Dla lepszego zrozumienia protokołu HTTP/3 omówimy najpierw protokół HTTP i jego wcześniejsze wersje. Wyjaśnimy również, w jaki sposób Cloudflare już zaczął używać HTTP / 3 na swoich serwerach, więc mamy już prawdziwe środowisko do korzystania z tego nowego protokołu.
HTTP jest jednym z najważniejszych protokołów dla działania Internetu, po raz pierwszy pojawił się w 1991 roku i od tego czasu pojawiło się kilka wersji o różnych właściwościach. Jednym z nich jest HTTP / 1.2, który obowiązywał przez 15 lat, aż do pojawienia się HTTP / 2 w maju 2015 r. Teraz przychodzi HTTP / 3, który jest pełen nowych funkcji zaprojektowanych w celu usprawnienia przeglądania sieci, więc wiemy o tym.
Jeśli chcemy komunikować się w Internecie, musimy korzystać z różnych protokołów. W zasadzie można powiedzieć, że są dwa (choć w rzeczywistości w grę wchodzi znacznie więcej). Pierwszym byłby protokół internetowy, który wywodzi się z angielskiego protokołu internetowego lub języka angielskiego IP. W tym przypadku jest to protokół transmisji danych, który istnieje na poziomie sieci zgodnie z międzynarodowym modelem OSI. Dzięki protokołowi internetowemu każdemu urządzeniu podłączonemu do Internetu zostanie przypisany adres, za pomocą którego będzie można je zidentyfikować w sieci. W tym sensie nie możemy surfować po sieci bez adresu IP. Kiedy korzystamy z naszej przeglądarki, komunikujemy się z serwerem DNS, który przekaże Ci adres IP do połączenia z tą witryną, który zapisaliśmy w naszym pasku adresu. Tak właściwie,
Mamy już protokół, który identyfikuje każdą ze stron, ale potrzebujemy innego protokołu, który nawiąże komunikację na poziomie aplikacji między stronami. Drugą rzeczą, której potrzebujemy, jest HTTP, o którym powiemy później.
Co to jest HTTP i kto był zaangażowany w jego rozwój?
Ten protokół pochodzi z języka angielskiego Protokół transmisji hipertekstowej , w skrócie HTTP i przetłumaczone na kastylijski, Transfer nakładki protokołu ten Jest to protokół komunikacyjny, który umożliwia przesyłanie informacji przez sieć WWW.
Protokół HTTP do opracowany przez dwie organizacje. Jeden z nich jest Konsorcjum World Wide Web, to międzynarodowe konsorcjum, które opracowuje rekomendacje i standardy zrównoważonego rozwoju Sieć na całym świecie długoterminowy. Inną zaangażowaną organizacją międzynarodową była: Grupa Robocza ds. Inżynierii Internetu (IETF) co przełożyłoby się na hiszpańskie uzdrowiska Grupa zadaniowa ds. inżynierii internetowej ten Odpowiadają za standaryzację Internetu, działając w różnych dziedzinach, takich jak transport, routing i bezpieczeństwo.
W przypadku protokołu HTTP składnia i semantyka używane przez oprogramowanie do definiowania architektury internetowej klientów, serwerów i serwerów proxy są definiowane tak, aby mogły się komunikować. Dodatkowo jest protokołem bezstanowym, co oznacza, że nie przechowuje informacji o poprzednich połączeniach. Ponadto wykorzystujemy go również do dostarczania obrazów i innych elementów składających się na stronę, które dotrą do nas za pośrednictwem przeglądarki lub aplikacji.
HTTP działa w modelu klient-serwer. Oznacza to, że kiedy nawiązujemy połączenie, tworzymy serię żądania do serwera aby pokazać nam zawartość tej strony. Te obrazy i tekst zostaną następnie wyświetlone w przeglądarce z kodem HTML.
Wersje i ewolucja protokołu HTTP
Z biegiem czasu protokół HTTP przeszedł kilka wersji. W tym sensie należy zauważyć, że wiele z nich jest kompatybilnych z poprzednimi, jest to możliwe dzięki temu, że klient tworząc komunikację mówi serwerowi, której wersji używa. Serwer jest wtedy odpowiedzialny za użycie tej samej wersji lub alternatywnie starszej wersji w odpowiedzi.
Teraz nadszedł czas na krótki przegląd różnych wersji i tego, czy nadal są aktualne.
