Jaki i jaki plik hosts jest używany na komputerze

Dzięki plikowi hosts możemy stwierdzić, która nazwa hosta pasuje do konkretnego adresu IP, dzięki czemu przeglądarki internetowe lub inne programy rozpoznają ten adres IP zamiast tych dostarczonych przez skonfigurowany przez nas serwer DNS. Należy pamiętać, że plik hosts można znaleźć we wszystkich systemach operacyjnych Windows, Linux, MacOS i mobilnych. Ten plik może być modyfikowany tylko przez administratorów systemu każdego komputera.

Aby zrozumieć znaczenie tego pliku, za każdym razem, gdy chcesz uzyskać dostęp do dowolnej witryny lub komputera w sieci, komputer najpierw sprawdza plik hosta, aby sprawdzić, czy zawiera on dane dotyczące adresu internetowego (domeny) lub komputera. Jeśli nie możesz go tam znaleźć, przeglądaj już utworzone przez nas serwery DNS.

Co to jest plik hosts?

Chociaż są ludzie, którzy twierdzą, że korzystanie z pliku hosta jest stare, w rzeczywistości jest on nadal często używany, zwłaszcza wewnętrznie przez firmy, do nazywania „określonymi komputerami ich adresem IP”. Przeglądanie historii pliku hosta było tworzone, gdy Internet stawiał pierwsze kroki, plik hosta był używany jako serwer DNS, który obsługuje dzisiaj, czyli połączył nazwy domen z ich odpowiednimi adresami IP.

Aby zrozumieć, plik hosts zarejestrował adres IP strony internetowej www.redeszone.net to 185.103.37.62. Dlatego pliki hostów miały długą listę nazw i adresów IP. Zrozumiałe jest, że z biegiem czasu, gdy wzrosła liczba witryn i zmieniły się adresy IP serwerów pamięci masowej na tych stronach, plik hosta był nieodpowiedni i powstały serwery DNS. Jeśli dzisiaj otworzymy plik hosta naszego komputera, zobaczymy go, niezależnie od tego, czy jest mało danych, czy jest od razu pusty. Przykład można zobaczyć na poniższym obrazku, który jest naszym plikiem hosta.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, funkcje te są teraz wykonywane przez serwery DNS i modyfikacja pliku hosta jest przydatna tylko w przypadku określonych problemów z naszą siecią lokalną, naszą profesjonalną siecią LAN oraz blokowaniem różnych stron internetowych.

Plik hosts w środku

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że plik hosts jest zwykłym plikiem tekstowym, który otwiera się i edytuje w systemie Windows za pomocą Notepad.exe lub dowolnego innego edytora tekstu. Kiedy otwieramy plik hosts, jak pokazano na powyższym obrazku, pierwszą rzeczą, którą nam pokazuje, jest krótki opis działania tego pliku i do czego służy. W tym przypadku oznacza to:

„To jest przykład pliku HOSTS używanego przez Microsoft TCP/IP dla Windows. Ten plik zawiera mapowania adresów IP na nazwy hostów. Każdy wpis musi znajdować się w osobnym wierszu. Wprowadź adres IP w pierwszej kolumnie, a następnie odpowiednią nazwę hosta. Adres IP i nazwa hosta muszą być oddzielone co najmniej jedną spacją. „

Następnie mówi nam, że jeśli chcemy pozostawić komentarze w pliku hosta, musimy użyć symbolu „#” przed tym, co piszemy.

Na koniec pokazuje nam przykłady prawidłowej edycji pliku hosts:

Przykłady:

102.54.94.97 rhino.acme.com # serwer źródłowy

38.25.63.10 serwer klienta x.acme.com # x

127.0.0.1 serwer lokalny

:: 1 lokalny gospodarz

Jak widać, należy najpierw wpisać adres IP, następnie przynajmniej spację, po której następuje nazwa DNS, a jeśli chcemy wpisać komentarz, należy pozostawić przynajmniej jedną spację i wpisać symbol „#” na początku komentarz. Jak widać, edycja pliku hosts jest bardzo łatwa, ale jednocześnie bardzo użyteczna i wydajna.

