Różnice między publicznymi i prywatnymi sieciami LoRaWAN

Co to jest LoRaWAN?

Przede wszystkim wyjaśnimy, czym jest LoRaWAN dla wszystkich czytelników, którzy nie wiedzą, co oznacza ten szablon internetowy. Jego nazwa pochodzi od Sieć rozległa o małej mocy (ten sieci niska moc i rozległa, w języku hiszpańskim).

Jest specjalnie zaprojektowany, aby poprawić właściwości odzież Z internet rzeczy , coś, co jest coraz bardziej obecne w naszym codziennym życiu i które również znacznie wzrośnie w nadchodzących latach. Umożliwia bezprzewodowe podłączenie baterii do Internetu.

Możemy wspomnieć np. o komunikacji dwukierunkowej, zintegrowanej ochronie, usługach mobilności czy lokalizacji. LoRaWAN został stworzony z myślą o aplikacjach i czujnikach, które muszą przesyłać i odbierać niewielkie ilości danych na duże odległości kilka razy na godzinę, a może tylko raz dziennie. Ich sieci mogą być publiczne (które zależą od anten telekomunikacyjnych) lub prywatne (gdzie elementy sieci, takie jak bramy i serwery, są pod kontrolą użytkownika).

Zagłębimy się w to drugie. Wyjaśnimy różnice między publicznymi i prywatnymi sieciami LoRaWAN.

Różnice między publicznymi i prywatnymi sieciami LoRaWAN

Jak wspomnieliśmy, możemy znaleźć Sieci publiczne i prywatne LoRaWAN ten Jak zobaczymy, są różnice. Kiedy mówimy o sieciach publicznych, to wtedy, gdy są one wdrażane i zarządzane przez operatorów telefonicznych. Dzieje się tak, gdy firma telekomunikacyjna w danym kraju posiada te sieci i są one dostępne dla użytkowników. Odsprzedają dostęp do tej sieci w ramach abonamentu. Coś podobnego do tego, co robimy, gdy wynajmujemy abonament na telefon komórkowy.

Można powiedzieć, że ta sieć dotyczy wszystkich użytkowników narodowo oraz że użytkownik subskrybuje jeden lub więcej projektów, aby móc łączyć urządzenia IoT. Proces polegałby na tym, aby najpierw uzyskać abonament (opłata, którą płacimy za tę opłatę), skonfigurować urządzenia IoT z tym nośnikiem, aktywować czujniki i połączyć.

Jeśli chodzi o większy obszar geograficzny i korzystanie z wielu czujników, wygodniej jest zasubskrybować sieć publiczną. Użytkownicy mogą korzystać z platformy IoT operatora telekomunikacyjnego, zarządzanej infrastruktury sieciowej, a nawet usług roamingowych.

Z drugiej strony mamy sieci prywatne ten Najlepiej jest mieć większy zasięg w pomieszczeniu, używać wielu czujników o przystępnej żywotności baterii i być w stanie spełnić wysokie wymagania bezpieczeństwa.

W takim przypadku są instalowane dla korzystanie z jednego podmiotu podczas gdy sieć publiczna musi być współużytkowana i używana przez wielu użytkowników. W przypadku sieci prywatnej użytkownik może zarządzać własnymi czujnikami urządzeń IoT oraz infrastrukturą sieciową. Wiele firm wybiera tę opcję, mimo że w ich kraju istnieją publiczne sieci gwarancji.

Działanie w tym przypadku będzie wyglądało następująco: najpierw kupujemy jeden lub więcej portali, następnie wdrażamy je na naszej stronie, deklarujemy sensory w portalach, tworzymy połączenia pomiędzy portami a platformami komputerowymi i na końcu aktywujemy sensory.

Wreszcie, jak widzimy, istnieją różnice między publicznymi i prywatnymi sieciami LoRaWAN. W niektórych przypadkach każdy z nich może być interesujący.

Dodaj komentarz