Funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO w Excelu – jak z niej korzystać

Excel VLOOKUP to funkcja, która umożliwia tworzenie relacji między różnymi kolumnami Excela. Innymi słowy, umożliwia wyszukiwanie wartości w kolumnie danych i zwracanie odpowiedniej lub równoważnej wartości z innej kolumny.

WYSZUKAJ.PIONOWO jest taki sam jak WYSZUKAJ.PIONOWO, tylko w języku hiszpańskim jest używany w programie Excel. Należy o tym pamiętać, ponieważ podczas korzystania z funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO używaj hiszpańskich argumentów, takich jak „FAŁSZ” zamiast „Fałsz” i „PRAWDA” zamiast „Prawda”, w przeciwnym razie spowoduje to powstanie błędów składniowych. Jeśli używasz Excela w języku angielskim, powinieneś użyć funkcji WYSZUKIWANIE PIONOWE i użyj argumentów „Prawda” i / lub „Fałsz”.

Kiedy używać funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO w programie Excel

Jeśli potrzebujesz znaleźć informacje w dużym arkuszu danych lub jeśli potrzebujesz znaleźć ten sam typ informacji w arkuszu, zaleca się użycie funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO.

Składnia funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO jest następująca:

= WYSZUKAJ.PIONOWO (wartość_wyszukiwania, tablica_tablicy, kolumna_dysku, [zakres])

Aby lepiej zrozumieć każdy z argumentów używanych w funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO, posłużymy się przykładem poniższa tabela danych pokazujący sprzedaż dla każdego miasta.

W tym przykładzie chcemy znaleźć informacje o konkretnym mieście za pomocą kodu miasta.

W tym celu utworzyliśmy komórki po prawej stronie i użyliśmy funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO, aby podczas wprowadzania kodu miasta pokazać sprzedaż z ostatnich 4 lat tego miasta.

W każdej z komórek sprzedażowych po prawej (zielonej) należy użyć funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO:

Sprzedaż komórek w 2017 r. (J4): = WYSZUKAJ.PIONOWO (J3, A2: G13, 4, FAŁSZ)

Jednostka sprzedaży 2018 (J5): = WYSZUKAJ.PIONOWO (J3, A2: G13, 5, FAŁSZ)

Sprzedaż komórek 2019 (J6): ​​​​= WYSZUKAJ.PIONOWO (J3, A2: G13, 6, FAŁSZ)

Sprzedaż komórek w 2020 r. (J7): = WYSZUKAJ.PIONOWO (J3, A2: G13, 7, FAŁSZ)

Wyjaśnij argumenty funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO

Tutaj wyjaśniamy pełną funkcję:

  • Symbol „=” wskazuje, że to, co nastąpi, będzie funkcją, w tym przypadku „WYSZUKAJ.PIONOWO”.
  • Nawiasy „()” będą zawierać wszystkie argumenty (argumenty to dane, które funkcja musi wykonać). Argumenty są oddzielone znakiem „;”.
  • Pierwszy argument jest powiązany z wartością wyszukiwania. W tym przypadku, ponieważ wartość będzie w komórce „J3”, jest to argument, który musimy tam podać.
  • Drugi argument dotyczy bloku wartości do wyszukania. W programie Excel ten blok wartości nazywa się tabelą lub tabelą wyszukiwania. W naszym przykładzie tabela wyszukiwania będzie zawierać listę od A2 do G13, więc powinna być używana jako „A2: G13”. Chociaż nie jest to wymagane w tym przykładzie, tabela wyszukiwania może znajdować się w innym arkuszu. Aby to zrobić, wprowadź nazwę arkusza, a następnie „!”. Na przykład „Arkusz2! A2: G13”.
  • Trzeci argument dotyczy kolumny, do której powinny trafić dane. Każda kolumna jest ponumerowana. Kolumna A to liczba 1, B to 2, C to 3 i tak dalej. Z tego powodu w naszym przykładzie rok „Sprzedaż 2017” odpowiada kolumnie 4, 2018 do 5, 2019 do 6 i 2020 do 7.
  • Wreszcie czwarty argument to zakres. To nic innego jak użycie „FALSE” dla dokładnego wyszukiwania lub „TRUE” dla wyszukiwania przybliżonego. Ponieważ interesuje nas, że wyszukiwanie musi dokładnie odpowiadać kodowi miasta, musimy użyć „FAŁSZ”.

Jeśli widzisz błąd kończyć się komórka które mają funkcję WYSZUKAJ.PIONOWO, ponieważ argument jest nieprawidłowy lub nie ustawiono żadnej wartości w Celtic J3. Dopóki nie wpiszesz kodu miasta (w naszym przykładzie) pojawi się błąd, ale nie martw się, po wpisaniu kodu zobaczysz już wyniki.

Jednak najlepszym sposobem na nauczenie się takich rzeczy jest praktyka. Zacznij od przykładu wspomnianego w tym samouczku, po jego ukończeniu i sprawdzeniu, czy działa, wypróbuj inne przykłady zastosowań, które mogą ci natychmiast służyć.

Dodaj komentarz