Topologia sieci światłowodowej FTTx – IT Mania

Włókna polimorficzne a włókna jednofunkcyjne

Przede wszystkim wyjaśnimy, że są dwa rodzaje światłowodów, o których mówimy Z tak zwane włókna multimodalny itp. pojedyncza operacja ten

Odciski palców są niezbędne do tworzenia ekranów włókna polimorficzne to włókna, które umożliwiają jednoczesną transmisję wielu promieni światła (trybów pracy), każda wiązka odbija się pod innym kątem wewnątrz rdzenia kabla. W przeciwieństwie do światłowodów jednomodowych, światłowody wielofunkcyjne muszą mieć większą średnicę rdzenia niż pierwsze. Istnieją dwa inne rodzaje włókien wielokierunkowych, o których tylko wspomnimy: wskaźnik schodkowy i wskaźnik progresywny. Te ostatnie osiągają nieco szerszy zakres. Włókna wielomodowe są tańsze (w porównaniu do światłowodów jednomodowych) i mają stosunkowo mały zasięg (około 10 km) w porównaniu do światłowodów jednomodowych.

Jednakże włókna jednofunkcyjne zezwalaj tylko na jeden tryb transmisji. Osiąga się to poprzez zmniejszenie średnicy rdzenia. Jest tak mały, że prawie nie ma odbicia, wiązka światła rozchodzi się równolegle do osi. Jego odległość może wynosić nawet 400 kilometrów, ale koszt jego produkcji jest wysoki. Jak już wiemy, jedną z przewag światłowodu nad parą miedzianą jest jego niska tłumienność. W parze miedzi można powiedzieć, że w odległości jednego kilometra mogą tłumić 25 dB (jest to przybliżona średnia, ponieważ każda para tłumi inaczej), ale poziom tłumienia światłowodu jest znacznie słabszy, na kilometr tłumi o 0,30 dB.

Istniejące warunki FTTx

Po tych wyjaśnieniach i szczegółach przechodzimy do różne tryby FTTx ten Oczywistym jest, że FTTH (Fiber-to-the-home) jest najbardziej znanym i słyszanym przez wszystkich i jako jedyny może być sprzedany abonentowi w postaci światłowodu, ponieważ: w innych typach FTTx, światłowód nie dociera do domu użytkownika w PTRO (optyczny PTR).

FTTH

Znany jest również jako Berno dla domu , w tego typu włóknie osiąga się bezpośrednio w domu, gdzie będziemy mieli optyczny PTR do podłączenia kabla światłowodowego bezpośrednio do ONT operatora lub do naszego routera jeśli zawiera ONT na tym samym urządzeniu. Ten rodzaj światłowodu jest jedynym, który dociera do domu abonenta i jest częściej używany w Hiszpanii ze względu na jego wydajność, zarówno pod względem szybkości, jak i opóźnienia.

FTTB

Znany również jako Dobrze w budynku , w tym trybie światłowodu połączenie z budynkiem odbywa się za pomocą światłowodu, włókno kończy się bezpośrednio do RITI lub RITU do CTO. Gdy światłowód dotrze do punktu dystrybucyjnego, dostęp do końcowych abonentów budynku lub domu odbywa się w technologii VDSL2, parą miedzianą lub bezpośrednio po skrętce (kabel sieciowy Cat 6). Dzięki temu będziemy mieli światłowód w samym budynku, aby później tańszym kosztem łączyć się z różnymi technologiami.

FTTC

Znany jest również jako wątek do szafy , w tym trybie światłowodowym dotrzesz do najbliższej budki lub biura telekomunikacyjnego, normalnie powinno być 300 metrów dalej.

FTTN

Znany jest również jako włókno na węzeł , ta metoda światłowodów jest podobna do FTTN, ale w tym przypadku kabina lub szafka telekomunikacyjna jest dalej od domu, ponad 300 metrów, więc ogólnie będziemy mieli mniej dobrej wydajności.

Inne tryby FTTx

Po zapoznaniu się z głównymi technikami FTTx, które istnieją dzisiaj, istnieją inne religie mniejszościowe, które generalnie nie są używane lub przynajmniej bardzo rzadko, ale ważne jest, aby je znać, aby wiedzieć, o czym mówimy.

FTTO

Znany również jako włókna biurowe są dokładnie takie same jak FTTH, ale zamiast być „domami” w domu, są „biurami”. Oznacza to, że światłowód dociera do wnętrza biura abonenckiego. Oczywiście to FTTO może mieć określone ustawienia biznesowe, takie jak wbudowana platforma do wideokonferencji, VoIP, brak telewizji i gwarantowane prędkości połączenia internetowego, ale będzie to zależeć od każdego dostawcy usług internetowych.

FTP

Jest znany jako Berna na terenie obiektu , to ogólny termin dla architektur FTTH i FTTB, używany również w odniesieniu do sieci światłowodowych obejmujących zarówno domy, jak i małe firmy.

Jak możemy go znaleźć w Hiszpanii?

Obecnie najczęściej stosowaną metodą FTTx jest FTTH lub światłowód domowy. W zależności od tego, gdzie znajduje się Twój dom, FTTH może dotrzeć do Ciebie za pośrednictwem CTO zawieszonego na jednej z fasad Twojego domu lub bezpośrednio przez RITU w społeczności właścicieli, jeśli urbanizacja lub budynek są w trakcie budowy.

Jeśli dotrze do Ciebie bezpośrednio przez podwieszony CTO, technicy przeprowadzą zewnętrzny kabel światłowodowy przez fasadę, aż dotrze do Twojego domu, a gdy tylko wejdą, zainstalują PTRO (optyczny PRT), do którego podłączysz żółty włókno kabel światłowodowy, a następnie przejść bezpośrednio do ONT operatora.

Jeśli światłowód dotrze do RITU, operatorzy będą mieli różne CTO, a technik będzie musiał jedynie podłączyć kabel światłowodowy wychodzący z domu RITU do CTO operatora. Instalacja jest oczywiście znacznie prostsza w tego typu połączeniu FTTH, ponieważ cały kabel światłowodowy przeszedł już przez różne kanały, wystarczy podłączyć kabel przychodzący z domu do CTO i z domowego PTRO do operatora ONT mieć połączenie z internetem.

Nie zapominajmy, że technologia FTTH, podobnie jak reszta FTTx, korzysta z pasywnych sieci optycznych (PON), generalnie korzysta z technologii GPON używanej przez operatorów internetowych, chociaż modernizują już całą sieć światłowodową. zawiera technologię XG-PON, aby zapewnić nam jeszcze większą prędkość symetryczną. Okablowanie światłowodowe nie musi być wymieniane, ale OLT i ONT muszą zostać zmienione, aby były kompatybilne z nowym standardem, który wkrótce będzie oferował symetryczne szybkości transmisji danych powyżej 1 Gb/s w naszych domach.

Dodaj komentarz