Sieci bezprzewodowe: czym są, rodzaje i do czego służą te sieci bezprzewodowe?

W dzisiejszych czasach Internet jest niezwykle ważny dla większości ludzi ze względu na różnorodność działań, którymi mogą za jego pośrednictwem zarządzać. Stąd termin użyty w obliczeniach dla określ połączenie węzła pochodzi , nazywa ” sieć ”.

Chociaż istnieje obecnie wiele rodzajów sieci, nie ma co do tego wątpliwości sieć bezprzewodowa lub technologia WiFi jest tutaj, aby pozostać w życiu każdego . Ponadto, dzięki swojej praktyce, uważa się, że zastąpił połączenia Ethernet, tradycyjny system kablowy wykorzystujący kable.

Aby dowiedzieć się więcej o tym systemie, w tym artykule odniesiemy się do definicji, funkcji, istniejących typów, elementów potrzebnych do jego stworzenia, a także najczęściej używanych i wydajnych topologii, jakie istnieją w danym systemie. Sieć bezprzewodowa .

Co to jest sieć bezprzewodowa i do czego służy w IT?

Można powiedzieć, że tego typu sieć ma taką, która umożliwia: łączyć różne węzły bez uciekania się do fizycznego połączenia takich jak kable. Dlatego robi to, instalując komunikację za pomocą fal elektromagnetycznych.

Jeśli chodzi o funkcje tego systemu na komputerach, najważniejszą z nich jest możliwość nawiązywania połączeń między komputerami a innym sprzętem komputerowym. nie jest wymagane okablowanie na miejscu . Oznacza to większą wygodę dla użytkowników i większe oszczędności w infrastrukturze.

Sieć bezprzewodowa zapewnia większą prostotę działania wyjątkowa liczba urządzeń to może połączony lub telefony komórkowe, komputery, tablety, drukarki, faksy itp. Poza tym działa świetnie bardziej elegancka instalacja upewniając się, że styl i wygląd przestrzeni nie są w ogóle szkodliwe.

Wśród innych funkcji i / lub zalet zauważamy, że jest to możliwe, aby było to możliwe większa mobilność dla użytkowników ponieważ mogą uzyskać dostęp do Internetu z dowolnego miejsca bez komplikacji. Umożliwia również szybki i jednoczesny dostęp do sieci.

Jednak z punktu widzenia bezpieczeństwa może to być problematyczne. jeśli nie masz skutecznej ochrony przed hakerami i intruzami które mogą na ciebie wpłynąć. Ponadto zauważamy, że prędkość Internetu zapewniana przez tego typu sieć w porównaniu do Ethernetu, są niższe środki ze względu na możliwą ingerencję w przestrzeń.

Jakie są rodzaje sieci bezprzewodowych?

Przede wszystkim należy zauważyć, że sieci w tej kategorii można sklasyfikować na kilka sposobów, a mianowicie: według częstotliwości lub zakresu . Ponieważ najczęściej identyfikuje się je na podstawie zasięgu tych sieci, podkreślimy to w tym artykule. rodzaje sieci bezprzewodowych, które istnieją na podstawie ich zasięgu. :

WPAN

Akronim dla „ Bezprzewodowa sieć osobista Wyróżnia się możliwością komunikacji bezprzewodowej dla poszczególnych urządzeń. Innymi słowy, opiera się na ofercie czysto osobistej, dlatego jest najmniejszym facetem na liście. Biorąc pod uwagę, że zapewnia tylko jedną orbitę około 10 metrów.

Ze swojej strony jego celem jest komunikacja z urządzeniami takimi jak komputery, laptopy, smartfony, tablety, PDA itp. Jest wyposażony w urządzenia peryferyjne, takie jak klawiatura, mysz, elementy sterujące. Biorąc pod uwagę, że to głównie to wykorzystuje technologie takie jak Bluetooth i podczerwień . Najlepszym z nich jest niewątpliwie bluetooth, ponieważ obejmuje on możliwość przesyłania danych od 1 do 100 metrów .

Wlan

W porównaniu do poprzedniej, tego typu technologia ma większy zakres i faktycznie ułatwia podłączenie urządzeń mobilnych, tabletów itp. Co wykorzystuje technologia częstotliwości radiowej a tym samym umożliwia większą mobilność użytkowników w celu zmniejszenia połączeń kablowych. Dlatego jest to bardzo elastyczny system do bezprzewodowej transmisji danych.

