Dowiedz się, czym jest test SMART i kiedy go wykonać na NAS

Dyski twarde i dyski półprzewodnikowe to: niezbędna część NASten Będziemy przechowywać informacje na dysku twardym, zwykle niepotrzebne przy użyciu różnych poziomów RAID, takich jak RAID 1, RAID 5, który jest jednym z najczęściej używanych, a także RAID 6, a nawet RAID 10. Ponadto będziemy również używać dysków SSD jako Pamięć podręczna SSD Aby przyspieszyć odczyt i zapis niezwykle losowych danych, zarówno z sieci do NAS (pamięć zapisu), jak i z NAS do podłączonego sprzętu (pamięć odczytu), oczywiście te dyski SSD będą również skonfigurowane z różnymi poziomami RAID, aby chronić integralność informacji w przypadku fizycznego uszkodzenia co najmniej jednego dysku SSD. Jednak grupy pamięci można również skonfigurować tylko z dyskami SSD do przechowywania informacji, do których mamy tutaj prawie stały dostęp. Na przykład, jeśli używasz maszyn wirtualnych na swoim NAS,

Z biegiem czasu mechaniczne dyski twarde i dyski SSD są podatne na awarie, jeśli nie będziemy ostrożni, możemy się przestraszyć i stracić jeden lub więcej dysków w krótkim czasie. Z tego powodu istnieją testy SMART, które dadzą nam cenny obraz stanu dysków i możemy je wymienić, zanim ulegną awarii.

Dotyczy to nie tylko serwerów NAS, komputerów stacjonarnych lub laptopów, które również mogą na tym skorzystać. Niezależnie od tego, jaki sprzęt zawiera dysk twardy lub SSD, możemy wykonać test SMART, aby sprawdzić stan dysku, jeśli jest uszkodzony sektor, w którym nie możemy pisać lub jeśli występuje inny rodzaj problemu, aby przewidzieć awarię sprzętu sam napęd.

Czym jest SMART i dlaczego jest tak ważny?

La technologia MĄDRY wyraźny Analiza samooceny i technika raportowania lub przetłumaczone przez „ Analiza samooceny i technika raportowania „. Celem technologii SMART jest sprawdzanie dysków twardych i dysków SSD w celu wykrycia wszelkich usterek z wyprzedzeniem, przewidywania możliwej awarii sprzętu i wymiany dysku przed utratą nieodwracalnych danych.

Wczesne wykrywanie awarii dysku umożliwia wykonanie kopii zapasowej jego zawartości lub wymianę dysku na inny, jeśli masz serwer NAS z poziomem RAID, który pozwala na to bez utraty danych. W ten sposób zapobiegamy nieodwracalnej utracie danych. Pamiętaj, że RAID nie jest kopią zapasową, wykonaj kopię zapasową zgodnie z systemem 3-2-1, wykonaj 3 kopie zapasowe na 2 różnych nośnikach, a 1 kopia zapasowa jest w trybie offline.

Jeśli chcemy korzystać z tej technologii SMART, muszą być spełnione dwa warunki:

  1. BIOS komputera / UEFI włączył tę opcję.
  2. Jeśli system operacyjny obsługuje tę funkcję (obecnie obsługują ją wszystkie systemy operacyjne).
  3. Dysk twardy lub sam SSD jest z nim kompatybilny.

Ta opcja jest obecnie domyślnie włączona na komputerach PC, a dyski twarde zwykle również ją obsługują. Wśród najważniejszych kontrolowanych parametrów mamy:

  • Szczeliny skurczowe płyt powinny przecinać się w otworach na słupy.
  • Szybkość odczytu danych.
  • Zresetuj licznik domen: Są to te, które zawiodły i w zależności od liczby mogą być objawem, że urządzenie może zostać wyłączone w dowolnym momencie.
  • Użyj kodu korekcji błędów (ECC) i liczenia błędów.

Pod względem wartości cech SMART wahają się od 1 do 253, gdzie 1 byłaby najgorszą wartością. W tym sensie normalne wartości mieszczą się w przedziale od 100 do 200. Dlatego wykonując testy SMART na naszych dyskach twardych i SSD możemy uzyskać wiele informacji o ich stanie zdrowia.

Jak wyświetlić stan dysku w systemie Windows

Zanim przejdziemy do SMART Health Check na QNAP NAS, nauczymy Cię, jak sprawdzić stan dysku w systemie operacyjnym Windows, możesz to również sprawdzić, jeśli korzystasz z serwera Windows. Dostarcza nam ważnych informacji, dzięki którym możemy podjąć odpowiednie działania:

  1. Jeśli sytuacja jest dobra, nie rób nic.
  2. Wykonaj kopię zapasową i wymień dysk twardy, jeśli stan jest zły.

Do wykonania tego zadania potrzebujemy oprogramowania, które pokazuje nam informacje o stanie naszych jednostek. W takim przypadku zaczniemy używać Informacje o dysku kryształowym które możesz pobrać tutaj ten Wybraliśmy standardową wersję ZIP, która nie wymaga instalacji. Jeśli mamy dysk twardy, pokaże nam te informacje:

Oznacza to, że ten konkretny dysk twardy działa dobrze i nie wymaga specjalnej uwagi. Stan zdrowia jest dobry i zaznaczony na niebiesko. Jednak gdy te wyniki się pojawią, zaczynają się problemy:

Kiedy sytuacja jest „zagrożona”, musimy zacząć się martwić, czas zacząć myśleć o wykonaniu kopii zapasowej wszystkich danych i zmianie dysku twardego. Gdy jest czerwony, sytuacja jest zwykle krytyczna i możesz nie być w stanie uniknąć utraty danych.

