Dlaczego routery mają teraz 2 sieci Wi-Fi?

Wprowadzenie do sieci 2,4 GHz i 5 GHz

Jeśli niedawno zmieniłeś router, Twój dostawca usług internetowych dostarczy router, który obsługuje oba pasma częstotliwości. Zwykle mają go dwulatkowie ze światłowodami. Przykładami routerów dwuzakresowych są dwa modele HGU dostarczone przez Movistar swoim klientom lub Orange / Jazztel Fibra Livebox lub routery dostarczone klientom przez Vodafone i Grupo Masmóvil.

Zanim zaczniemy, musimy powiedzieć, że nie ma to nic wspólnego z sieciami komórkowymi 2G, 3G, 4G lub 5G. Gdzieś jest publiczne WiFi, zawsze można znaleźć znak, który nazywa to 2.4G lub 5G. Dlatego chcieliśmy wyjaśnić tę koncepcję, te G odnoszą się do pokolenia. Obecnie w 2020 roku rozbudowujemy sieci 5G lub piątej generacji.

Jednak jeśli chodzi o Wi-Fi, G odnosi się do częstotliwości radiowej. W przypadku sieci 2,4G oznacza to, że transmituje swój sygnał w paśmie 2,4 gigaherca (GHz). Z drugiej strony mamy 5G, co oznacza, że ​​sygnał działa w paśmie 5 GHz.

Następnie pokrótce wyjaśnię szablon 802.11. Możesz więc sprawdzić i zrozumieć, jak ewoluowały nasze routery domowe w ciągu ostatnich 20 lat.

Standard 802.11 i jego wpływ na szybkość Wi-Fi naszych routerów

802.11 to rodzina standardów bezprzewodowych opracowana przez Instytut Inżynierii Elektrycznej i Elektronicznej. W tym przypadku skomentuję tylko te, które są najczęściej używane w routerach, które mamy w domu. Pokrótce omówimy 802.11 a, b, g, n, ac i ax.

Przejrzeć 802.11a został przyjęty w 1999 roku. Ten standard działa w paśmie 5 GHz z maksymalną prędkością 54 Mbit/s. W razie potrzeby szybkość transmisji danych zostaje zmniejszona do 48, 36, 24, 18, 12, 9 lub 6 Mbit/s. Ma zasięg 20 km ze specjalnymi szprychami. Nie jest to standard stosowany w routerach domowych.

Następną rzeczą, którą zajmiemy się jest reguła 802.11b który został również zatwierdzony w 1999 roku. Maksymalna prędkość transmisji wynosi 11 Mb/s i działa w paśmie 2,4 GHz. W praktyce maksymalna prędkość transmisji w tym standardzie to około 5,9 Mbit/s przez TCP i 7,1 Mbit/s przez UDP. Przykładem, który niektórzy z was mogli mieć w domu, jest Zyxel Prestige 650.

Następnie w czerwcu 2003 r. przyjęto standard konfiguracji: 802.11g , możemy uznać to za ewolucję 802.11b. Podobnie jak ten ostatni, działa w paśmie 2,4 GHz, ale działa z teoretyczną maksymalną prędkością 54 Mbit/s. Jednak średnia będzie wynosić 22 Mb/s rzeczywistej prędkości transferu. Zauważ, że jest kompatybilny ze standardem B i używa tych samych częstotliwości. Przykładem routera z tej kategorii może być Zyxel Prestige 660HW-D1.

Następną rzeczą, którą skomentujemy, jest Standard 802.11n zatwierdzona przez IEEE 11 września 2009. Jej teoretyczna maksymalna prędkość zależy od liczby anten i konfiguracji szerokości kwadratu (domyślnie to 64QAM, 256QAM lub 1024QAM), więc maksymalna prędkość może osiągnąć 1000Mbps, jeśli użyjemy czterech anten i konfiguracji 1024QAM, ponieważ nie było routerów z więcej niż czterema antenami.

Ponadto może pracować w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz. Dlatego 802.11n jest kompatybilny z urządzeniami opartymi na wszystkich poprzednich wersjach Wi-Fi (a / b / g). Przykładem może być router Comtrend VG 8050 używany przez Movistar z pierwszymi liniami światłowodowymi.

Najpopularniejszym dziś jest standard 802.11ac który został ratyfikowany w lipcu 2014 r. Znany również jako WiFi 5, Gigabit WiFi lub szerzej jako WiFi 5G. Ten standard ma poprawić prędkość transferu do 433 Mb/s na strumień danych, ale jeśli zastosujemy 1024QAM, możemy osiągnąć nawet 540 Mb/s na strumień danych. Ponadto teoretycznie można było osiągnąć prędkość 2100 Mb/s za pomocą 4 anten. W tym przypadku FritzBox 7590 byłby przykładem routera AC WiFi.

