Zdalne uruchamianie systemów operacyjnych za pomocą AOMEI PXE Boot

AOMEI PXE Boot to aplikacja, która pozwala nam uruchamiać systemy operacyjne w sieci lokalnej, dzięki czemu nie musimy wkładać płyt CD, DVD ani nośników pamięci do komputera klienckiego, aby zainstalować na nim system. Ta aplikacja jest przydatna, gdy trzeba zainstalować system operacyjny na komputerze, który nie ma napędów optycznych ani portów USB, lub gdy trzeba zainstalować ten sam system na wielu komputerach w tym samym czasie.

Podstawowe działanie tej technologii jest następujące:

Jedynym wymaganiem jest to, aby komputery klienckie na jednym komputerze posiadały aplikację AOMEI PXE Boot, podczas gdy pozostałe skanowały sieć w poszukiwaniu serwera do połączenia i pobrania danych niezbędnych do uruchomienia działającego na nim systemu.

Pobierz i zainstaluj serwer startowy AOMEI PXE

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to pobrać oprogramowanie z ze swojej głównej strony internetowej ten Instalujemy go i uruchamiamy w naszym systemie. Zobaczymy okno podobne do tego poniżej.

Poza tym możemy wybrać, czy chcemy uruchomić niestandardowy obraz ISO, czy jeden z systemów operacyjnych wstępnie skonfigurowanych do trybu Live, takich jak Windows PE lub Linux, które można pobrać za pomocą narzędzia AOMEI Backupper.

W naszym przypadku wybralibyśmy rozruch z obrazu Windows PE, czyli systemu operacyjnego, którego chcielibyśmy użyć do uzyskania dostępu do komputera, który normalnie nie uruchamia się z powodu jakiejś usterki. Wybierz tę opcję z menu i kliknij przycisk „Uruchom usługę”.

* Jeśli wybierzemy niestandardowy obraz do uruchomienia z PXE, nazwa ISO zawiera znaki specjalne, których nie ma w alfabecie angielskim, to nie zadziała.

Serwer rozruchowy AOMEI PXE uruchomi się i poczeka, aż klient połączy się przez samą sieć LAN.

Uruchom system operacyjny w zdalnym programie klienckim

Następnie musimy skonfigurować BIOS klienta do uruchamiania systemów operacyjnych z dysków sieciowych. Większość obecnych BIOS-ów i UEFI ma tę funkcję, więc nie byłoby problemu w tym zakresie.

Wybierz odpowiednią opcję, a system automatycznie rozpocznie wyszukiwanie serwerów PXE w sieci lokalnej. Po wykryciu serwera z systemem operacyjnym PXE automatycznie ładuje go z sieci lokalnej.

Dzięki temu możemy zacząć korzystać z wybranego systemu operacyjnego, zainstalować go (jeśli posiada taką funkcjonalność) lub uzyskać dostęp do przechowywanych danych, aby łatwo je odzyskać w przypadku, gdy komputer nie uruchomi się poprawnie.

Dodaj komentarz