Czy instalacja systemu monitoringu IP w Twoim biurze jest legalna?

Co mówi prawo o nadzorze wideo w biurze

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to prawo nie jest to do końca jasne. Dzieje się tak prawie w całej Europie. Żeby było jasne, musisz iść do Statut, art. 20 :

„Pracodawca może podjąć środki, jakie uzna za najwłaściwsze w zakresie nadzoru i kontroli, w celu weryfikacji wywiązywania się przez pracownika z jego obowiązków i obowiązków służbowych, przyjmując i realizując je z poszanowaniem godności ludzkiej oraz z uwzględnieniem rzeczywistych możliwości pracowników niepełnosprawnych, jeśli dotyczy”

Oznacza to, że pracodawca nie może instalować kamer jednostronny ale musi spełniać określone wymagania:

  • Pracownicy muszą być poinformowani o lokalizacji kamer
  • Kamery nie mogą być umieszczane w szatniach, łazienkach ani miejscach odpoczynku
  • Należy szanować prawo pracowników do prywatności i uczciwości moralnej.

Ponadto instalacja kamer musi być zgodna z zasadą proporcjonalności (nie mogą umieszczać pożądanych kamer w określonym miejscu).

Omówmy najważniejsze punkty, o których należy pamiętać:

  • Obowiązek informacyjny :
    • Pracownik musi być dokładnie i jasno poinformowany o instalacji kamer, a także wiedzieć, do czego są używane i dlaczego są rejestrowane.
    • Jest to zawarte zarówno w słynnym LOPDGDD, jak i nowym RODO (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
    • Pracownik będzie miał prawo wiedzieć, jak długo będzie się rejestrował i w jakim celu.
  • Prawo do prywatności
    • Nie wolno instalować kamer w szatniach, miejscach odpoczynku lub w miejscach, w których naruszany jest art. 18 ust. 1 konstytucji hiszpańskiej.

Musimy pamiętać, że nawet pomimo powyższego nic nie jest jasne, nawet jeśli się wydaje. W różnych przeprowadzonych testach ustanowili różne precedensy i bardzo trudno jest wyciągnąć jasne wnioski.

Spójrzmy na dwa przykłady

Przypadek 1

W godzinach pracy sprzedawca bierze empanadę z supermarketu, zjada ją i dalej pracuje. Kilka dni później został zwolniony. Urzędnik postanawia zeznawać, a sędzia się na to zgadza. W takim przypadku zobaczmy, dlaczego dostał:

Supermarket przystąpił do zwolnienia dzięki wsparciu wizualizacji ukrytych kamer bezpieczeństwa, których pracownik nie znał. Ponadto, po obejrzeniu tych kamer, samotna pracownica była przez kilka dni pod obserwacją, dopóki nie została zwolniona. W takim przypadku firma nie złamany niektóre zasady:

  • Prawo do prywatności
  • Obowiązek informowania

Przypadek 2

Pracownik sklepu odzieżowego zostaje zwolniony za nienależyte wykonywanie swoich obowiązków. Firma domaga się zwolnienia ze względu na pojawienie się kamer bezpieczeństwa. Urzędnik decyduje się zgłosić, a sędzia zgadza się z firmą. Dlaczego zgadzasz się z firmą?

Urzędniczka powiedziała, że ​​nie wiedziała, że ​​na jej terenie zainstalowano kamery bezpieczeństwa i że nie była ich świadoma. Firma poinformowała, że ​​istnieją oznaki istnienia kamer bezpieczeństwa. Sędzia w jego samochodzie mówi, że podczas gdy sprzedawca twierdzi, że nie wiedział o instalacji kamer, w sklepie są napisy, które tak mówią. Jak widać, w zależności od sprawy i sędziego, może zgodzić się z pracownikiem lub pracodawcą.

Wreszcie odpowiedź na pytanie, czy jest to legalne, czy nie, odpowiedź brzmi tak, ale z ograniczeniami, zwłaszcza przy pisemnym powiadomieniu pracowników. Sugerujemy przeczytanie Przewodnik po nadzorowaniu hiszpańskiej agencji ochrony danych gdzie znajdziesz dużą ilość informacji.

Dodaj komentarz