Przede wszystkim zalecamy rozpoczęcie od łatwej w użyciu dystrybucji. Jeśli nie mamy zaawansowana znajomość Linuksa i chcemy działać powoli, jedną z najlepszych dystrybucji, jakie możemy zrobić, jest Ubuntu ten Ponadto, przed zainstalowaniem tego systemu na naszym komputerze, możemy uruchomić go w trybie „na żywo”, abyśmy mogli przetestować go z pamięci RAM bez modyfikowania czegokolwiek na naszych dyskach twardych.
Teraz, gdy masz zainstalowane Ubuntu lub RAM, nadszedł czas, aby zacząć używać go z aplikacjami, które pozwalają nam zastąpić to, czego najprawdopodobniej używalibyśmy w systemie Windows.
Jak surfować po Internecie z Linuksa?
Jednym z najczęstszych zastosowań komputerów jest przeglądanie Internetu. Poczta, wiadomości, sieci społecznościowe itp. wszyscy odwiedzamy za pomocą przeglądarki internetowej.
Główne dystrybucje Linuksa są zwykle dostarczane bezpośrednio z przeglądarką internetową. W przypadku Ubuntu np. Firefox jest taką przeglądarką, więc jeśli chcemy korzystać z tej przeglądarki, możemy z niej korzystać od samego początku.
Jeśli wolimy korzystać z Google Chrome, musimy zdalny kompresor i zainstaluj go ręcznie w naszym systemie. Pakiety Deb, takie jak ten, który pobraliśmy z Google Chrome, to pakiety, które możemy zainstalować na naszym komputerze, klikając je dwukrotnie, dzięki czemu po zakończeniu mamy gotową przeglądarkę na naszym Linuksie.
Jak tworzyć i edytować dokumenty Worda w systemie Linux?
Word jest mniej więcej edytorem tekstu firmy Microsoft dla systemu Windows. Chociaż normalnie nie bylibyśmy w stanie używać Worda w systemie Linux (chociaż wyjaśnimy, jak to zrobić na końcu), istnieje wiele innych bezpłatnych pakietów biurowych typu open source dla tego systemu operacyjnego, które będą oferować te same funkcje, co pakiet Microsoft dla którym jesteśmy.
Jednym z najbardziej znanych i używanych pakietów biurowych jest LibreOffice, z którego możemy pobrać z linku poniżej ten Pobierzemy plik .deb tak jak w poprzednim przypadku, który możemy łatwo zainstalować na naszym Linuksie, klikając go dwukrotnie.
Jaki program antywirusowy powinienem zainstalować w systemie Linux?
Zawsze mówiliśmy, że nie możemy połączyć się z Internetem z systemu Windows bez programu antywirusowego i to prawda. Jednak wraz z Linuksem wszystko się zmienia.
Linux nie jest wolny od złośliwego oprogramowania, wręcz przeciwnie. Złośliwe oprogramowanie dla Linuksa istnieje i jest tak samo niebezpieczne jak złośliwe oprogramowanie dla systemu Windows, ale nie jest tak powszechne jak Windows i jest trudniejsze do zainfekowania, ponieważ większość ataków komputerowych jest wycelowana w użytkowników.
Nie możemy jednak ufać sobie w 100% i za każdym razem, gdy korzystamy z systemu, musimy to robić ze zdrowym rozsądkiem.
Jeśli chcesz, aby oprogramowanie antywirusowe skanowało Twoje dyski twarde z systemem Windows, możemy wybrać ClamAV, oprogramowanie, które pozwala nam skanować niestandardowe dyski twarde (nie w czasie rzeczywistym) w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania Windows.
Jak mogę grać w Linuksa?
Wbrew przekonaniom wielu ludzi, Linux ma gry, a nie tylko kilka. W ostatnich latach deweloperzy byli zainteresowani tym systemem operacyjnym, wydając na niego tytuły i choć nie znajdziemy takich gier jak nowy Assassin’s Creed Origins czy Mass Effect Andromeda, będziemy mieli do wyboru szeroką gamę tytułów, w tym Counter Strike lub Deus Ex.
Nasz dystrybucyjny sklep z aplikacjami na pewno ma sekcję z grami, chociaż większość świetnych tytułów można znaleźć na Parowy , słynny sklep z grami na komputery PC, który doskonale działa na Linuksie.
Jak mogę oglądać programy telewizyjne i filmy oraz słuchać muzyki w systemie Linux?
Podobnie jak Windows i podobnie jak macOS, ten system operacyjny ma kilka domyślnych odtwarzaczy multimedialnych, które pozwalają nam odtwarzać najczęściej używane formaty plików, zarówno audio, jak i wideo.
W każdym razie, jeśli zależy nam na pełniejszym wniosku do tego celu, wystarczy pobrać aplikację, np. VLC , słynny darmowy odtwarzacz multimedialny o otwartym kodzie źródłowym, dzięki czemu można go używać w taki sam sposób, jak każdej innej funkcji. i zapomnij o wszystkich koderach.
A co z edycją audio, wideo i wideo?
Jeśli jesteśmy w świecie edycji multimediów, prawdopodobnie znamy Photoshopa, Sony Vegas i podobne komercyjne programy.
Podobnie jak w przypadku pakietu Office, twórcy tych aplikacji nie chcieli uruchamiać ich na Linuksie, więc w tym systemie operacyjnym nie będziemy mogli z nich korzystać (chyba że zrobimy to, co wyjaśnimy poniżej, np. pakiet Office). Dlatego jeśli potrzebujemy edytować audio, wideo lub wideo, musimy znać szereg darmowych i open source alternatyw, które zapewniają nam profesjonalne wyniki na poziomie narzędzi komercyjnych:
- Skręcać, procesor obrazu.
- OpenShot, Edytor wideo.
- Śmiałość, procesor dźwięku.
A co z grami i aplikacjami Windows?
Jak powiedzieliśmy, aplikacje takie jak Microsoft Office lub wiele gier AAA nie są dostępne dla Linuksa, ponieważ programiści nie są zainteresowani ich wydawaniem na ten system. Jednak to, że oprogramowanie Windows nie jest przeznaczone dla Linuksa, nie oznacza, że nie możemy go używać.
Wine to darmowa aplikacja dla tego systemu operacyjnego, która posiada zestaw narzędzi i bibliotek, które pozwolą nam bez problemu korzystać z aplikacji Windows takich jak Office, Photoshop, a nawet z wielu gier. Ta aplikacja tworzy symbol zastępczy, w którym kopiowane są wszystkie zależności systemu Windows, dzięki czemu podczas działania aplikacji .exe może znaleźć to, czego potrzebuje i w większości przypadków będzie działać poprawnie.
Czy sugerujesz inne aplikacje, które mogą pomóc użytkownikom systemu Windows rozpocząć pracę z systemem Linux?