Na koniec wspomnijmy o modelu 802.11αξprzeznaczony do pracy w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz. Znany również jako WiFi 6. W tym przypadku mamy dość znaczne różnice w stosunku do poprzednich standardów, teraz mamy dwukierunkowe MU-MIMO, aby zwiększyć ogólną wydajność sieci, OFDMA, aby umożliwić połączenie i transmisję wielu urządzeń jednocześnie bez prędkość utraty, funkcje oszczędzania energii, kolor BSS w celu złagodzenia zakłóceń z sąsiednich sieci Wi-Fi, a my mamy jeszcze większą prędkość bezprzewodową. Dodatkowo w paśmie 5 GHz mamy do dyspozycji kanał o szerokości 160 MHz, osiągając prędkości do 4,8 Gbit/s z czterema antenami. Ten standard jest teraźniejszością i przyszłością dzisiejszych sieci Wi-Fi, a wkrótce zobaczymy masywne routery operatorskie, które korzystają z Wi-Fi 6 lub znane są również jako 802.

Pasmo 2,4 GHz, początek wszystkiego

Jeśli chodzi o 2 WiFi, jednym z nich jest sieć 2,4 GHz. Zgodnie z wątkiem standardów, które wyjaśniliśmy powyżej, będą to podstawy, które można uruchomić na naszym routerze w paśmie 2,4 GHz:

  • 802.11b
  • 802.11g
  • 802.11v
  • 802.αξ

W zależności od zastosowanego standardu będziemy mieli wyższe lub niższe prędkości, musimy pamiętać, że możemy osiągnąć prędkości od 11 Mbps ze standardu 802.11b do 1148 Mbps ze standardu Wi-Fi 6. Obecnie pozostają one w eksploatacji. tylko w paśmie 2,4 GHz (nic 2 WiFi) byłyby dwie kategorie sprzętu:

  1. Routery ADSL operatora i prawie wszystkie routery ADSL2+, które kupujemy.
  2. Pierwsze routery światłowodowe, które nie zostały jeszcze zastąpione równoczesnym dwuzakresowym (2 WiFi)

W tym sensie należy zauważyć, że bardzo dziwne byłoby znalezienie domu z routerem, który nie respektuje przynajmniej standardu 802.11n, chociaż obecnie najczęściej jest to, że obsługuje Wi-Fi 5 (802.11 AD) .

Wadą tego pasma jest to, że można używać tylko kanałów od 1 do 13. Pasmo WiFi 2,4 GHz działa od 2,412 MHz (kanał 1) do 2,472 MHz (kanał 13) i będziemy mieli nowy kanał co 5 MHz, co Wi – Sieć Fi Fi zajmuje szerokość kanału 20 MHz lub szerokość kanału 40 MHz, więc zajmiemy się całym dostępnym widmem elektromagnetycznym.

Przy tak małej liczbie kanałów spowoduje to duże zakłócenia w sieciach naszych sąsiadów. Bo np. w dużym mieście będziemy mieli wielu sąsiadów, każdy z własnym Wi-Fi 2,4 GHz. Ponadto sieci Wi-Fi 2,4 GHz przewyższają sieci 5 GHz, więc będziemy mieli do czynienia z jeszcze większymi zakłóceniami i utratą pakietów. Wybór kanału Wi-Fi jest kluczowy w tym paśmie częstotliwości, chociaż routery zazwyczaj posiadają funkcję „Auto”, która odpowiada za analizę otaczających nas sieci Wi-Fi i wybór optymalnego automatycznego kanału w oparciu o Wi-Fi Fi Standard 4, ta opcja jest dostępna na większości routerów.

Logicznie, mając małą szerokość kanału i dużo zakłóceń, główna wada sieci 2,4 GHz czy to jest prędkość połączenia możemy to osiągnąć znacznie niższy niż 5 GHz ten Ogólnie średnia maksymalna prędkość może wynosić około 100 Mb/s.

Pasmo 5 GHz, najszybsze

Jeśli chodzi o tych, którzy mają Pasmo Wifi 5GHz lub 5G, oni użyj 802.11n, jeśli router jest bardzo stary lub bezpośredni 802.11ac, jeśli taki istnieje. Są już routery z Wi-Fi 6, ale operatorzy nie zdecydowali się jeszcze na udostępnienie ich swoim klientom, choć to tylko kwestia czasu, zanim stanie się to rzeczywistością. Ogólnie rzecz biorąc, należy zauważyć, że te routery WiFi 5G są dwuzakresowe, więc oferują również WiFi 2,4 GHz.

