5 powodów, dla których warto kupić router bezprzewodowy Wi-Fi 6 (Wi-Fi AX)

1. Wi-Fi 6 obsługuje pasma 2,4 GHz i 5 GHz

Starszy standard Wi-Fi 5 (Wi-Fi AC) obsługiwał tylko pasmo 5 GHz, pozostawiając popularne pasmo 2,4 GHz z Wi-Fi 4 (Wi-Fi N) wprowadzonym dziesięć lat temu. Dzięki nowemu standardowi Wi-Fi 6 możesz cieszyć się jego zaletami, niezależnie od tego, czy łączysz się z pasmem 2,4 GHz, czy 5 GHz. Ponadto ten standard jest również dostępny jednocześnie w routerach Wi-Fi lub trójstrefowych bezprzewodowych punktach dostępowych, co zapewnia doskonałą wydajność.

2. Wi-Fi 6 jest szybsze niż poprzednie standardy

Chociaż nie był to główny cel rozwoju Wi-Fi 6, ten nowy model jest o około 20% szybszy od swoich poprzedników. Jeśli weźmiemy przykład routera bezprzewodowego nowej generacji (bez AX Wi-Fi), który integruje cztery anteny w konfiguracji MIMO 4T4R, widać znaczną różnicę w wydajności:

  • Przy 2,4 GHz z Wi-Fi 4 otrzymalibyśmy maksymalnie 1000 Mb/s (4 anteny, szerokość kanału 40 MHz i 1024 QAM). Z Wi-Fi 6, mamy do 1148 Mb/s ten Należy jednak pamiętać, że Wi-Fi 4 ma domyślnie konfigurację szerokości kwadratu 64QAM, co daje maksymalnie 600 Mb / s, ale najnowsze routery pozwalają zwiększyć ją do 256QAM lub nawet 1024QAM, aby nieco zwiększyć prędkość.

  • Przy 5GHz z Wi-Fi 5 mielibyśmy maksymalnie 2167Mbps (4 anteny, szerokość kanału 80MHz i 1024QAM). Z Wi-Fi 6, mamy do 2402 Mb/s ten Należy jednak pamiętać, że Wi-Fi 5 ma domyślną stopkę kwadratową 256QAM, która wynosi maksymalnie 1700 Mb / s, ale najnowsze routery pozwalają zwiększyć tę prędkość do 1024QAM, aby zmniejszyć prędkość nieco bardziej. Innym bardzo ważnym szczegółem, który mamy w tym paśmie częstotliwości, jest to Wi-Fi 6 pozwala nam korzystać z kanałów ciągłych o szerokości 160 MHz (W najnowszych wersjach Wi-Fi 5 też nawet 80+80, choć nie jest to normalne. Jest obsługiwane przez router lub punkt dostępowy). Jeśli używamy Wi-Fi 6 i szerokość kanału 160 MHz, będziemy mieli prędkość 4804 Mb/s ten

3. Wyższa wydajność w sieci bezprzewodowej z wieloma podłączonymi urządzeniami

Jedną ze słabości Wi-Fi 4 i Wi-Fi 5 jest wydajność, co oznacza, że ​​im więcej urządzeń połączymy z tym samym punktem dostępowym lub routerem (i tym samym pasmem częstotliwości), ogólna wydajność znacznie spada. Nowy standard Wi-Fi 6 jest bardzo skuteczny, gdy mamy podłączonych wiele urządzeń, ponieważ wykorzystuje dwie podstawowe technologie: OFDMA i dwukierunkowe MU-MIMO.

OFDMA pozwala nam zoptymalizować wykorzystanie widma, poprawę odczujemy, gdy mamy jednocześnie wiele urządzeń podłączonych w tym samym paśmie częstotliwości i jednocześnie przesyłamy pliki. Na przykład, użyj technologii OFDM do uaktualnienia Wi-Fi, skonfiguruj router, aby rozpocząć darmową transmisję przez OFDMA. Pozwoli nam to na efektywniejsze wykorzystanie „czasu rozmów”, mniejsze opóźnienia połączenia i większą ogólną przepustowość.

MU-MIMO było już obecne w Wi-Fi 5, jednak w tym nowym modelu mamy do czynienia z dwukierunkowym MU-MIMO, czyli zarówno ładowaniem, jak i pobieraniem, którego wcześniej nie mieliśmy. W poprzednim modelu mieliśmy maksymalnie 4 strumienie, teraz możemy mieć jednocześnie do 8 strumieni danych. Dzięki MU-MIMO będziemy mogli przesyłać dane z wielu urządzeń jednocześnie, dzięki czemu nie tracimy „czasu” na przejście do kolejnego urządzenia, dzięki czemu będziemy mieli większą ogólną prędkość.

Dzięki tym technologiom routery i punkty dostępowe pozwolą nam na jednoczesne podłączenie większej liczby urządzeń bezprzewodowych, idealnych dla naszego domu, jeśli korzystamy z urządzeń Smart Home połączonych przez Wi-Fi, ponieważ nie odczujemy spowolnienia Wi-Fi Sieć.

4. Mniejsze zużycie energii przez urządzenie i mniej kłopotów z sąsiadami

Nowy standard Wi-Fi 6 zawiera funkcję o nazwie TWT (Target Wake Time), która pozwala użytkownikom Wi-Fi zasypiać, zużywając znacznie mniej energii niż w poprzednich standardach. To zużywa mniej energii, więc jeśli korzystasz ze smartfona lub tabletu z Wi-Fi 6, będziesz mieć dłuższą żywotność baterii. Innym pozytywnym aspektem jest to, że gdy są w trybie gotowości, w ogóle nie zużywają przepustowości.

BSS Color to nowa funkcja, która pozwala urządzeniom odróżnić sygnały z własnej sieci od sieci sąsiednich, dzięki czemu zakłócenia w sieciach Wi-Fi naszych sąsiadów nie stanowią większego problemu. Ta funkcja zwiększa wydajność i pojemność sieci w bardzo przeciążonych środowiskach.

5. Sprzęt nowych routerów i punktów dostępowych Wi-Fi AX jest znacznie potężniejszy od poprzednich.

Wreszcie routery i punkty dostępowe z nowym standardem Wi-Fi 6 mają zupełnie nowy procesor, co pozwala nam osiągnąć wyższą wydajność w testach LAN-LAN, LAN-WAN i co najważniejsze w testach USB 3.0, gdzie znacznie przewyższają szybkość interfejsu Gigabit Ethernet. Dzięki tym nowym procesorom uzyskamy wyższą ogólną wydajność w lokalnej sieci przewodowej, co znacznie przyspieszy cały przepływ, nawet jeśli korzystamy m.in. z QoS, systemów bezpieczeństwa wbudowanych w routery czy serwery VPN.

Kolejnym ważnym aspektem jest to, że najnowsze routery Wi-Fi 6 prawie na pewno zaktualizują swoje oprogramowanie układowe do standardu WPA3, ponieważ producenci najprawdopodobniej nie zaktualizują starszych modeli.

W RedesZone przeanalizowaliśmy łącznie trzy wysokowydajne routery Wi-Fi:

  • ASUS RT-AX88U.
  • NETGEAR Nighthawk AX8 RAX80
  • ASUS ROG Rapture GT-AX11000

Przeanalizowaliśmy również jeden z pierwszych profesjonalnych punktów dostępowych wprowadzonych na rynek:

  • Profesjonalny punkt dostępowy EnGenius EWS357AP AX1800

Zalecamy dostęp do najnowszych analiza routera i do końca Analiza punktu dostępu Wi-Fi ten

Dodaj komentarz