Lynis, pełna kontrola bezpieczeństwa dla Linuksa

Lynis, kontrola bezpieczeństwa dla Linuksa

Linux jest uważany za bezpieczniejszy system operacyjny niż Windows. Dzieje się tak głównie dlatego, że mniej szkodliwego oprogramowania jest przeznaczone do atakowania wielu dystrybucji. Nie oznacza to jednak, że nie ma problemów, które wpływają na prywatność, bezpieczeństwo lub powodują błędy w zainstalowanych aplikacjach.

Lynn jest bardzo pełna kontrola którego możemy używać w Linuksie. Jest dostępny dla popularnych dystrybucji, takich jak Ubuntu, Fedora, Debian i OpenSUSE. Zasadniczo skanuje całe oprogramowanie zainstalowane na naszym komputerze i szuka wszelkich problemów, które musimy naprawić. Dowiemy się więc, czy musimy wprowadzić jakieś zmiany, zainstalować aktualizacje itp.

Takich narzędzi jest wiele. Jednakże νης jest bardzo interesujący właśnie dlatego, że jest kompletny, a także dlatego, że jest dostępny dla systemów stacjonarnych i serwerowych.

Jest to oprogramowanie typu open source. Możemy przejść do Twojej witryny, aby znaleźć również wszelkiego rodzaju informacje zdalny kompresor ten Ale możemy go również zainstalować bezpośrednio z naszego systemu, poprzez terminal. Na przykład w naszym przypadku wypróbowaliśmy to na Ubuntu.

Jak korzystać z Lynisa w systemie Linux

Na początek użyj Lynis możemy go dodać z terminala za pomocą polecenia „sudo apt-get install lynis”. Poprosi nas o hasło administratora, a następnie pobierze niezbędne pakiety do zainstalowania w systemie.

Od tego momentu możemy zacząć używać Lynis. Jeśli chcemy czegoś podstawowego i szybkiego, możemy wykonać polecenie lynis –Q ten To, co robi, to szybkie skanowanie w poszukiwaniu wszelkich problemów z zabezpieczeniami, które wykryje w zainstalowanym oprogramowaniu.

Zacznie się analityk różnych części naszego systemu i analizować je po kolei. Pokaże nam również informacje o każdym z nich, abyśmy mieli niezbędne dane przy podejmowaniu jakichkolwiek działań w celu poprawy naszego bezpieczeństwa.

W pierwszej sekcji zobaczymy informacje związane z zainstalowanym systemem operacyjnym, nazwą użytkownika, wersją jądra, platformą itp. Zacznie też wykonywać różne testy, sprawdzając istnienie różnych plików, bezpieczeństwo operacji, procesów, plików systemowych itp. Jak widać, jest to bardzo wszechstronne narzędzie kontrolne.

Pokazuje nam również moduły, takie jak drukarki, które podłączyliśmy, zapory ogniowe, serwery, sieci … Wszystko po to, aby zidentyfikować wszelkie problemy, które mogą się pojawić i je naprawić, abyś nie miał komplikacji na poziomie bezpieczeństwa. Bardzo przydatne, jeśli na przykład masz zainstalowane serwery WWW.

Krótko mówiąc, Lynis to ciekawe narzędzie, z którego możemy skorzystać przeprowadza audyty na naszym systemie Linux, zarówno na poziomie pulpitu, jak i na poziomie serwera. W naszym przypadku wypróbowaliśmy go na Ubuntu, ale jest on dostępny dla większości dużych dystrybucji Linuksa.

Ponieważ musimy chronić nasze systemy

Ochrona naszych systemów to nie tylko posiadanie programu antywirusowego. Ważne jest, aby zawsze właściwie utrzymywać wszystkie podstawowe aspekty bezpieczeństwa. Najważniejsze to mieć najnowsze wersje ten W wielu przypadkach mogą wystąpić problemy z lukami w aplikacjach i systemach, z których korzystamy. Te wady mogą być wykorzystywane przez hakerów do przeprowadzania ataków.

Dlatego oprócz narzędzi bezpieczeństwa musimy również upewnić się, że posiadamy najnowsze wersje i oczywiście, że w używanych przez nas programach i narzędziach nie ma luk. W tym celu możemy również skorzystać z usług takich jak Lynis, które analizują nas w systemie on szukać problemów ten

Również jako dodatkowa rekomendacja zawsze powinniśmy mieć na uwadze zdrowy rozsądek. Nie popełniaj błędów podczas przeglądania sieci, pobierania programów i konfigurowania sprzętu. Jest to coś, z czego zawsze powinniśmy korzystać, niezależnie od rodzaju systemu operacyjnego lub urządzenia, z którego korzystamy.

Dodaj komentarz