jakie są różnice i do czego służą

Co to są porty RJ45?

Są bez wątpienia najczęstsze i używane. Port RJ45 umożliwia podłączenie kabli sieciowych. Możesz mieć 8 pinów i nie wszystkie z nich są zawsze używane. Te kombinacje istnieją w routery lub przełączniki sieciowe ten Umożliwiają urządzeniom łączenie się z siecią.

Tego typu kable możemy wykorzystać do podłączenia wszelkiego rodzaju sprzętu. Jest to standardowe złącze, przez które możemy podłączyć komputer, telewizor, konsolę do gier, drukarki czy dowolne urządzenie domowe, które ma dostęp do sieci za pomocą kabla do routera lub switcha.

Podczas gdy większość wspomnianych dzisiaj urządzeń ma łączność bezprzewodową, prawda jest taka, że ​​korzystanie z kabli jest nadal powszechnie stosowane. Zwykle dzięki temu zyskujemy stabilność i jakość, a także lepszą prędkość internetu. W końcu sieci Wi-Fi są bardziej wrażliwe na przeszkody lub odległość.

Co to są porty SFP?

Z drugiej strony mamy Porty SFP ten Przełączniki gigabitowe mają tego typu połączenie. Służy do łączenia z szeroką gamą kabli światłowodowych i Ethernet w celu osiągnięcia różnych funkcji.

Stosowane są głównie w wyłączniki sieciowe ten Pozwalają na podłączenie różnych typów kabli światłowodowych, takich jak jednomodowe i wielomodowe, a także z różnymi prędkościami (1 Gbps, 10 Gbps…). Mogą jednak łączyć miedziane kable Ethernet, takie jak CAT5e lub CAT6.

Zazwyczaj najbardziej zaawansowane przełączniki sieciowe, szczególnie te używane w środowiskach komercyjnych, mają co najmniej dwa porty SFP. W ten sposób mogą nawet łączyć różne budynki za pomocą okablowania światłowodowego.

Różnice między portami RJ45 i SFP na przełącznikach sieciowych

Widzieliśmy, czym jest port RJ45 i czym jest port SFP. Widzieliśmy, że są różnice i że każda może być ciekawa pod pewnymi warunkami, w zależności od tego, jak zamierzamy użyć wyłącznika sieciowego lub rodzaju użytego kabla. Zobaczymy teraz, jakie są główne różnice.

Rodzaje połączeń

Pierwsza różnica, jaką możemy znaleźć, dotyczy typów połączeń, które obsługuje każde z nich. Znajdziemy tutaj ograniczenia lub więcej funkcji w zależności od typu portu, z którego korzystamy w naszych urządzeniach.

W tym znaczeniu Porty RJ45 akceptuje kable Ethernet, takie jak CAT5, CAT6 itp. Są to typowe kable, których używamy do połączenia, m.in. komputer z routerem. Po drugie Porty SFP jest bardziej kompletny, ponieważ akceptują światłowodowe jednostki łączące (zarówno monotropowe, jak i multimodalne), a także CAT5e, CAT6, CAT7, CAT8 itp.

Maksymalna odległość

La maksymalna odległość opcje dozwolone przez każdą opcję również znacznie się różnią. Porty RJ45 są przydatne do maksymalnej odległości 100 metrów. To więcej niż potrzeba, aby nasze urządzenia były podłączone do sieci w domu lub małym biurze. Mogą jednak wystąpić ograniczenia, jeśli zajdzie potrzeba dalszego podłączenia sprzętu.

Z drugiej strony porty SFP pozwalają na większe odległości. W zależności od przypadku mówimy nawet o kilometrach. Kable MMF mogą dostarczyć 10 Gb/s na odległość do 550-600 metrów. Ale dodatkowo kable SMF mogą sięgać nawet 150 km. Jeśli podłączymy kabel CAT5, taki sam limit będziemy mieli na 100 metrach z RJ45.

czas oczekiwania

Istnieją również różnice co do zapomnienie podczas zdalnego podłączania urządzeń. W tym sensie porty SFP mają mniejsze opóźnienia w porównaniu z portami RJ45, które mogą oferować niższą obsługę podczas podłączania sprzętu na duże odległości.

Konsumpcja

Zwłaszcza w przypadku firmy lub organizacji, która ma mieć wiele komputerów podłączonych do sieci, zużycie może się znacznie różnić. Porty SFP mają integracja gorszy w porównaniu do portów RJ45.

Wreszcie, są to niektóre z głównych różnic między portami RJ45 a portami SFP. Jak widać, istnieją głównie różnice między maksymalną odległością a typami połączeń.

Dodaj komentarz