Veracrypt: szyfruj i ukrywaj swoje pliki za darmo

Kluczowe cechy VeraCrypt

Niektóre z kluczowych cech VeraCrypt to:

  • Tworzenie zaszyfrowanych dysków wirtualnych w jednym pliku: możemy utworzyć zaszyfrowany plik jako kontener, w którym przechowywane są wszystkie ważne informacje. Możemy umieścić ten plik do odczytu i zapisu za pomocą VeraCrypt, ta metoda jest idealna do przenoszenia go w dowolne miejsce, nawet do wysyłania e-maili, przesyłania na serwer FTP lub Samba i wiele więcej. Dzięki temu, że dysponujemy prostym plikiem, który zawiera wszystkie poufne informacje, możemy go zabezpieczyć wypalając go na płycie CD lub DVD, a nawet kopiując na pendrive’a.
  • Szyfruj wymienne urządzenia pamięci masowej, takie jak dyski USB, karty SD, a nawet dyski twarde. W tym przypadku całe wymienne urządzenie magazynujące będzie w pełni zaszyfrowane, Windows poinformuje nas, że musi sformatować dysk, aby go odczytać, musimy kliknąć przycisk Anuluj i otworzyć go za pomocą VeraCrypt, wprowadzając odpowiedni klucz deszyfrujący.
  • Zaszyfruj dowolną partycję na tych wymiennych urządzeniach pamięci masowej.
  • Zaszyfruj całą partycję lub dysk, na którym jest zainstalowany system Windows. Dzięki temu możemy pełnić dokładnie taką samą funkcję jak Bitlocker, całkowicie zaszyfruje dysk twardy lub SSD, dzięki czemu nasz system operacyjny i wszystkie nasze pliki są zabezpieczone przed ewentualną kradzieżą.
  • Szyfrowanie i deszyfrowanie odbywa się automatycznie i odbywa się w czasie rzeczywistym, z pełną przejrzystością dla użytkownika.
  • Szyfrowanie i deszyfrowanie, jeśli używamy AES, można przyspieszyć, jeśli procesor komputera obsługuje AES-NI, zapewniając wyższe prędkości odczytu i zapisu.
  • Możliwość stworzenia „ukrytego” wolumenu, aby potencjalny intruz nie zmusił nas do ujawnienia hasła w wolumenie (szantaż, szantaż itp.)

Gdy poznamy jego główne funkcje, zobaczmy, jak pobrać i zainstalować VeraCrypt na naszym komputerze z systemem Windows 10 Pro.

1. Pobierz i zainstaluj VeraCrypt

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to pobrać VeraCrypt, pobieranie odbywa się bezpośrednio przez Oficjalna strona internetowa , w sekcji pliki do pobrania: Pobierz VeraCrypt za darmo ten Na tej stronie będziemy mogli pobrać wszystkie wersje VeraCrypt, czy to dla Windows, Linux, macOS, FreeBSD, czy nawet bezpośrednio kod źródłowy.

Po pobraniu programu musimy go zainstalować jak każdy inny program. Otrzymamy przewodnik po instalacji, który da nam możliwość zainstalowania go na własnym komputerze lub odblokowania VeraCrypt i używania go jako „laptopa”, tj. bez instalowania go na komputerze. Ważnym szczegółem jest to, że jeśli zamierzamy zaszyfrować cały system lub partycję, na której znajduje się system operacyjny, musimy go zainstalować i nie używać go w trybie „przenośnym”.

Po kliknięciu „Zainstaluj” otrzymamy standardowe opcje instalacji dla wszystkich użytkowników, tworząc skrót na pulpicie oraz w menu Start. Po zakończeniu instalacji poradzi nam postępować zgodnie z małym przewodnikiem dla początkujących po VeraCrypt.

Po zainstalowaniu przystąpimy do tworzenia różnych woluminów, szyfrowania kluczy USB, a także pełnego szyfrowania systemu operacyjnego.

2. Utwórz „normalny” zaszyfrowany wolumin

Pierwszą rzeczą, którą zrobimy, jest utworzenie „normalnego” zaszyfrowanego woluminu bez wstawiania do niego ukrytego woluminu.

W menu głównym VeraCrypt kliknij „ Utwórz wolumin „Aby wybrać opcję” Utwórz zaszyfrowany kontener plików „. Po zakończeniu musimy wybrać, czy chcemy utworzyć współdzielony wolumen VeraCrypt, czy ukryty wolumen VeraCrypt, wybierzemy pierwszą opcję: Utwórz wspólny wolumen VeraCrypt ten

Aby utworzyć kontener, musisz wybrać ścieżkę i nazwę pliku, kliknij „ Wybierz plik »Aby zlokalizować żądany plik w wybranym miejscu.

Po skonfigurowaniu wolumenu VeraCrypt musimy wybrać dwa bardzo ważne aspekty: szyfrowanie symetryczne, aby zapewnić prywatność i algorytm hash, aby zweryfikować integralność plików.

Z listy rozwijanej będziemy mieli możliwość wybrania dużej liczby algorytmów szyfrowania symetrycznego, domyślnie AES, w rzeczywistości, jeśli nasz procesor obsługuje AES-NI (sprzętowy AES), będziemy mieli dobrą wydajność. Jeśli klikniemy „Porównaj”, możemy uruchomić „benchmark”, aby zobaczyć, który jest najszybszy.

Po wybraniu algorytmu szyfrowania symetrycznego (wybraliśmy AES ), musimy wybrać algorytm mieszający. Domyślnie jest to SHA512 jeden z najbezpieczniejszych dzisiaj, więc wybraliśmy to.

Teraz musimy skonfigurować rozmiar zaszyfrowanego woluminu VeraCrypt, który tworzymy i ustawić hasło (coś, co wiemy o uwierzytelnianiu) lub utworzyć zaszyfrowany klucz (coś, co wiemy o uwierzytelnianiu). Wybraliśmy pierwszą opcję, czyli hasło, a jeśli klucz nie jest zbyt duży, ostrzeże nas, że warto go bardziej skomplikować, ponieważ kontenerem może być przemoc lub atak słownikowy.

Po skonfigurowaniu hasła musimy wybrać system plików zaszyfrowanego kontenera. Jeśli nie zamierzamy importować plików większych niż 4 GB, możemy wybrać FAT, jeśli nie, możemy wybrać exFAT lub NTFS. Bardzo ważne jest „poruszanie myszą”, aby stworzyć wystarczającą losowość w klawiszach, po zielonej linii kliknij „Formatuj”, aby rozpocząć proces.

Po zakończeniu procesu kliknij „Wyjdź” lub „Dalej”, jeśli chcemy utworzyć kolejny wolumin.

Teraz, gdy stworzyliśmy „normalny” zaszyfrowany wolumin, „umieścimy” go, aby uzyskać do niego dostęp i rozpocząć szyfrowanie naszych plików.

3. Włóż „normalny” zaszyfrowany wolumin, który utworzyłeś wcześniej

Aby umieścić zaszyfrowany wolumin, musimy pamiętać, że najpierw musimy go utworzyć. Po prostu kliknij „Wybierz plik”, wyszukaj zaszyfrowany wolumin, wybierz ścieżkę do naszego systemu Windows, aby go umieścić, i kliknij „ZAMONTUJ”.

Gdy klikniemy „Zamontuj”, poprosi nas o hasło lub klucz kryptograficzny, aby go otworzyć. VeraCrypt automatycznie otworzy zaszyfrowany kontener, umieści go na wybranym dysku i udostępni.

Dodaj komentarz