Photorec: Odzyskaj usunięte pliki z systemów Windows i Linux

Instalowanie systemu Windows

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, aby zainstalować Photorec w systemie Windows, jest przejście do Oficjalna strona Photorec aby go pobrać. Jest całkowicie darmowy, więc możesz z niego swobodnie korzystać. Ten program jest kompatybilny ze wszystkimi wersjami systemu Windows, w tym 64-bitowym systemem Windows 10, którego wszyscy powszechnie używamy. To samo dotyczy testdisk, możesz go również pobrać za darmo stąd.

Instalacja Linuksa

Instalacja w systemie Linux jest znacznie prostsza, wystarczy wpisać ją w terminalu:

sudo apt-get install testdisk

Po zakończeniu instalacji dysku testowego zostanie zainstalowany pakiet Photorec. Photorec nie ma interfejsu graficznego, więc musimy go używać z terminala takiego jak testdisk, więc wykonamy w terminalu następujące polecenie:

sudo photorec

Załadujemy aplikację w terminalu.

Wszystkie dyski lub pamięci USB podłączone do komputera zostaną wyświetlone jako pierwsze. Użyj strzałek na klawiaturze, aby wybrać dysk, z którego chcesz odzyskać dane, i naciśnij ENTER. Następnie musimy wybrać mieszkanie do odzyskania. W naszym przypadku mamy tylko jedną partycję, więc wybierz ją i naciśnij Enter, aby kontynuować. Jeśli chcemy przeskanować cały dysk, możemy również wybrać opcję „bez partycji”, a program przeskanuje cały dysk.

Poniższy program zapyta nas o system plików dysku lub partycji. W przypadku formatowania na EXT wybierzemy pierwszą opcję, w przeciwnym razie (FAT, NTFS itp.) wybierzemy drugą.

W kolejnym kroku musimy wybrać, czy chcemy wyszukiwać istniejące pliki na wolnej przestrzeni dyskowej, czy na całej powierzchni. Pliki z wolnym miejscem mają większe szanse na pomyślne odzyskanie. Może się jednak zdarzyć, że odzyskanego pliku nie ma w wolnym miejscu i należy przeszukać cały dysk.

Teraz musimy wybrać miejsce docelowe, w którym domyślnie zapiszemy odzyskane pliki / katalog domowy System. Użyjemy strzałek, aby wybrać katalog, w którym chcemy zapisać odzyskane pliki i naciśnij C, aby wybrać.

System rozpocznie teraz wyszukiwanie usuniętych plików. Proces zajmie dużo czasu, w zależności od pojemności dysku.

Po zakończeniu wyszukiwania program pobierze wszystkie znalezione pliki. Nie mamy wyboru, co chcemy, a czego nie. Odzyska je wszystkie bezpośrednio i zapisze w wybranym przez nas folderze.

Teraz musimy tylko znaleźć pliki, które chcieliśmy pobrać i skopiować je do nowego katalogu.

Dodaj komentarz