Jedną z najbardziej pozytywnych rzeczy w tych sieciach Wi-Fi 5 GHz jest to, że mają więcej dostępnych kanałów i przepustowość 80 MHz lub 160 MHz, dzięki czemu osiągniemy wysokie prędkości transferu bezprzewodowego. Z tego powodu przy nowoczesnym smartfonie obsługującym sieci 5 GHz możemy osiągnąć prędkości powyżej 500 Mbit/s. Pamiętaj, że w paśmie 2,4 GHz średnia wynosi powyżej 100 Mbit/s.

Jednym ze sposobów, aby się dowiedzieć, jest skorzystanie z bezpłatnej aplikacji do testowania prędkości.

Test prędkości Więcej

Programista: Zespół ADSLZone

Jednak sieci 5 GHz, ze względu na częstotliwość, z jaką transmitują, mają wadę i są niczym innym jak tym, że radzą sobie z gorszymi odległościami. Po wyjściu z pomieszczenia, w którym znajduje się router, sygnał zaczyna znacznie spadać. Ściany i lustra to wielcy wrogowie tego typu sieci.

A dlaczego na naszym routerze mamy 2 sieci WiFi?

Niektórzy z Was mogą się zastanawiać, dlaczego mamy 2 sieci WiFi. Wiele osób uważa, że ​​wystarczy szybsza sieć 5 GHz. Jeśli jednak się nad tym zastanowimy, znajdziemy dwa główne powody, dla których potrzebujemy 2 WiFi:

  1. Kompatybilność ze starszymi urządzeniami.
  2. Większy zasięg w domu lub w pracy.

Jednym z powodów kompatybilności może być to, że masz laptopa wysokiej jakości, który nie obsługuje 5 GHz, ponieważ ma starą kartę Wi-Fi. Załóżmy, że często go używasz i nie musisz kupować więcej. Powinniśmy też porozmawiać o smartfonach, choć high-end od wielu lat obsługuje oba pasma, to low-end nie. Jednak te ze średniej i wyższej półki, które kupujesz w cenach zbliżonych do 300 USD, poradzą sobie z tym, ale nadal istnieją modele, które tego nie robią.

Na przykład wiele telefonów ze średniej półki sprzed dwóch lat można podłączyć tylko do pasma 2,4 GHz w trybach b/g/n. Inną sytuacją do rozważenia jest to, że obecnie w 2020 r. nadal istnieją telefony komórkowe, które mogą łączyć się tylko z sieciami 2.4G. Są to telefony komórkowe pierwszego poziomu, które kosztują ponad 100 euro. Jak widać tylko dla kompatybilności warto mieć routery dwuzakresowe, na szczęście dla nas jest to trend.

Teraz zobaczymy ogromną zaletę, jaką oferują nam sieci 2,4 GHz, nie jest to coś innego, co pozwala nam mieć większą odległość od routera, nawet jeśli stracimy prędkość. Na przykład w obszarze, w którym możesz nie mieć dostępnej sieci Wi-Fi 5, możesz korzystać z sieci 2,4 GHz. Praktycznym przypadkiem może być również zastosowanie urządzeń IoT (inteligentnych wtyczek, kamer IP, czujników ruchu i innych urządzeń automatyki domowej), z których zdecydowana większość łączy się tylko z sieciami 2,4 GHz. Jednym z powodów jest to, że wymagają one niewielkiej przepustowości, a drugim jest to, że odległość od routera, na którym można go umieścić, jest znacznie większa.

Nie mam dwóch sieci Wi-Fi, ale mój router jest dwuzakresowy

Czasami routery Wi-Fi działają w dwóch strefach jednocześnie, ale nie zobaczymy dwóch różnych sieci Wi-Fi, gdy połączymy nasz telefon komórkowy lub komputer. Powodem jest to, że router jest wewnętrznie skonfigurowany z pojedynczym identyfikatorem SSID (nazwa sieci Wi-Fi), który jest podzielony na dwa pasma częstotliwości (2,4 GHz i 5 GHz). Dzięki temu router może mieć kierunek pasma i umieścić urządzenie bezprzewodowe w najlepszym dostępnym paśmie częstotliwości, co jest idealne, więc nie musisz się martwić o to, z którym identyfikatorem SSID się połączyć, ale będziemy mieli tylko jeden, a router upewni się jest w najlepszej pozycji.Dostępne pasmo częstotliwości.

Jak już zauważyłeś, musisz mieć oba pasma częstotliwości z 2 sieciami Wi-Fi, każde pasmo musi być używane przez cały czas zgodnie z Twoimi potrzebami. W ten sposób współistnienie tych dwóch daje nam więcej możliwości.

Dodaj komentarz