Jeśli korzystasz z zapór, musisz odrzucić te nieporozumienia

Z biegiem lat firewalle stały się jednym z kluczowych narzędzi zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa sieci. Niezależnie od tego, czy jest to mała, średnia czy duża sieć, użycie zapory jest koniecznością. Co najważniejsze, pomagają chronić Twoją sieć przed wszelkiego rodzaju podejrzanym ruchem przychodzącym i wychodzącym. Warto pamiętać, że cyberprzestępcy nie wahają się napotkać wrażliwej sieci, infrastruktury i/lub użytkowników. Jednak wielu ludziom wydaje się to niejasne. Poniżej dzielimy się z Wami wszystkimi nieporozumieniami, które powstały przy zastosowaniu zapory.

Koncentrując się na naukowcach, raport producenta 2019. Jałowiec pokazuje nam kilka przerażających faktów dotyczących korzystania z zapory. Ale najpierw musimy podkreślić zachęcające fakty, z którymi się znajdujemy.

Ponad 60% placówek oświatowych (szkół) wdrożyło tamy nowej generacji, a ponad 20% wybiera kombinację matek nowej generacji i zapór tradycyjnych. Tylko 6% korzysta z tradycyjnych zapór. Jednak nawet wiedząc, że istnieje kilka instytucji, które korzystają z nowoczesnych rozwiązań chmurowych, takich jak m.in. Biuro 365 Microsoft i Jego Apartament Google żadne narzędzia nie mają zastosowania aby zapewnić im bezpieczeństwo.

Błędne wyobrażenia na temat zapór sieciowych w edukacji

Chociaż, jak wspomniano wcześniej, niniejszy raport ma charakter edukacyjny, nieporozumienia, które przytoczymy, są dobrze znane w innych obszarach działalności. Po prostu niestosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa i narzędzi to zielone światło dla każdego cyberprzestępcy. Oto nieporozumienia:

  • Nie zauważają, że muszą wyraźnie rozróżniać różne rozwiązania bezpieczeństwa w zależności od rodzaju zastosowanej technologii. Albo jest tradycyjna, albo została przeniesiona do chmury.
  • Uważają, że tradycyjne i nowej generacji zapory sieciowe są wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa danych przechowywanych, przeglądanych i udostępnianych w różnych aplikacjach chmurowych. Innymi słowy, nie ma znaczenia, czy wybiorą jedną z dwóch tam.
  • Zakłada się, że dostawca usług w chmurze jest w 100% odpowiedzialny za bezpieczeństwo aplikacji w chmurze.
  • Wiele osób, zwłaszcza profesjonalistów, uważa, że ​​standardowe zabezpieczenia przyjętych rozwiązań chmurowych są wystarczające. Co gorsza, mówią, że nie mają możliwości inwestowania w dodatkowe rozwiązania.
  • Wielu czołowych ekspertów w swojej dziedzinie uważa, że ​​wybór polisy ubezpieczeniowej od cyberataków jest idealną alternatywą dla rozwiązań z zakresu cyberobrony.
  • Jak wspomniano wcześniej, kryzys COVID-19 doprowadził do przeniesienia odległych sektorów, takich jak edukacja. Wiele osób uważa, że ​​zapora sieciowa lub filtr treści w Internecie wystarczają, aby zapewnić bezpieczeństwo ich danych i obserwować, co się dzieje.

Jak poprawić bezpieczeństwo platformy w dowolnej dziedzinie?

W szczególności wszystkie te koncepcje są wyraźnie wadliwe, a nieterminowe działanie może kosztować dostępność danych uczniów i instytucji jako całości po ataku. Podobnie każdy organizm, który prędzej czy później stanie się „ofiarą” tych nieporozumień. Może nie jest to bank ani inna instytucja finansowa, ale cenne są również dane, które nie dotyczą dokładnie pieniędzy. Mówiąc o edukacji, elementy te wyznaczają los każdego ucznia w nadchodzących latach.

Dlatego jako osoby odpowiedzialne za infrastrukturę placówki edukacyjnej musimy w jak największym stopniu poprawić zabezpieczenia. Zwłaszcza w tej sytuacji, gdy 100% studentów uczęszcza na zajęcia i wykonuje swoje zadania na wirtualnej platformie swojej instytucji. Jednym z najskuteczniejszych działań jest wdrożenie Uwierzytelnianie wieloskładnikowe ten W ten sposób masz gwarancję, że nazwę użytkownika i hasło wprowadzi sam uczeń, a nie np. bot. Po prostu stosując tę ​​technikę, szanse na ataki takie jak m.in. DDoS co sprawi, że platforma będzie bezużyteczna już się zmniejszyły ten

Z drugiej strony, wracając do aspektu zapory, funkcja inspekcji ruchu jest świetnym ulepszeniem dla zapór. W ten sposób uświadomimy sobie, że instytucje edukacyjne (lub różne organizacje) są wolne od zagrożeń dla dostępności i/lub bezpieczeństwa sieci. Na szczęście, z korzyścią dla wszystkich, strony internetowe i ogólnie Internet przyjmują zasadę szyfrowanego ruchu przez HTTPS. W każdym razie niezwykle ważne jest, aby użytkownicy, którzy mają dostęp do zaszyfrowanego ruchu, byli weryfikowani wspomnianymi powyżej metodami Multi-Factor.

Po co sprawdzać użytkowników, którzy mają dostęp do Twojej sieci, czy Twój ruch jest szyfrowany? Pamiętaj, że bycie zaszyfrowanym nie oznacza, że ​​jest chroniony przez zagrożenia bezpieczeństwa. Każdy użytkownik, bez wcześniejszego testowania lub metody uwierzytelniania, może przeglądać sieć udając, że jest bezpieczny. Nawet jeśli w końcu uda mu się wstrzyknąć złośliwe pakiety po drodze, żeby dać przykład.

Nie daj się zwieść nieporozumieniom lub wątpliwym wymówkom! Może to być bardzo kosztowne zarówno dla organizacji, jak i zaangażowanych użytkowników.

Dodaj komentarz