Co to jest sieć LAN i WLAN w routerze bezprzewodowym?

Porty LAN: główne cechy

Zwykle routery domowe integrują jeden lub więcej portów LAN, te porty LAN należą do sieci lokalnej. Jeśli używasz IPv4, będziesz w podsieci klasy C z maską 255.255.255.0, najczęstszą podsiecią jest 192.168.0.0/24, 192.168.1.0/24 lub 192.168.2.0/24, chociaż zależy to od dostawców, może być innym.

Na poziomie konfiguracji wszystkie komputery w sieci LAN idą do Internetu z tym samym publicznym IPv4 dzięki technologii NAT, więc będą miały ten sam publiczny adres IP, aby uzyskać dostęp do Internetu. Dzięki NAT możemy połączyć wiele urządzeń za pomocą kabla lub WiFi i jednocześnie surfować po Internecie, bez konieczności czekania na zwolnienie urządzenia w celu przesłania danych.

Jeśli Twój operator korzysta z protokołu IPv6, możesz również skorzystać z prywatnej domeny IPv4, ponieważ może ona korzystać z mechanizmów współistnienia z protokołem IPv6. Jeśli używają natywnie IPv6, będziesz używać GUA IPv6 (Unicast International Address), a ten publiczny adres IPv6 zostanie również uzyskany z każdego urządzenia w sieci lokalnej. Jeśli masz sieć lokalną na poziomie firmy, możliwe, że Twoja organizacja zdecydowała się na używanie ULA (unikalnego adresu lokalnego), oprócz korzystania z Link-Local, który ma co najmniej IPv6, który musi mieć każda karta sieciowa.

Ces Porty LAN to miejsca do podłączenia komputerów, drukarek, serwerów NAS i innych urządzeń przewodowych ten Szybkość portu jest regulowana przez standardy BASE-T, więc zazwyczaj mamy prędkości 10/100/1000 Mb/s chociaż możemy mieć wyższe prędkości, takie jak 2.5G, 5G, a nawet 10Gbps, jeśli nasz router na to pozwala. W niektórych przypadkach producenci tacy jak NETGEAR obejmują również routery wysokiej klasy Port SFP + 10 Gb/s oferować łączność w sieci lokalnej bezpośrednio peryferyjnie do światłowody zamiast używania tradycyjnego kabla sieciowego. zakręcona para.

Porty LAN doskonale odróżniają się od portu WAN naszego routera, zwykle mają inny kolor, choć to zależy od producenta, bo można to również wskazać bezpośrednio małą notatką tuż pod portami. W ostatnich miesiącach producenci tacy jak ASUS, NETGEAR czy TP-Link wypuszczają routery z portami Multigigabit, czyli portami 2.5G, 5G a nawet 10G, na poziomie oprogramowania układowego te niezwykle szybkie porty można skonfigurować w sieci WAN z Internetu lub jako LAN, W tej chwili bardziej zalecane jest skonfigurowanie ich jako LAN (są one w ten sposób predefiniowane), ponieważ w sieci LAN możemy połączyć serwery NAS z portami Multigigabit i maksymalnie wykorzystać tę dodatkową prędkość, którą można osiągnąć przez kabel.

Na przykład router ASUS RT-AX89X ma port 10GBASE-T Multigigabit i kolejny port SFP + 10Gbps do bezpośredniego połączenia DAC lub kabla światłowodowego. Dzięki tym niezwykle szybkim portom możemy podłączyć NAS z portami 10GBASE-T lub SFP+ do sieci LAN, a następnie uzyskać do niego dostęp przez inne porty Gigabit Ethernet, a nawet przez sieci Wi-Fi, bez problemu z siecią przewodową. Jeśli podłączymy ten sam NAS do portu Gigabit Ethernet, mielibyśmy bardzo dużą przeszkodę, ponieważ możemy przesyłać dane tylko z prędkością 1 Gb/s, bez względu na to, ile posiadamy komputerów.

WLAN: Główne cechy

Jedyną różnicą między WLAN i LAN jest medium transmisyjne. O ile w sieci LAN korzystamy z pary rotacyjnej lub światłowodów, to w sieci WLAN jako środek transmisji wykorzystujemy powietrze, czyli standardowo korzystamy z technologii Wi-Fi. Jeśli chodzi o różne standardy, których możemy używać w naszych routerach, obecnie używamy standardów Wi-Fi 4, Wi-Fi 5, a jeśli twój router jest najnowocześniejszy, może korzystać z nowego sprzętu Wi-Fi 6, który mieć WLAN w jednym paśmie częstotliwości (normalnie 2,4 GHz), możemy mieć jednocześnie dwa pasmo (2,4 GHz i 5 GHz) a nawet sprzęt z potrójnym pasmem (2,4 GHz, 5 GHz z kanałami „niskimi” i 5 GHz z „wysokimi” kanałami).

Obecnie standard Wi-Fi 6 jest używany bardzo często i zawiera wiele ulepszeń w stosunku do poprzednich, aby osiągnąć jak najlepsze wrażenia użytkownika. Dzięki Wi-Fi 6 będziemy mieli technologię OFDMA, aby podzielić kanał na mniejsze kanały i móc wykorzystać maksymalną dostępną przepustowość, jest to idealne rozwiązanie dla profesjonalnych punktów dostępowych Wi-Fi, do których podłączonych jest dziesiątki klientów. Posiadamy również MU-MIMO do jednoczesnego wysyłania i odbierania danych od wielu klientów WiFi, bez konieczności oczekiwania chwili lub zakończenia transmisji. Wreszcie, nie możemy zapomnieć o kolorystyce BSS w celu zmniejszenia zakłóceń, konfiguracji wiązki, aby skoncentrować sygnał WiFI na klientach, a nawet o docelowym czasie budzenia, który pozwoli nam zaoszczędzić energię na klientach WiFi,

Jak widać, obecnie mamy trzy dobrze zróżnicowane interfejsy na routerach, interfejs WAN (Internet), interfejs LAN i WLAN, z których wszystkie należą do sieci LAN. Oczywiście, jeśli mamy profesjonalny router, taki jak NETGEAR BR500 lub ASUS BRT-AC828, mamy możliwość tworzenia wirtualnych sieci LAN lub VLAN, aby tworzyć wiele sieci lokalnych i segmentować ruch.

W przypadku bardziej zaawansowanej sieci domowej lub biznesowej absolutnie konieczne jest podzielenie sieci na sieci VLAN, które są zasadniczo wirtualnymi sieciami LAN, w których ramki są oznaczone jako dzielniki tych podsieci i które muszą być routerami, aby komunikować się z nimi. Sieci VLAN pozwalają nam się izolować, lepiej kontrolować wszystko, co dzieje się w sieci lokalnej, a także pozwalają osiągnąć wyższą wydajność i uniknąć problemów z bezpieczeństwem. Oznacza to, że w przypadku dużych sieci, w których mamy dużą liczbę urządzeń, zawsze konieczne jest segmentowanie sieci VLAN, aby zapewnić sieciom większe bezpieczeństwo i lepszą wydajność. Ponadto będziemy mogli również zapewnić firmowe punkty dostępowe z różnymi sieciami VLAN, dzięki czemu będziemy mieć identyfikator SSID dla każdej utworzonej sieci VLAN.

Dodaj komentarz