Topologia sieci: co to jest, do czego służy i jakie są wszystkie typy, które istnieją?

Kiedy chcemy zaprojektować sieć komputerową, aby móc łączyć różne grupy lub stacje robocze, konieczne jest wcześniejsze zaplanowanie, aby wiedzieć, jakich zasobów lub komponentów będziemy potrzebować, aby połączyć każdy z węzłów technologicznych.

Topologia sieci to mapowanie, które pokazuje, jak zaprojektowano sieć komputerową i jaką prezentuje strukturę. (tak jest w przypadku tych, w których musimy przeprowadzić kontrolę IT). Za pomocą tego narzędzia zidentyfikujemy słabości, aby zwiększyć bezpieczeństwo i tym samym stworzyć optymalny wynik, aby nie wchodziły osoby lub programy, których nie chcemy.

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz w stanie zidentyfikować różne typy sieci, które obecnie istnieją. które sprawdzą się w różnych sytuacjach, a co najważniejsze, nie wydasz pieniędzy na sprzęt, który nie jest potrzebny do Twoich potrzeb.

Co to jest topologia sieci i do czego służą w obliczeniach?

To narzędzie służy do analizy słabych stron, które może mieć, przestudiuj zmiany i ich konsekwencje, jeśli jeden element zmieni się w inny , sprawdź, czy wcześniej zaprojektowane diagramy zabezpieczeń działają prawidłowo i sprawdź, czy każdy węzeł działa prawidłowo.

Mówimy, że aby spojrzeć na układ sieci komputerowej lub elementy technologiczne, w tym wykorzystywane w niej linie i węzły, odpowiednim narzędziem do przeprowadzenia tej analizy jest topologia sieci.

Topologię można przeglądać na dwa sposoby: jeden z materialnego punktu widzenia, a drugi to badanie sygnału która istnieje między jednostkami pracy.

Jakie są obecnie główne typy topologii sieciowych?

Rodzaje topologii sieci komputerowych są sortowane według lokalizacji, każda względem serwera .

Główne typy sugerowane przez administratorów sieci to te opisane poniżej:

Topologia sieci punkt-punkt

Jest również nazywany PtP (od punktu do punktu) my P2P (peer-to-peer) . Jego analiza charakteryzuje się prostym badaniem dwóch komputerów połączonych ze sobą. Nie przedstawia większych komplikacji, ponieważ poziom hałasu jest praktycznie zerowy. Jest idealny do małych miejsc, w których nie są wymagane żadne poważne kontrole bezpieczeństwa .

Topologia liniowa

Możemy go również znaleźć w niektórych miejscach, takich jak „topologia sieci autobusowej”. Jest tak nazwany, ponieważ jest to wspólny potok, który przenosi wszystkie inne węzły, grafika byłaby linią prostą łączącą każdy z terminali komputerowych .

Okrągła topologia komputera

Ten typ wykresu sieci komputerowej jest również nazywany „pierścieniem” i można go znaleźć w: rysunki, na których każdy element jest połączony w okrąg , możemy również wykryć wersję „podwójnego pierścienia”. Ten typ jest inny, ponieważ połączenie jest dwukierunkowe.

Topologia gwiazdy

Ten typ sieci komputerowej znajduje się w miejsca, w których wszystkie komponenty obliczeniowe są podłączone bezpośrednio do serwera hosta . Jego główną osią jest serwer, który posiada protokoły operacyjne dla różnych węzłów.

Topologia sieci mesh

Jego nazwa pochodzi od wykresu, który powstaje, gdy serwer ma dwa lub więcej połączeń, różnica z gwiazdą lub pierścieniem polega na tym, że niektóre komponenty lub komputery nie są ze sobą połączone ale są podłączone do innych komputerów.

W pełni połączona topologia

AKTUALIZACJA Czy chcesz wiedzieć, jaka jest topologia sieci i jakie są najczęściej używane? ⭐ ODWIEDŹ TUTAJ ⭐ i dowiedz się więcej ✅ ŁATWO I SZYBKO ✅ „

Jak sama nazwa wskazuje, główną cechą tej topologii jest to, że wszystkie stacje robocze są ze sobą połączone, co daje ogromną przewagę, gdy będziesz w stanie szybko uzyskać dostęp do swoich informacji w różnych punktach połączenia . Główny problem polega na tym, że każdy może dostać się do dowolnej maszyny.

Topologia sieci drzewa

To jest rodzaj przeglądu sieci komputerowych odpowiada jego podobieństwu do projektu drzewa . Główną cechą jest to, że host zapewnia wszystkie protokoły, które muszą być wykonane przez różne komputery podłączone do sieci.

Ogromną zaletą tego typu sieci jest wysoki stopień zaufania do ochrony informacji. ponieważ nie wszystkie komputery mają bezpośredni dostęp do serwera hosta.

Topologia hybrydowa

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj mapowania sieci komputerowej jest kombinacją dwóch lub więcej klas topologii . Jego główną zaletą jest to, że potrafi wyodrębnić wszystkie elementy generujące zysk z każdej z różnych topologii, ignorując ich słabości.

Girlanda

Ten typ topologii, zwany również łańcuchem, ma główną cechę, że każde urządzenie jest połączone z sąsiednim, to znaczy element 1 jest połączony z 2, a ten z elementem innym niż to, co możemy nazwać 3, ale 1 nigdy nie wejdzie w bezpośrednią interakcję z 3 .

Jaka jest najlepsza tabela logiczna dla typu sieci, którą chcesz utworzyć? Konsultacje

Najlepsza tabela logiczna będzie zależeć od typu sieci, którą chcesz utworzyć . W takich przypadkach musimy przyjrzeć się połączeniom, które mamy, musimy sprawdzić wszystkie węzły lub sprzęt, którym jesteśmy gotowi zarządzać.

Na przykład przełącznik lub wbudowany dystrybutor są bardzo potrzebnymi grupami roboczymi, ale mają różne parametry techniczne, gdy zamierzają podjąć działania.


Po ustaleniu wszystkich tych czynników, które pomogą w protokole komunikacyjnym, będziemy gotowi do podjęcia decyzji, jaką sieć komputerową zamierzamy zaprojektować. .

Wielu administratorów sieci wybiera najprostsze, aby uniknąć konfliktów między komponentami tworzącymi zestaw interakcji, ale często nie można wybrać najprostszego, ale zgodnie z naszymi zadaniami transferu należy wybrać najwygodniejszy.

Według naszej analizy, topologia sieci jest najczęściej używana ” autobus „I topologia Internet ”.

Topologia sieci autobusowej

Może być używany w firmy, które nie są bardzo duże a także w sieciach domowych, ponieważ zapewnia szybkie rozwiązanie, gdy chcesz rozszerzyć swoją sieć.

Wykorzystanie topologii sieci mesh

Podczas gdy w przypadku topologii sieci jest ona używana w odwrotnym przypadku sieci kanałów, jest to Stosowany w dużych firmach, w których wiele węzłów musi się ze sobą komunikować i zależą od różnych baz danych do pracy. przez różnych użytkowników.

Jeśli masz jakieś pytania, zostaw je w komentarzach, skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej i pomożemy wielu innym członkom społeczności. Kocham cię!

Dodaj komentarz