Zaletą pliku hosts jest to, że pozwala nam przypisać określoną nazwę do każdego komputera. Kolejną zaletą jest to, że możemy zablokować dostęp do konkretnej witryny, przekierowując ją na fałszywy adres IP. Na przykład, gdy ktoś spróbuje otworzyć stronę internetową, na którą zostaliśmy przekierowani na fałszywy adres IP, znajdzie komunikat o błędzie informujący, że nie można znaleźć hosta, a my możemy nawet przekierować go bezpośrednio na nasz własny komputer 127.0.0.1 ( lokalny tłum). ten

Jak modyfikować serwery

Microsoft Windows

Wyjaśnimy, jak edytować plik hosta w Windows XP, 7, 8 i 10. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest uruchomienie Notatnika w trybie administratora. Po uruchomieniu w trybie administratora przejdź do menu plików, otwórz je i przejdź do następującej ścieżki: ” C: Windows System32 sterowniki etc ”.

Gdy znajdziesz się w tym katalogu, musimy wybrać plik o nazwie „hosts”.

To pozwala nam edytować plik hosts. Jeśli nie otworzymy go jako administrator, nie pozwoli nam to zapisać zmian w folderze, w którym znajduje się plik.

System operacyjny Mac

Wyjaśnimy, jak zmodyfikować plik hosta w systemach operacyjnych OSX. Na górnym pasku musimy wybrać opcję „Przejdź do folderu” i wprowadzić następującą ścieżkę: / prywatne / etc / hosty i kliknij „Otwórz”. Następnie otworzy się folder zawierający plik hosts, a po dwukrotnym kliknięciu pliku otworzy się edytor tekstu.

Jeśli nasz użytkownik nie posiada licencji rejestracyjnej, musimy wykonać następujące kroki. Najpierw otwieramy terminal i piszemy następujące polecenie:

Sudo nano / etc / hosty „ i naciśnij Enter.

Poprosi o hasło użytkownika, a następnie będziemy mogli edytować plik hosts.

Linux

Wyjaśniamy, jak zmodyfikować plik hosta w systemach operacyjnych Linux. W zależności od używanego systemu operacyjnego Linux i używanego pulpitu musimy otworzyć terminal i wprowadzić następujące polecenie:

sudo nano / etc / hosts i naciśnij Enter.

Plik hosts zostanie następnie otwarty do edycji.

Zagrożenia związane z gospodarzami

Ogromne niebezpieczeństwo, jakie możemy znaleźć w pliku Hosts, polega na tym, że złośliwe oprogramowanie nieświadomie modyfikuje plik i przekierowuje komputer na złośliwe strony internetowe. Aby tego uniknąć, ważne jest posiadanie dobrej zapory i dobrego programu antywirusowego. Zapobiegnie to przedostawaniu się złośliwego oprogramowania. Podobnie w razie wątpliwości radzimy sprawdzić plik hosta, jeśli zawiera on dziwny wpis. Powyżej możesz zobaczyć plik hosta systemu Windows 10 dostarczony domyślnie.

Stało się dla nas jasne, że plik hosts jest jak serwer DNS, ale jest lokalny. Dzięki temu stwierdziliśmy, że możemy dostosować nazwy komputerów, które po wpisaniu tej nazwy są przekierowywane na konkretny adres IP, blokując strony internetowe lub jakąkolwiek akcję, którą chcemy wykonać. Obecnie co prawda nie jest on używany dla użytkowników domowych, ale na poziomie przedsiębiorstwa jest szeroko stosowany do określania konkretnych adresów IP dla konkretnych komputerów.

Jeśli chcesz dostosować dostęp do komputera w sieci o określonej nazwie, edycja pliku hosts jest prostym i skutecznym rozwiązaniem. Jeśli masz jakieś pytania, nie wahaj się zostawić ich w komentarzach.

Dodaj komentarz