Należy zauważyć, że sieci WLAN (Wireless Local Area Networks) zyskały dużą moc w różnych sektorach. Jak na przykład na produkcję i magazyny , tj. w obiektach, w których konieczne jest przesyłanie informacji w czasie rzeczywistym do centralnego terminala.

WMAN

Te sieci oznaczają „ Bezprzewodowa sieć miejska „Są to systemy zaprojektowane do użytku w szczególności na obszarach miejskich lub wiejskich. stąd jego imię. Pozwalają również na interoperacyjność o niezwykłym zasięgu i wydajności . Innymi słowy, mają większy zasięg geograficzny niż sieci WAN, ale mniejszy zasięg.

Ze swojej strony sieci WMAN mają wyjątkową cechę pod względem szybkości, ponieważ są uważane Z znajomości oraz bardzo duża prędkość za pomocą kabli światłowodowych lub tym podobnych. W rezultacie mogą mieć znacznie niższy wskaźnik błędów i opóźnienia niż inne sieci. Należy zauważyć, że są polecane do instalacja systemów monitoringu wizyjnego, i jest również świetny do mieć internet w obszarach bez sygnału .

WWAN

W ” bezprzewodowe sieci rozległe Wyróżnia je fakt, że jest to rodzaj sieci bezprzewodowej o największym zasięgu. W ten sposób dzisiejsze telefony komórkowe są połączone z siecią WWAN. Dlatego może składać się z pewnych technologii, takich jak: GSM, GPRS, UMTS .

Teraz, jeśli chodzi o główne cechy, zauważamy, że bezprzewodowa sieć WWAN ma trzy główne cechy, a mianowicie: naprawdę wysoko i tak aktywuj: transfer wideo i audio w czasie rzeczywistym . Ponadto posiadają możliwości multimedialne i wysokiej jakości transmisję głosu (podobnie jak w sieciach stacjonarnych).

Komponenty bezprzewodowe Co musisz skonfigurować?

Aby zrozumieć, czym jest sieć bezprzewodowa i jak można ją skonfigurować, musisz wiedzieć z jakimi typami sieci można konfigurować . Co sprawia, że ​​jest łatwiej szereg elementów, które szczegółowo opiszemy poniżej:

Anteny

Antena to urządzenie ułatwiające nadawanie lub odbiór fale radiowe . W ten sposób przekształca sygnały cyfrowe lub falę przepuszczaną przez linię transmisyjną na fale elektromagnetyczne, które mogą być przesyłane przez wolną przestrzeń.

Dlatego ich szczególne cechy będą zależeć od nadanego im użycia i relacji między nimi długość fali nadawanego lub odbieranego sygnału eti i jego wymiary .

Obecnie istnieją trzy rodzaje anten WiFi i są one klasyfikowane w następujący sposób:

 • Dookólna : Odpowiada za orientację sygnału we wszystkich kierunkach z szeroką wiązką, ale krótkim zasięgiem. Teoretycznie przesyłają dane 360°.
 • Kierunkowy : Po prostu kierują sygnał w bardzo określonym kierunku za pomocą wąskiej wiązki, która emituje szeroki zakres.
 • Sektorowy : To te, które mieszają anteny dookólne z antenami kierunkowymi, ponieważ wysyłają mniejszą wiązkę niż pierwszy typ, ale szerszą niż anteny kierunkowe. Które są mierzone w DBI lub decybelach izotropowych.

punkt dostępu

Jest również nazywany „ punkt dostępu Jest to urządzenie poziomu 2, które łączy urządzenia komunikacji bezprzewodowej w taką sieć. Dzięki tym urządzeniom stacje bezprzewodowe można szybko zintegrować z dowolną siecią kablową. W końcu są zezwól na przesyłanie danych na oba sposoby .

„AKTUALIZACJA” Musisz znać definicję sieci bezprzewodowej Wi-Fi i nie wiesz, co to jest? ⭐ KLIKNIJ TUTAJ ⭐ i dowiedz się wszystkiego, co musisz o tym wiedzieć ✅ ŁATWO I SZYBKO ✅ „

Ponadto należy zauważyć, że wspomniany punkt dostępowy nie przypisany adres IP za pomocą którego można go łatwo regulować.

