Jak sprawdzić, czy procesor Intel obsługuje wirtualizację w systemie Windows 10?

Wirtualizacja nie jest czymś, czego przeciętny użytkownik potrzebuje lub nawet wie. Jest to konieczne, jeśli np. musisz uruchomić maszyny wirtualne, a przeciętny użytkownik tak naprawdę ich nie potrzebuje. W ten sposób, nawet jeśli Twój system to obsługuje, wirtualizacja nie będzie domyślnie włączona. Może być konieczne włączenie go w systemie Windows 10 lub w systemie BIOS.

Wirtualizację można dość łatwo włączyć, ale twój system, a dokładniej procesor, musi ją obsługiwać, a nie wszyscy ją obsługują. Jeśli Twój procesor nie obsługuje wirtualizacji, nie możesz jej włączyć. Oto jak sprawdzić, czy procesor Intel obsługuje wirtualizację.

Obsługa wirtualizacji procesorów Intel

Istnieją dwa sposoby sprawdzenia, czy procesor Intel obsługuje wirtualizację, czy nie. Możesz sprawdzić specyfikacje procesora na oficjalnej stronie Intela lub skorzystać z aplikacji do śledzenia sprzętu Intela, aby sprawdzić obsługę wirtualizacji.

Specyfikacje procesorów

Firma Intel udostępnia szczegółowe specyfikacje swoich procesorów w swojej witrynie internetowej. Wystarczy znać model i generacja twojego procesora . Otwórz Menedżera zadań i przejdź do zakładki Wydajność. Wybierz CPU w lewej kolumnie iw prawym okienku spójrz w prawy górny róg. Skopiuj nazwę procesora. Jeśli jednak wirtualizacja jest już włączona, zobaczysz pasek wskazujący to samo pod wykresem.

następnie odwiedź ten link i wybierz typ posiadanego procesora. Sprawdź nazwę procesora, aby określić jego typ. Mam procesor Core i7 6. generacji.

Klikając na typ posiadanego procesora, otrzymasz pełną listę wszystkich chipów tego typu wyprodukowanych przez firmę Intel. Tutaj musisz znaleźć numer przypisany do twojego chipa. Gdy go znajdziesz, kliknij go, aby przejść do strony Specyfikacje procesora. Przewiń w dół do sekcji Zaawansowane technologie i poszukaj „Wirtualizacja”.

Narzędzie do identyfikacji procesorów Intel®

To narzędzie daje w zasadzie te same informacje, co strona, ale nie musisz się martwić o wybór posiadanego procesora. Pobierz narzędzie do identyfikacji procesorów Intel® i zainstaluj. Podczas instalacji zostaniesz poproszony o podanie danych przez firmę Intel w systemie, więc uważaj na wiadomości, które akceptujesz i odrzucasz.

Uruchom aplikację i rozwiń sekcję Technologie procesora, aby zobaczyć obsługę wirtualizacji na chipie.

Jeśli twój procesor obsługuje wirtualizację, ale nie możesz jej używać w systemie Windows 10, prawdopodobnie będziesz musiał włączyć ją w systemie BIOS. Musisz prowadzić badania, aż znajdziesz scenę. W niektórych przypadkach system BIOS może po prostu zablokować dostęp, więc może być konieczne samodzielne uruchomienie systemu BIOS w celu odblokowania dostępu. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ może to spowodować awarię systemu. Skonsultuj się z profesjonalistą.

Jeśli Twój procesor nie obsługuje wirtualizacji, nie możesz jej wymusić. Nie ma żadnej sztuczki ani rozwiązania, które by się do tego przyczyniły. Musisz kupić lepszy sprzęt.

Dodaj komentarz