Port WAN: co to jest i do czego służy w routerach

Routery ADSL2+ i VDSL2

Na starszych routerach ADSL2+ i VDSL2, Port WAN to port RJ-11, do którego podłączony jest kabel telefoniczny ten Wewnętrznie router zawiera modem ADSL2+ lub VDSL2, który jest odpowiedzialny za modulację i demodulację sygnału do transmisji danych, a oprogramowanie układowe jest odpowiedzialne za używanie różnych protokołów do łączenia się z siecią operatora, takich jak DHCP lub PPPo. zapewnia nam połączenie IPv4 lub IPv6.

Szybkość tego portu WAN będzie zależeć od zastosowanej technologii (ADSL2+ lub VDSL2) oraz szybkości synchronizacji. Wygląd portu WAN na routerze ADSL2+ lub VDSL2 jest szary z napisem „ADSL”

Ponadto router jest odpowiedzialny za uruchomienie NAT na tym porcie WAN, więc wszystkie komputery podłączone do sieci LAN (domowej sieci LAN) będą miały dostęp do Internetu za pośrednictwem tego samego publicznego adresu IP, co jest obecnie całkiem normalne. pojawienie się IPv6.

Routery z wbudowanym ONT

Operatorzy, którzy dostarczają łącza światłowodowe w domu (FTTH) z reguły dostarczają routery z wbudowanym ONT, co oznacza, że ​​w naszym domu będziemy mieli tylko jeden komputer, który połączy nas ze wszystkimi urządzeniami.

W tym przypadku, Port internetowy WAN to port PON gdzie musimy podłączyć standardowy żółty kabel z gniazdem SC idącym z PTRO (optycznego PTR) do portu PON routera. Na niektórych routerach ten port jest schowany z tyłu i jest całkowicie bezpieczny, na innych znajduje się bezpośrednio z tyłu, jakby to był inny port.

Szybkość technologii GPON to pobieranie 2,5 Gb/s i pobieranie 1,25 Gb/s, ale zwykle konwertery multimedialne, które mamy na routerach z wbudowanym ONT, są Gigabit, co oznacza, że ​​będziemy mieli pobieranie 1 Gb/s i maksymalne pobieranie 1 Gb/s. Główni hiszpańscy operatorzy już ogłosili, że nowe routery do ich sieci FTTH będą zawierać port 2.5G Multigigabit, aby uniknąć przeciążenia sieci WAN w Internecie, dzięki czemu możemy skompresować zarówno technologię GPON, jak i przygotować się na technologię XG – PON, z której obecnie korzystają operatorzy na Twoim sieć. Jeśli router FTTH nie posiada portu WAN z technologią Multigigabit, nigdy nie będziemy mieć więcej niż około 940Mbps (umowa 1Gbps), tyle samo co port Multigigabit 2.

Musimy pamiętać, że zawsze będziemy marnować przepustowość ze względu na nagłówki, dlatego klienci, którzy podpisali umowę na 1 Gbit/s otrzymają maksymalnie 940 Mbit/s, ponieważ port Gigabit Ethernet z portu daje nie więcej niż WAN . W niedalekiej przyszłości operatorzy wprowadzą na rynek routery Multigigabit, zarówno WAN, jak i LAN, aby wykorzystać maksymalne prędkości światłowodów z jednego urządzenia. Jeśli w sieci WAN posiadamy tylko jeden port Multigigabit, musimy korzystać z co najmniej dwóch portów LAN jednocześnie, aby jak najlepiej go wykorzystać.

W tym przypadku sam router jest również odpowiedzialny za uruchomienie NAT na tym porcie WAN, niezależnie od tego, czy używa DHCP czy PPPoE podczas korzystania z IPv4, czy też jeśli operator korzysta z IPv6, będziemy mieli natywny IPv6, DS-Lite lub podobny. Usługi. ten

Routery neutralne

W przypadku routerów neutralnych, Port internetowy WAN to port RJ-45, podobnie jak porty LAN , ale normalnie ten port jest „pomalowany” na inny kolor, aby doskonale odróżnić port internetowy od różnych portów LAN. Np. na routerze ASUS ROG Rapture GT-AX11000 port internetowy WAN jest niebieski, tutaj musimy podłączyć standardowy kabel sieciowy ONT naszego operatora, modem kablowy lub modem xDSL, który posiadamy w zależności od technologii dostarczanej przez dostawca korzysta z naszych usług internetowych w celu udostępniania nam serwisów internetowych.

W takim przypadku szybkość portu jest ustawiona na BASE-T. Dlatego generalnie będziemy mieć prędkości 10/100/1000 Mb/s, chociaż możemy mieć wyższe prędkości, takie jak 2,5G, 5G, a nawet 10Gb/s, jeśli nasz router na to pozwala. W przypadku routera ASUS GT-AX11000 mamy dedykowany port Gigabit Ethernet dla Internet WAN, ale posiada on również port 2.5G, który może pełnić rolę portu LAN lub portu Internet WAN, dzięki czemu możemy mieć połączenia z tym routerem do 2,5 Gb/s bez problemu.

Dziś wysokiej klasy routery największych producentów, takich jak ASUS, NETGEAR czy TP-Link, już posiadają porty Multigigabit dla WAN/LAN, więc w zależności od potrzeb użytkownika możemy bardzo szybko skonfigurować ten port jako WAN Internet lub LAN . Zaleca się skonfigurowanie go jako Internet WAN tylko wtedy, gdy router ONT lub FTTH operatora również ma porty Multigigabit, w przeciwnym razie nie będziemy mieli tej pełnej łączności i ciekawiej jest skonfigurować go jako LAN, aby połączyć NAS z serwerami . W RedesZone przetestowaliśmy inne routery z portami multi-gaming, takie jak ASUS RT-AX86U i ASUS RT-AX89X, ten ostatni z portem multi-gaming 10G i portem SFP +, co czyni go jednym z najszybszych, jakie możemy dziś kupić.

Firmware routera pozwoli nam skonfigurować połączenie internetowe za pomocą protokołu IPv4 lub IPv6 i po wybraniu protokołu sieciowego będziemy mogli wybrać otrzymywanie adresu IP przez DHCP, PPPoE lub inne metody. Bardzo ważnym szczegółem przy zakupie neutralnego routera jest to, czy jest on kompatybilny z VLAN przez WAN w Internecie. Obecnie wszyscy operatorzy FTTH w Hiszpanii używają protokołu 802.1Q do zapewnienia połączenia z Internetem, jeśli oprogramowanie routera go nie posiada, nie będziemy mogli korzystać z routera bezpośrednio.

W Hiszpanii istnieją operatorzy, którzy oddzielnie dostarczają swoim klientom ONT i router, w szczególności grupa Masmóvil działająca w sieci NEBA (sieć Movistar). W takim przypadku wejście światłowodowe ONT nie będzie traktowane jako internetowa sieć WAN, ponieważ nie ma publicznego adresu IP, ponieważ znajdujący się za nim router jest routerem z tym publicznym adresem IP. Ponadto w tym przypadku port Gigabit Ethernet WAN pochodzi z samego routera.

Dlatego port WAN routera to lokalizacja połączenia internetowego i port, który zarządza publicznym adresem IP lub adresem IP CG-NAT, jeśli operator korzysta z tej technologii. Bardzo ważne jest odróżnienie go od sieci LAN, aby nie popełnić błędów podczas podłączania różnych kabli.

Dodaj komentarz