główne różnice i sposób działania

Co oznacza Duplex w komunikacji?

Najpierw wyjaśnimy, co wyraźny ostateczny termin podwójnie ten Wiąże się to samo w sobie z możliwością wysyłania i odbierania danych. Duplex jest często używany do wykonywania połączeń telefonicznych lub komputerowych.

Jest to zatem system, który pozwala na utrzymanie komunikacji dwukierunkowej, która jest dziś fundamentalna, ponieważ jest w stanie odbierać i wysyłać wiadomości w tym samym czasie.

Jednak zdolność do transmisji do Praca dupleksowa zależy na różnych poziomach. Jednym z tych poziomów jest medium fizyczne, które umożliwia transmisję w obu kierunkach, transmisję, która umożliwia jednoczesne wysyłanie i odbieranie protokołu lub standardu komunikacji.

Możemy znaleźć różne możliwości. Zobaczmy, jaka jest różnica między pełnym dupleksem a półdupleksem. Są to dwa terminy, które mogą pojawić się podczas konfigurowania sieci, zwłaszcza w systemach takich jak Windows, i dobrze jest dokładnie wiedzieć, co każdy z nich oznacza i kogo możemy wybrać, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne zasoby.

Różnice między pełnym dupleksem a półdupleksem

Pełny dupleks

Z jednej strony możemy zacząć wyjaśniać, co to oznacza Pełny dupleks ten Termin ten opisuje jednoczesną transmisję i odbiór danych w kanale. Urządzenie Full Duplex może jednocześnie przesyłać dwukierunkowe dane przez sieć. Nie będziesz musiał czekać i sprawdzać, czy jest przesyłany w jednym kierunku.

w Pełny dupleks , przetłumaczony na język hiszpański, zapewnia lepszą wydajność dzięki podwojeniu wykorzystania przepustowości. Przykład korzystania z pełnego dupleksu znajduje się w telefonie. Tutaj komunikacja jest równoczesna i dwukierunkowa. Występuje również w wyłącznikach sieciowych.

Przykładem może być ulica dwukierunkowa. Samochody mogą przejechać oba kierunki ten To samo dotyczy komunikacji Full Duplex. Dlatego ten tryb transmisji oferuje lepszą wydajność. Znajdujemy to w szybszych połączeniach i kompatybilnych urządzeniach.

Jeśli chodzi o połączenia internetowe, należy pamiętać o jednej rzeczy, a mianowicie, że połączenia przewodowe łączące kable Ethernet są w trybie Full Duplex. Pozwala to na osiągnięcie lepszych prędkości. Zasadniczo oznacza to, że możemy jednocześnie wysyłać i odbierać bez czekania.

Półdupleks

Z drugiej strony mamy wybór Półdupleks ten Takie urządzenia mogą nadawać tylko w jednym kierunku na raz. W tym trybie dane mogą poruszać się w dwóch kierunkach, ale nie jednocześnie. Dlatego komunikacja jest dwukierunkowa, ale zunifikowana. To, jak możesz sobie wyobrazić, jest mniej optymalne niż w poprzednim przypadku.

Można powiedzieć, że oferuje niższa wydajność w porównaniu do Full Duplex dla tego, o czym wspomnieliśmy. Przykładem zastosowania może być krótkofalówka. Obaj mogą mówić, ale nie w tym samym czasie. Jeden musi poczekać, aż drugi skończy. Nie mogli komunikować się w tym samym czasie na dwa sposoby, jak telefon komórkowy.

Wyobraź sobie ponownie dwupasmową autostradę. Pojazdy mogą jechać w obie strony, ale nie w obie strony. Innymi słowy, samochody jadące w jednym kierunku muszą czekać, aż wszyscy jadący w przeciwnym kierunku przejadą, a następnie kontynuować jazdę. Mogą wystąpić zatory.

Ces Sieci półstronne będzie wymagać mechanizmu pozwalającego uniknąć konfliktów danych. Powinieneś sprawdzić, czy coś zostało przesłane przed próbą wysłania czegokolwiek, aby uniknąć problemów. Urządzeniem korzystającym z tej opcji jest koncentrator. Widać, że jest duża różnica w wyłączniku sieciowym. Może nie działać w niektórych przypadkach, gdy będziemy wymagać, aby był w trybie pełnego dupleksu.

Sposób Półdupleks lub pół podwójnie to, co istnieje w sieciach Wi-Fi. Wiemy już, że sieci bezprzewodowe stają się coraz bardziej obecne w naszym codziennym życiu i znacznie się poprawiły w ostatnich latach, ale nadal mają pewne problemy ze stabilnością i nie osiągają takiej samej prędkości jak sieci przewodowe. Są również wymagane w węzłach internetowych.

W tym przypadku możemy stwierdzić ryzyko kolizji ten Oznacza to, że więcej niż jeden użytkownik lub urządzenie próbuje komunikować się w tym samym czasie, ale jak widzieliśmy, nie jest to możliwe. Może to prowadzić do problemów, awarii, przestojów i niektórych błędów. Powoduje to konieczność skonfigurowania systemu tak, aby uniknąć tych konfliktów i zapewnić prawidłową komunikację.

Dzięki temu systemowi wykrywania kolizji urządzenia wykryją, że doszło do kolizji, a transmisje zostaną zatrzymane na wymagany czas i zostaną ponownie wysłane później. Pozwoli to obu urządzeniom na jednoczesne przesyłanie strumieniowe i spowoduje problemy, jak wspomniano. Celem jest jedynie uniknięcie tych konfliktów w transmisji. Dlatego w systemie, który potrafi przewidzieć ten problem, wykona analizę przed wysłaniem transmisji. Jeśli kanał jest wolny, będzie kontynuowany. jeśli z drugiej strony jest zajęty, będzie czekał, aż będzie wolny, więc ten konflikt się nie wydarzy.

Na koniec możemy powiedzieć, że główna różnica między półdupleksem a pełnym dupleksem polega na tym, że komunikacja jest jednokierunkowa lub obie. Poza tą podstawową różnicą reszta polega na tym, jak z niej korzystać w sytuacjach, w których skorzystamy z jednej lub drugiej opcji. Nawiasem mówiąc, niektóre urządzenia mogą działać tylko w ten czy inny sposób. W pewnych okolicznościach może to mieć kluczowe znaczenie.

Dodaj komentarz