Jak chronić lub ustawić plik Excel tylko do odczytu

Liczba zastosowań programu Excel jest imponująca. Chociaż jego główne zastosowanie jako narzędzie do automatyzacji biura znajduje się w dziedzinie obliczeń i finansów. Dokumenty tego typu wymagają typu specjalna ochrona bezpieczeństwa danych ten Komentarz ustaw plik tylko do odczytu ten

Bezpieczeństwo danych to priorytet każdej firmy, ponieważ wszelkiego rodzaju masowa utrata danych może spowodować opóźnienia w codziennych operacjach lub straty finansowe. Najlepszym rozwiązaniem takich problemów jest profilaktyka. Czy jest lepszy sposób na ochronę danych przed błędami niż ochrona pliku przekroczyć ten

Jak chronić plik Excela w trybie tylko do odczytu?

Zmiana pliku Excel do trybu odczytu w najnowszych wersjach aplikacji nie jest wielkim problemem. Jest to dość widoczna opcja, którą można zastosować po zakończeniu edycji dokumentu.

  • Otwórz dokument, który chcesz chronić i przejdź do menu Plik. Łatwym sposobem uzyskania dostępu do menu plików jest użycie skrótu polecenia Alt + A ten
  • W sekcji Informacje kliknij opcję Chroń książkę następnie wybierz Zawsze otwieraj jako tylko do odczytu.

  • Po zakończeniu modyfikacja jest natychmiastowa i jest opcją Ochrona książki jest podświetlona na żółto ten
  • Aby zmiany zaczęły obowiązywać, zamknij plik i zapisz wprowadzone zmiany ten

Aby chronić plik w wersji Excel 2003, robisz to z menu Narzędzia – Opcje i wreszcie Bezpieczeństwo.

Edytuj plik tylko do odczytu

Teraz, gdy inny użytkownik ma dostęp do pliku, widzi komunikat: „Autor chce, żebym otworzył książkę” nazwa.xls Tylko do odczytu, chyba że musisz zapisać zmiany. Czy chcesz go otworzyć z dostępem tylko do odczytu? ”.

Jeśli użytkownik dokona zmian w pliku i spróbuje go zapisać, pojawi się kolejne ostrzeżenie: Nie możemy zapisać 'filetitle.xls’, ponieważ jest on tylko do odczytu.

Aby zapisać zmiany, zapisz skoroszyt pod nową nazwą w innej lokalizacji ten Użytkownik może zapisać zmiany, ale musi zapisać dokument jako osobny plik.

Jest to sposób na „rozprawienie się” z ograniczeniem tylko do odczytu, ponieważ możesz modyfikować plik, dodawać do niego formuły, edytować pola, dodawać tabele lub modyfikować to, co cię interesuje. Jeśli chcesz zapisać zmiany, po prostu zapisz je jako inny plik z opcją „Zapisz jako”.

Inne sposoby ochrony pliku Excel

Jeśli chcesz być bardziej szczegółowy podczas ochrony pliku Excel, nowsze wersje to więcej opcji ochrony ten Aby uzyskać dostęp do tych opcji, przejdź do menu Plik (Alt + A) następnie w sekcji Informacje i na końcu. Opcja ochrony książki.

Chroń bieżący arkusz

Jeśli masz w dokumencie wiele arkuszy, ale chcesz przetwarzać tylko określone arkusze, możesz to zrobić za pomocą tej opcji. Możesz wskazać rodzaj ograniczeń, jakie użytkownicy mają na arkuszu , na przykład stosowanie formatów do komórek, kolumn i wierszy. Wprowadzaj lub usuwaj elementy, nawet jeśli mogą zaznaczać komórki lub nie.

Chroń strukturę książki

Chroni strukturę skoroszytu przed zmianami, takimi jak dodawanie nowych arkuszy. Aby to zadziałało, jest wymagane do wprowadzenia hasła ale w przypadku straty Hasło, nie ma sposobu, aby go odzyskać. Zaleca się przechowywanie hasła w bezpiecznym miejscu.

Szyfrowanie hasła

Dzięki tej opcji użytkownik, który chce uzyskać dostęp i otworzyć plik musi mieć hasło nadawane przez autora dokumentu ten Bez hasła nie będziesz mógł go otworzyć. Możesz nawet wprowadzić hasło w makrach i jeśli chcesz go usunąć , zawsze możesz to zrobić później.

Dodaj komentarz