Gufw, zapora systemu Linux
Gufw to narzędzie zabezpieczające, które możemy zainstalować samodzielnie System D ’ eksploatacja Linux ten Jest to jedna z wielu tego typu opcji jakie posiadamy i bardzo prosta w obsłudze. Pozwala skonfigurować wszystkie połączenia, które chcemy zezwolić na naszym komputerze, a także te, które chcemy zablokować, aby poprawić bezpieczeństwo. Wiemy już, że jest wiele ataków, z którymi możemy sobie poradzić przez sieć i zawsze warto wiedzieć, na co pozwalamy.
Program możemy zainstalować na systemach operacyjnych takich jak m.in. Ubuntu my Mennica Linuksa ten Dodanie jest bardzo łatwe zarówno z systemu aplikacji, jak iz terminala. W tym drugim przypadku musimy wykonać następujące polecenie:
sudo apt-get install gufw
Zapyta nas hasło administratora i zacznij pobierać niezbędne pakiety. Jest to szybki proces i udostępnimy go do użycia w naszym systemie operacyjnym. Później wystarczy tylko podejść do posta i go otworzyć.
Kroki korzystania z Gufw
Gdy go otworzymy, zobaczymy pierwsze okno, w którym możemy Wybierz profil ten Na przykład możemy postawić dom, który będzie przeznaczony dla użytkowników domowych. Interfejs jest prosty i intuicyjny. Otrzymujemy również pomoc poniżej, jeśli chcemy zagłębić się w działanie tego narzędzia.
moc dodaj różne profile Oznacza to, że możemy go skonfigurować dla każdej sytuacji. Na przykład utwórz określone reguły, gdy nasz sprzęt jest podłączony do sieci domowej, a inne, gdy jest podłączony do sieci publicznej lub służbowej. W ten sposób zawsze gwarantujemy bezpieczeństwo, bez względu na to, z jakiego połączenia korzystamy.
Poniżej profilu ujrzymy przycisk do Włącz lub wyłącz ten Jeśli chcesz, aby był aktywny, po prostu naciśnij, a pokaże Ci wybrany znacznik wyboru. Stamtąd możemy dodawać nowe reguły i udostępniać je.
W sekcja zasad, możemy wyróżnić to, co już jest predefiniowane lub dodać nowe według własnego uznania. Musimy najpierw kliknąć na „+”, który pojawia się poniżej i tym samym dodać to, co chcemy. Dostępne są trzy opcje: predefiniowane, proste i zaawansowane reguły. Możemy zanotować w każdej z sekcji i zobaczyć wszystkie informacje na ich temat.
ten zaawansowane zasady tutaj znajdziemy wiele opcji, takich jak adres IP, porty, protokoły… Krótko mówiąc, różne punkty, które możemy modyfikować, aby dodać je do zapory.
Te opcje, predefiniowane, podstawowe i zaawansowane reguły wymagają ręcznej konfiguracji, jak widzieliśmy. Musimy dać wymaganych parametrów.
Z drugiej strony mamy też sekcję Umowa ten Jeśli tam klikniemy, zobaczymy listę wszystkich aplikacji, które aktualnie korzystają z sieci oraz nawiązanych połączeń. Pomaga nam również upewnić się, że wszystko idzie gładko i że nie mamy problemów, które mogłyby zagrażać naszemu bezpieczeństwu.
Trzecia część będzie widzimy Sekcja rejestracji ten Wyświetlona zostanie lista wszystkich akcji wykonanych przez zaporę. Oznacza to, że poinformuje nas, na przykład, czy rozłączyłeś się lub kiedy został włączony lub wyłączony.
W skrócie, Gufw to ciekawy firewall, który możemy zainstalować na naszych systemach Linux. Jest to bardzo przydatne dla tych, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad swoją siecią, różnymi połączeniami i korzystaniem z aplikacji. Ponadto, jak widzieliśmy, jest bardzo łatwy w instalacji i obsłudze. Posiada podstawowe funkcje, których można oczekiwać od tego typu programu.
W RedesZone zalecamy, abyś zawsze miał programy zabezpieczające. To jest coś, co musimy zastosować do wszystkich typów systemów operacyjnych, z których korzystamy. Nie ma znaczenia, czy jest to Windows, Linux czy jakiekolwiek inne urządzenie mobilne. Każdy może być narażony i narażać nasze sieci na ryzyko. Stąd znaczenie dobrej zapory i innych narzędzi bezpieczeństwa.