Seminarium podzieliliśmy na dwie oddzielne części, kontrole, które musimy wykonać na naszym routerze bezprzewodowym , oraz kontrole, które musimy wykonać na naszym komputerze lub smartfonie ten Zalecamy przeprowadzenie wszystkich testów krok po kroku, aby spróbować znaleźć błąd, a następnie go poprawić.
Kontrole do wykonania na routerze
Większość błędów związanych z niepowodzeniem połączenia 5G jest spowodowana nieprawidłową konfiguracją routera lub nie obsługuje bezpośrednio jednoczesnej obsługi dwóch pasm. Musimy pamiętać, że aby dostać się do routera musimy zrobić to przez przeglądarkę internetową, umieszczając w pasku adresu domyślny portal routera. Skąd mam wiedzieć, która jest domyślną bramą (routerem)? Przejdź do „Start” i wpisz „cmd” i naciśnij klawisz Enter, aby przejść bezpośrednio do wiersza polecenia systemu Windows.
W tym momencie musimy wykonać następujące polecenie i nacisnąć Enter: „ipconfig”. Po wykonaniu tego polecenia pojawi się „Brama domyślna”, a następnie adres IP, zwykle brama domyślna na routerach to: 192.168.0.1, 192.168.1.1, 192.168.2.1, 192.168.50.1 i 192.168.178.1, ale najlepiej aby zobaczyć swój adres IP i użyć przeglądarki internetowej, aby umieścić go w pasku adresu: http://192.168.1.1
Czy nasz dwuzakresowy router jest jednocześnie z WiFi 5G?
Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że aby połączyć się z pasmem 5G, nasz router musi być jednocześnie dwupasmowy lub przynajmniej transmitowany na pasmo 5G. Jest to znane, patrząc na model routera, niezależnie od tego, czy jest to „AC”, czy „AX”, to jednoczesny dwuzakresowy. Jeśli jednak nasz router wskazuje, że jest to „N”, to może nie być jednocześnie dwuzakresowym. Zanim przejdziemy dalej, sprawdzając różne aspekty naszego routera, musimy upewnić się, że nasz router obsługuje pasmo 5G.
Czy sieć WiFi 5G jest aktywna?
Jeśli nasz router jest kompatybilny ze strefą 5G, musimy zaimportować oprogramowanie i sprawdzić, czy ta strefa jest rzeczywiście włączona, czy nie. W sekcji „Bezprzewodowe” powinniśmy zobaczyć menu, które mówi nam, czy pasmo częstotliwości jest włączone, czy wyłączone. Niektóre routery mają ten sam fizyczny przycisk do włączania WPS i włączania/wyłączania pasma WiFi, więc jest szansa, że przez pomyłkę możemy go wyłączyć.
Jeśli masz router Movistar, musisz przejść do sekcji „WiFi Plus”, która odnosi się do strefy 5G, a „WiFi” odnosi się do strefy 2,4G. W tym menu konfiguracji zobaczysz opcję o nazwie „Stan sieci bezprzewodowej” i powinna być oznaczona jako „Włączona”.
Po weryfikacji kliknij Zastosuj zmiany, a my sprawdzimy z klientem Wi-Fi, czy możemy już go wykryć.
Czy SSID (nazwa sieci Wi-Fi) jest ukryty?
Domyślnie wszystkie routery Wi-Fi AP i Powerline z Wi-Fi zawsze wyświetlają nazwę sieci Wi-Fi, ale być może ją ukryłeś i zapomniałeś lub przez pomyłkę skonfigurowałeś router. Aby sprawdzić, czy SSID jest ukryty, najprościej jest wejść w zaawansowaną konfigurację routera i sprawdzić, czy mamy włączoną opcję „Ukryj sieć WiFi”. W zależności od modelu routera będzie on znajdować się w jednym lub drugim miejscu.
Na jakim kanale nadaje?
Pasmo 5GHz ma różne kanały WiFi do transmisji, w RedesZone wyjaśniliśmy wcześniej, które kanały są dostępne w tym paśmie i jakie są jego główne cechy. Domyślnie routery nadają na kanałach 36, 40, 44 i 48, są to tzw. kanały U-NII-1, mamy też kanały 52, 56, 60 i 64, z tzw. Kanałami U-NII- 2A i wreszcie mamy kanały 100, 104, 108 i 112 lub więcej, które są kanałami U-NII-2C. Z kanału 149 nazywają się U-NII-3.