Jak przeprowadzić test SMART na moim NAS

W naszym laboratorium testowym mamy serwer QNAP TS-1277 NAS z łącznie 8 portami dysków 3,5″, 4 gniazdami 2,5″ lub SSD i dwoma gniazdami M.2 SATA3. Aby zobaczyć status płyt, musisz przejść do „ Zapisz i migawki „A po lewej stronie wejdziemy” Pamięć masowa / dyski / VJBOD „. Tutaj wybierzemy dysk i klikniemy „ Stan dysku „, Pokazuje się:

W „Stan dysku” możemy zobaczyć model dysku twardego lub SSD, pojemność, temperaturę, czas aktywacji i inne informacje. Ważne informacje można znaleźć w sekcji „Informacje SMART”, gdzie możemy zobaczyć każdy z parametrów, które ta ważna funkcja jest w stanie zmierzyć. QNAP pozwala nam wykonać szybki test lub pełny test w dowolnym momencie, wystarczy przejść do sekcji „Test” i wybrać jedną z dwóch opcji.

Najciekawsza jest sekcja „Konfiguracja”, w której możemy skonfigurować ostrzeżenie o wysokiej temperaturze, a także możemy zaplanować szybkie i kompletne testy SMART kiedy tylko chcemy. Jest to konieczne, aby zapobiec wykonaniu testu SMART w celu przewidzenia możliwego uszkodzenia dysku twardego lub dysku SSD.

W przypadku dysków SSD będziemy mieli również informację SMART, dodatkowo możemy zobaczyć szacowaną żywotność dysku SSD i oczywiście możemy również zobaczyć temperaturę, zaawansowane ustawienia SMART, wykonać szybki i kompletny test niestandardowy, oraz nawet zaplanować automatyczne testy SMART.

W sekcji „Ustawienia globalne” możemy mieć inne bardzo ciekawe opcje związane ze SMART. Po pierwsze, możemy umożliwić SMART Migration przeniesienie wszystkich danych, zanim jeden z dysków ulegnie awarii i możemy mieć utratę danych, można to zrobić na dyskach twardych i dyskach SSD. Dzięki tej funkcji system operacyjny automatycznie przewiduje ewentualną awarię dysku przed jej wystąpieniem.

Inną opcją jest SMART Poll Time, aby od czasu do czasu odpytywać dysk w poszukiwaniu błędów SMART. Ważną kwestią jest to, że zbyt częste sprawdzanie może nieznacznie obniżyć wydajność dysku, dlatego zaleca się robienie tego co godzinę, ponieważ jest to maksimum dozwolone przez QNAP.

Jeśli użyjemy systemu operacyjnego takiego jak XigmaNAS, który jest specjalnie ukierunkowany na serwery NAS, będziemy mieli również wiele informacji SMART do wizualizacji i podejmowania decyzji. Jeśli klikniemy „ Diagnostyka / Informacje / SMART »Możemy zobaczyć aktualny stan SMART wszystkich posiadanych przez nas dysków, dodatkowo wskaże wartość dla każdej funkcji, a także opis co oznacza każda z tych funkcji.

Poniżej możemy zobaczyć zapis różnych przeprowadzonych testów SMART, zarówno krótkich (szybkich), jak i rozszerzonych (pełnych), na poniższym zrzucie ekranu widać, jak wystąpił błąd odczytu, logikę efektu wykluczenia (LBA) i żywotność dysku twardego.

Jeśli spojrzymy na stan innego dysku, zobaczymy, że ten sam test przeszedł bez błędów, że czas użytkowania jest znacznie krótszy i że nie ma błędów LBA. Oznacza to, że poprzedni album jest nieco „przetasowany” i trzeba go jak najszybciej wymienić, ale ta bezbłędna płyta jest w porządku.

Oczywiście system operacyjny XigmaNAS SMART można również skonfigurować do wykonywania tych testów na żądanie lub w programie zgodnie z wymaganiami.

Jak często powinienem brać udział w teście SMART?

Bardzo ważne jest, aby zaplanować okresowe szybkie testy SMART uruchamiane w systemie operacyjnym NAS, a także zaplanować pełne testy SMART na różnych dyskach dostępnych na serwerze. Podczas przeprowadzania testów SMART na serwerze NAS należy pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Zaleca się, aby w tym okresie nie tworzyć kopii zapasowych.
  2. Spróbuj wyjść z serwera z niewielkim obciążeniem lub bez obciążenia.

Szybki test SMART może zająć mniej niż 2 minuty, w tym czasie może wpłynąć na wydajność odczytu i zapisu dysków, na których to robimy. Ukończenie pełnych testów SMART może zająć kilka godzin, dlatego zaleca się wykonanie tego zadania wczesnym rankiem, kiedy zwykle będzie mało aktywności, ale należy uważać, aby nie tworzyć kopii zapasowej w tym czasie, ponieważ wydajność będzie wolniejsza.

W zależności od wykorzystania serwera NAS i tego, czy jest on zawsze włączony, czy nie, zaleca się zaplanowanie testów SMART w dłuższym czasie lub bardziej regularnie. Na przykład szybki test SMART raz w tygodniu może być dobrym początkiem, ponieważ zidentyfikujemy wszelkie poważne awarie, które mogą występować na dysku. Pełny test SMART powinien być wykonywany raz w miesiącu, najlepiej wcześnie rano lub w weekendy, kiedy nikt nie pracuje z NAS. Ponieważ możemy zaplanować jego automatyczne uruchamianie, nie będziemy musieli być obecni podczas jego uruchamiania, ale powinniśmy zachować ostrożność po zakończeniu w przypadku błędu.

Dodaj komentarz