Podobnie jak anteny, punkt dostępowy obejmuje trzy typy i są to:

 • Funkcja repeatera : Służy do dalszego rozszerzenia sygnału.
 • Operacja rootowania : Jest to funkcja, w której wielu użytkowników wchodzi do punktu dostępu w tym samym czasie.
 • Operacja mostu : najbardziej przydatne do łączenia dwóch oddzielnych budynków bez przewodów. Innymi słowy, podczas tworzenia mostu bezprzewodowego między urządzeniami, dwa punkty dostępowe w tym trybie będą komunikować się tylko ze sobą.

Bezprzewodowy most

Ogólnie przeznaczone dla połączyć dwie lub więcej sieci znajdujących się w różnych budynkach . Od tego czasu udało się połączyć dwa segmenty sieci, tworząc pakiety danych na podstawie lokalnego fizycznego adresu docelowego.

Ponadto most bezprzewodowy oferuje wysokie prędkości transmisji danych i umożliwia łączenie miejsc trudnych do okablowania. Takich jak m.in. obiekty firmy, kampusy szkolne, nieprzylegające piętra.

Charakterystyczne kategorie mostów to:

 • Dystans : Połączone parami, łączące dwie lub więcej sieci LAN i można je połączyć za pomocą bezprzewodowego systemu dystrybucji (WDS).
 • lokalny : Idealnie nadają się do łączenia dwóch naturalnie wąskich sieci online.

Router bezprzewodowy

Używany w sieciach jako wskazówka dotycząca prawidłowej orientacji połączenia sieci bezprzewodowej, a także orientacji pakietów danych podróżujesz we właściwe miejsce .

Jeśli chodzi o technologię komunikacyjną, którą ma do dyspozycji: w oparciu o fale radiowe i umożliwia połączenie ADSL, które umożliwia zarządzanie szerokopasmowym Internetem i może być również dystrybuowane do innych komputerów.

Adaptery

Zasadniczo są to karty rozszerzające pojemność, które służą do przesyłania i odbierania danych bez użycia kabli, zwłaszcza w sieci WLAN. Dlatego mają antenę, która pozwala optymalny odbiór danych w sieci .

W szczególności adaptery są opisane dla określonych typów standardów sieci bezprzewodowych. Z tego powodu mają maksymalną szybkość transmisji zgodnie ze standardowym zestawem wyrażona w bps .

Topologie sieci bezprzewodowych Jakie są najczęściej używane i najbardziej efektywne?

W sprawie Topologie sieci Wi-Fi , należy zauważyć, że mogą być produkowane z lub bez CA i tak dalej możesz określić, czy jest to AD-HOC czy infrastruktura . Ponieważ te typy są dziś używane częściej:

DORAŹNIE

Jest to grupa komputerów, które komunikują się bezpośrednio sygnałami radiowymi bez użycia punktu dostępowego, czyli tzw. że nie ma centralnego elementu .

Jeśli chodzi o jego główne cechy, zwracamy uwagę:

 • Funkcja AD-HOC może obsługiwać około 256 użytkowników .
 • Sieć WLAN z topologią AD-HOC wymaga skonfigurowania wszystkich podłączonych do niej urządzeń i musi być z tym samym identyfikatorem usługi klucza .
 • Wykonywana jest następująca procedura: Gdy karta sieci bezprzewodowej jest włączona, najpierw przechodzi w tryb „d”. słuchać „Znalezienie dowolnej konwersji włączonej na wszystkich kanałach zajmuje 6 sekund, a jeśli ją znajdzie, każe się zalogować. W przeciwnym razie to znaczy, że nie może połączyć się z innym aktywnym HOST, jest odpowiedzialny tworzyć konwersje podłącz do niego inne komputery.

Infrastruktura

Z topologią infrastruktury jeśli istnieje element strojenia lub punkt dostępu ; w przeciwieństwie do funkcji AD-HOC. Jeśli ta stacja bazowa jest podłączona do przewodowej sieci Ethernet, użytkownicy bezprzewodowi mogą uzyskać dostęp do sieci stacjonarnej za pośrednictwem tej funkcji bezprzewodowej.

Wśród jego osobliwości wymieniamy:

 • Ta funkcja nazywa się „ Podstawowy pakiet usług „TEN” Właściciel i klient Dotyczy to zwłaszcza sieci IEEE 802.22.
 • Jeśli chcesz połączyć wiele punktów dostępowych i klientów bezprzewodowych, musisz je wszystkie skonfigurować. z tym samym identyfikatorem SSID .

Jeśli masz jakieś pytania, zostaw je w komentarzach, skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej i pomożemy wielu innym członkom społeczności. Kocham cię!

Dodaj komentarz