansowany, a także droższy. Są bardziej przedsiębiorczy.

Urządzenie SAN składa się z szybkiej sieci, która zwykle składa się ze światłowodów lub iSCSI (jest to standard, który umożliwia Protokół SCSI w sieciach TCP/IP. Wymaga również sprzętu, który działa na potrzeby połączenia, takiego jak mosty, a także materiałów do przechowywania, takich jak dyski twarde.

Zwróć uwagę, że dysk za pośrednictwem sieci SAN jest bardzo podobny do dysków SCSI, ATA lub SATA. Oczywiście w większości przypadków używa tego pierwszego.

Prawdopodobnie urządzenie SAN jest bardziej odpowiednie dla dużych firm. Jest to bardzo przydatne w organizacjach, które mają wiele serwerów i wymagają maksymalnej wydajności.

Główne różnice między NAS i SAN

Wyjaśnimy, jakie są główne różnice, które można znaleźć między urządzeniami NAS i SAN. Jak widać, w obu przypadkach służą one do przechowywania w sieci. Istnieją jednak pewne różnice między tymi dwoma przypadkami.

Użyto okablowania

jest różnice w okablowaniu używane przez NAS i SAN. Pierwsza wykorzystuje kabel LAN, a druga oparta jest na okablowaniu światłowodowym.

Protokoły

Urządzenia NAS łączą się bezpośrednio z siecią Ethernet i korzystają z protokołów takich jak NFS, SMB/CIFS, a nawet HTTP. Zamiast tego sieci SAN używają SCSI do komunikacji z urządzeniami dyskowymi.

Struktura

Urządzenie NAS korzysta z sieci TCP/IP, takich jak Ethernet, która jest siecią podstawową. Z drugiej strony sieć SAN zwykle działa w szybkich sieciach, ponieważ jest bardziej złożona, chociaż możemy również znaleźć bardziej podstawowe opcje.

koszt

Tutaj również możemy znaleźć znaczące różnice ten Urządzenia NAS są na ogół tańsze i bardziej przystępne cenowo dla użytkowników domowych i małych firm. Z drugiej strony urządzenia SAN są bardziej wyrafinowane, droższe i bardziej zorientowane na organizację.

Zarządzanie i łatwość użytkowania

NAS jest łatwiejszy w użyciu, szybszy w zarządzaniu i konfiguracji. Z kolei sieci SAN wymagają więcej czasu na zarządzanie, a nawet fizycznych zmian w niektórych komputerach.

Krótko mówiąc, są to główne różnice między urządzeniami NAS i SAN. W obu przypadkach spotykamy grupy skupione na przechowywaniu w sieci, coś, co jest dziś bardzo obecne i widzimy to coraz częściej w rosnącej liczbie organizacji, a także wśród użytkowników prywatnych.

Dodaj komentarz