Niektóre karty WiFi obsługują tylko kanały 5G na „niskich kanałach”, tj. 36, 40, 44 i 48. Jeśli nadajemy na kanale 100, a klient WiFi nie jest kompatybilny z tą przepustowością, dlaczego nie logicznie „zobaczyć” „żadne Wi- Sieć Fi. Na poprzednim obrazku mamy kanał w trybie automatycznym, jak widać kanał 108 został automatycznie wybrany do transmisji, więc gdybyśmy mieli starą kartę WiFi, nie moglibyśmy się połączyć.
Sterowanie na komputerze lub smartfonie
Po wykonaniu wszystkich sprawdzeń na routerze, jeśli nadal nie możemy pomyślnie połączyć się z siecią 5G, musimy wykonać następujące kroki, aby sprawdzić i zacząć wykluczać wszelkie problemy.
Czy moja karta WiFi obsługuje 5G?
Pierwszą rzeczą, którą musimy wiedzieć, jest to, czy nasza karta WiFi jest kompatybilna z pasmem 5GHz. Skąd wiemy? Jeśli przejdziemy do „Panel sterowania / Centrum sieciowe / Zmień ustawienia adaptera”, możemy zobaczyć dokładny model naszej karty WiFi. Jeśli się nie pojawi, możemy użyć programów takich jak AIDA64, aby dowiedzieć się dokładnie, jaki model karty sieciowej WiFi jest zainstalowany.
Znając model, powinieneś wejść na oficjalną stronę producenta i zapoznać się z charakterystyką techniczną tej karty. Musi wskazywać gdzieś zgodne ze standardami 802.11a / ac / ax, jeśli nie obsługuje tych standardów, czyli nie obsługuje pasma 5G a i tak będziesz musiał połączyć się z pasmem 2.4G. Jeśli wydaje się być kompatybilny z WiFi 5 lub WiFi 6, możemy powiedzieć, że jest kompatybilny z pasmem 5G.
Czy moja karta WiFi pasuje do kanału używanego przez router?
W przypadku, gdy nasza karta jest kompatybilna z WiFi 5, ale nadal nie „widzimy” sieci WiFi, sprawdź kanał transmisji routera i upewnij się, że nadajesz na „niskie” kanały 36, 40, 44 i 48. Tel. . Jak wyjaśniliśmy wcześniej, istnieją karty WiFi kompatybilne z 5G, ale tylko dla „niskich kanałów”, niekompatybilnych z kanałami 100, 104, 108 i 112, więc musisz zalogować się do routera i obserwować, który kanał nadaje.
Możesz również użyć programów takich jak WiFi Analyzer na Androida lub Acrylic WiFi Home do przeglądania zarówno kanałów WiFi 2.4G, jak i 5G, ale musi to być używane na komputerze, który może „zobaczyć” sieć WiFi, ponieważ jeśli używamy do komputera który nie może połączyć się z siecią 5G, nadal nie zobaczymy sieci WiFi i nie wiemy, jaki kanał nadaje.
Czy jestem blisko routera WiFi?
Pasmo 5 GHz ma mniejszą przepustowość niż pasmo 2,4 GHz, jeśli jesteśmy zbyt daleko od routera, ale widzimy pasmo 2,4 GHz, jest bardzo prawdopodobne, że pasmo 5G nas nie zobaczy tylko dlatego, że jesteśmy za daleko. W zależności od używanej przez nas karty WiFi możemy mniej lub bardziej połączyć się z głównym routerem. Dlatego jeśli jeden komputer jest w stanie połączyć się z miejsca, w którym się aktualnie znajdujesz, a drugi nie, prawdopodobnie jest to problem z zasięgiem Wi-Fi.
Czy kiedykolwiek łączyłem się z siecią 5G i teraz mi to nie pozwala?
Jeśli kiedyś łączyłeś się z pasmem 5 GHz, ale teraz na to nie zezwalasz, sprawdź, czy usunąłeś zapisaną sieć Wi-Fi w systemie Windows. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli zmienisz hasło, system Windows stwierdzi, że jest ono nieprawidłowe i pojawi się na dole listy dostępnych sieci Wi-Fi. Zalecamy przejście do sekcji Zapisane sieci Wi-Fi i kliknięcie „Zapomnij sieć”, a następnie ponowne połączenie. Prawdopodobnie rozwiązałeś problem, po prostu zapominając o sieci, którą pamiętasz i łącząc się ponownie.
Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom udało Ci się połączyć z pasmem 5G, znacznie szybciej i zaleca się korzystanie z pasma 2,4G, ale musisz pamiętać, że to pasmo częstotliwości ma niższą przepustowość niż pasmo 2,4G. i tak XNUMXG, musisz być bliżej routera, punktu dostępowego lub przewodu zasilającego Wi-Fi, w przeciwnym razie nie będziesz mógł się połączyć.