Jednostka centralna lub procesor: co to jest i do czego służy? Jakie są typy + części?

Procesory dobry niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów naszych komputerów, o którym należy pamiętać podczas tworzenia zespołu. Dzisiaj poznasz podstawy CPU lub CPU: od Co to jest A po co to jest? Jakie są typy + części?

Prawda jest taka, że ​​wiedza o każdej części naszych komputerów jest niezbędna, jeśli mamy je ulepszyć lub stworzyć nowy. Z tego powodu zalecamy również, abyś się o tym dowiedział co to jest, do czego służy płyta główna i jak wybrać najlepszą? bo to kolejny niezwykle ważny składnik. Bez zbędnych ceregieli przeczytaj poniższy przewodnik, aby dowiedzieć się więcej o procesorach.

Co to jest procesor?

Procesory nazywane są również jednostkami centralnymi, stąd ich nazwa Edytor (Jednostka centralna). Procesory to komponenty odpowiedzialne za analizowanie i interpretowanie instrukcji pochodzących z komponentów oprogramowania i sprzętu.

Wraz z upływem czasu i nieustannym postępem technologii procesory ewoluowały do ​​tego stopnia, że ​​dysponują ogromnymi mocami w bardzo małym rozmiarze. Rozumiejąc ten trend, konwencjonalne procesory są dziś mikroprocesorami, nazwa, którą otrzymują ze względu na ich mały rozmiar.

Im mocniejszy procesor, tym szybciej może zinterpretować dostarczone instrukcje, czyli tzw. wpłynąć bezpośrednio prędkość komputera ten Posiadanie zrównoważonego komputera z odpowiednim procesorem, procesorem graficznym i innymi komponentami jest niezbędne do osiągnięcia dobrych wyników.

Rzeczywiście, budując dobrze działający komputer, konieczne będzie rozważenie innych komponentów. Dlatego zalecamy również, abyś się dowiedział czym są karty graficzne i do czego służą, jakie mają właściwości , niezbędny składnik i to nie tylko podczas gry.

Jednostka centralna lub procesor: co to jest i do czego służy? Jakie są typy + części?

Procesory są bardzo złożone, we wszystkich przypadkach możliwe jest podsumowanie aspektów, które należy wziąć pod uwagę lepiej rozumieją, jak działają i poprowadzi Cię w zakupie tego, który odpowiada Twoim potrzebom.

Jądra

Jeśli cofniemy się w czasie, procesory miały tylko jeden rdzeń, to i tak się zmieniło. Dziś można je zobaczyć bardzo często procesory wielordzeniowe , zwane również procesorami wielordzeniowymi.

Krótko mówiąc, możemy stwierdzić, że ten typ procesora jest w rzeczywistości wiele procesorów na jednym chipie ten Obecnie na rynku konsumenckim można znaleźć procesory z maksymalnie 12 rdzeniami. W każdym razie liczba dla przeciętnego użytkownika waha się od 4, 6 i 8 rdzeni.

Rozmiar architektury

Z biegiem czasu technologia umożliwiła zmniejszenie rozmiarów komponentów procesora. Proces wytwarzania procesorów jest znany jako litografia, w taki sam sposób, w jaki definiuje wielkość tranzystorów które są wewnętrznymi komponentami procesorów.

Redukcja rozmiaru była oszałamiająca, np. procesor z lat 70. miał rozmiar około 10 μm, co odpowiada 10 000 nm. Dziś jest Procesory 14 a nawet 7 nm które pozwalają zintegrować wiele tranzystorów z procesorem, znacznie zwiększając jego możliwości przetwarzania.

Innym aspektem, który umożliwił postęp litografii i innych technologii procesorowych, jest technologia 64-bitowa, obecna we wszystkich nowoczesnych procesorach. Ale nie zaszkodzi wiedzieć różnice między 32-bitowymi i 64-bitowymi procesorami PC ten

Szybkość lub częstotliwość zegara

Kolejnym czynnikiem determinującym jest częstotliwość procesora, którą można określić jako czas aktualizacji, w którym tranzystory wymieniają ładunki elektryczne, tj. prędkość przetwarzania ten Im wyższe częstotliwości odświeżania, tym lepsza wydajność procesora.

W każdym razie należy rozumieć, że im wyższa częstotliwość, tym wyższa zużycie energii jest wysokie ten Ten ostatni aspekt jest ściśle związany z wielkością tranzystorów i liczbą rdzeni, ponieważ przy mniejszej litografii i podobnie mniejszej liczbie rdzeni, zużycie energii będzie bardziej efektywne, a sprawność również będzie bardziej efektywna.

Rodzaje i rodziny procesorów

Z biegiem czasu modele procesorów ewoluowały. Platformy takie jak Intel Core2Duo, Intel Core2Quad i Athlon 64 X2 są obecnie dostępne już przestarzałe technologie ten

Przynajmniej w tej chwili mamy procesory i5, 7, i2, 9 i10 trzeciej generacji od Intela, podczas gdy w AMD dominują procesory AM4, naładowane Ryzen lub Athlona nowej generacji.

W każdym razie, jeśli chcesz wiedzieć więcej różnice między procesorami Intel i AMD i które z nich są lepsze , możesz przeczytać przewodnik podany w poprzednim linku.

Dodaj komentarz