Jak skuteczne są dziś antywirusy?

Wraz z postępem technologii i łączności internetowej pojawiły się nowe urządzenia i systemy operacyjne, które rodzą szereg pytań: Czy antywirusy są dziś konieczne? Jaka jest skuteczność? Jakich akcesoriów potrzebuję do mojej maszyny? W poniższym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby mieć odpowiednią ochronę i uniknąć wszelkiego rodzaju niedogodności.

Gdy pierwsze komputery trafiły na rynek i trafiły do ​​domów milionów ludzi na całym świecie, programy antywirusowe były bardzo popularne, uważane niemal za równie potrzebne jak klawiatura czy monitor. Dziś jednak wydaje się, że wszystko się zmieniło: poza obsługa pierwszych komputerów PC w latach 90. , ważne jest, aby zatrzymać się i pomyśleć o tym, co się dzisiaj dzieje. Dziś coraz więcej czasu spędzamy w Internecie, a także z cyfrowym urządzeniem w ręku. Jednak wbrew temu, co można było zakładać kilkadziesiąt lat temu, coraz mniej uwagi poświęcamy programom antywirusowym. Ponieważ?

Powód jest bardzo prosty: od kilku lat dwa główne systemy operacyjne, takie jak Apple i Windows, opracowały własne systemy bezpieczeństwa, zapobiegające przedostawaniu się ogromnej większości najczęstszych zagrożeń komputerowych do urządzenia użytkownika. To oczywiście doprowadziło do upływu czasu, że przestaliśmy myśleć o starych programach, które nas chroniły. Coś podobnego dzieje się z telefonami komórkowymi: Android i IOS mają wbudowane własne mechanizmy bezpieczeństwa, więc nikt nie przestaje się zastanawiać. Więc nie potrzebujesz już pomocy z zewnątrz?

Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca prosta i ma wiele możliwych rozwiązań. Przede wszystkim musimy pamiętać, że zmieniły się rodzaje zagrożeń i ten sam rodzaj ochrony nie jest już potrzebny. Na przykład wirusy, które nękały nas tak bardzo w ostatnich dziesięcioleciach, dziś prawie nie istnieją, ale ustąpiły miejsca innym rodzajom zagrożeń: złośliwemu oprogramowaniu i oprogramowaniu ransomware – infekcjom, które blokują pliki lub nawet całe urządzenia użytkowników, a następnie wymagają anonimowej płatności na Internet. by je uwolnić. Dlatego ważna jest dodatkowa pomoc, zwłaszcza że żyjemy w czasach rozkwitu serwisów streamingowych i seriali internetowych i że utrata naszego urządzenia może być śmiertelnym ciosem dla nudy.

Przykładem jest sprawa Bitdefender, która jest przydatna dla użytkowników systemu Windows. Ten dodatek służy do powstrzymania tego rodzaju ataków na nasze komputery i pliki, a także do uniemożliwienia kontroli kamery internetowej. Kolejną zaletą tego dodatku jest to, że stale skanuje komputer, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, co nie ma miejsca w przypadku programów dołączonych domyślnie. Aby uzyskać komentarze i więcej informacji, odwiedź następującą stronę abyś mógł wyciągnąć własne wnioski na ten temat.

Zanim jednak zaczniemy polegać na jakimkolwiek suplemencie dla bezpieczeństwa naszych urządzeń, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, aby uzyskać optymalny wynik. Aby to zrobić, wystarczy mieć podstawowa znajomość systemów operacyjnychaby upewnić się, że program jest zgodny z Twoim środowiskiem. Na przykład instalowanie usługi, która działa lepiej na iOS niż na Androidzie, to nie to samo, ponieważ na dłuższą metę może być bardziej irytujące. W związku z tym jeden z głównych przedstawicieli Mozilla Firefox skomentował: „Produkty antywirusowe infekują ekosystem oprogramowania, ponieważ ich kod jest inwazyjny i często tak słabo zaimplementowany, że twórcom przeglądarek i innym programistom trudno jest ulepszyć ich kod. Bezpieczeństwo”. Oczywiście ten pogląd jest nieco ekstremalny, ale służy jako ostrzeżenie.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że programy antywirusowe nie są takie same jak wcześniej i teraz zajmują drugie miejsce w opinii publicznej. Jednak coraz więcej użytkowników wciąż docenia jego użyteczność i responsywność, wymagając bardziej szczegółowych i wyrafinowanych funkcji niż kiedykolwiek wcześniej. Wraz z ewolucją urządzeń ewoluują również potencjalne zagrożenia. To dlatego stare powiedzenie „wiedza to potęga” doskonale się dziś sprawdza.

Dodaj komentarz