Najpierw, HTTP / 0,9 , Data 1991 i można powiedzieć, że jest obecnie uważany za przestarzały. W takim przypadku należy pamiętać, że obsługuje tylko jedno polecenie GET i nie określa numeru wersji HTTP. Nie obsługuje również nagłówków ani POST, więc klient nie może wysyłać informacji do serwera.
Poniżej znajduje się a HTTP / 1.0 , opublikowanym w maju 1996 r. Po raz pierwszy protokół określa swoją wersję w komunikacji. Jest dziś szeroko stosowany, zwłaszcza na serwerach proxy. Warto również zauważyć, że obsługuje metody żądań GET, HEAD i POST.
Następnie w czerwcu 1999 , jest niepełnosprawny HTTP / 1.1 która jest obecnie najczęściej używaną wersją. Domyślnie włączyliśmy trwałe połączenia. Pozwala również klientowi na wysyłanie wielu żądań do tego samego łącza (pipelining) w tym samym czasie, co eliminuje czas zwrotu dla każdego żądania, co skutkuje szybszym ładowaniem strony internetowej. Rok później przyjechał HTTP / 1.2 , w lutym 2000 ten Sugerowany jest tutaj protokół rozszerzenia protokołu lub skrót PEP. W tym sensie możemy powiedzieć, że Struktura rozszerzeń HTTP w dużej mierze obejmuje PEP.
HTTP / 2 osiągać Może 2015 , jest to nowa wersja, która nie zmienia semantyki aplikacji HTTP. Jego ulepszenia są związane ze sposobem pakowania i transportu danych. Innowacją, jaką zapewnia, jest dodanie jednorazowego połączenia, kompresji nagłówka lub usługi serwera push.
Wreszcie październik de 2018 W niektórych przypadkach HTTP/3 używa warstwy transferu UDP zamiast TCP. Wsparcie zostało już dodane przez firmy takie jak Cloudflare na swoich serwerach oraz Google w przeglądarce Chrome. Następnie przyjrzymy się szczegółowo protokołowi HTTP/3 i wszystkim, co się z nim wiąże.
Znajomość protokołu HTTP/3 i jego zastosowania w przeglądarkach internetowych
HTTP / 3 to protokół hiperdruku nowej generacji, którego używamy do wymiany informacji w sieci. Przed nazewnictwem znany był z protokołu przesyłania nakładek QUIC.
Bardzo ważną częścią, jak być może już doszedłeś do wniosku, jest: Protokół sieciowy QUIC należące do warstwy transportowej. Pamiętaj, że ten protokół został pierwotnie opracowany przez Google i wykorzystuje kontrolę przeciążenia przestrzeni użytkownika za pośrednictwem protokołu UDP (User Datagram).
Żeglarze stopniowo przygotowują się do brać en Przesyłanie HTTP/3 ten Pierwszym, który to zrobił, była przeglądarka Google Chrome (wersja kanaryjska) we wrześniu 2019 r. i na początku 2020 r. przez Firefox. Poniżej znajduje się tabela, w której można zobaczyć, ponieważ przeglądarki są kompatybilne z nową wersją protokołu Hypertext Transfer Protocol.
Jak widać, główne przeglądarki, takie jak Chrome, Firefox, Safari i Edge, już go obsługują. W tym sensie należy zauważyć, że chociaż mają wsparcie, nie jest ono domyślnie włączone i musimy je włączyć. Na przykład w Mozilla Firefox musimy wpisać o: konfiguracja w pasku adresu (akceptujemy ryzyko). Musimy patrzeć web.http.http3.enabled ten Domyślnie jest oznaczony jako „False”, musimy oznaczyć go jako „True”, aby mieć aktywną funkcję w przeglądarce.
Protokół QUIC co to jest i jak działa
Wcześniej, gdy mówiliśmy o HTTP/3, wspomnieliśmy, że jedną z jego najważniejszych aplikacji był QUIC. Teraz nadszedł czas na szczegółowe omówienie. SZYBKO pochodzi od akronimu w języku angielskim Szybkie połączenia internetowe UDP który został przetłumaczony na język hiszpański Szybkie połączenia internetowe UDP ten
QUIC obsługuje zestaw wielu połączeń między dwoma końcami za pośrednictwem UDP (protokół datagramów użytkownika). Pod względem bezpieczeństwa oferuje odpowiednik TLS/SSL. Ponadto oferuje inne korzyści, takie jak zmniejszone opóźnienie połączenia i transferu. Jest również w stanie oszacować przepustowość w każdym kierunku, aby uniknąć zatorów.
Równolegle z wdrożeniem tego nowego protokołu ma on na celu poprawę postrzeganej wydajności aplikacji internetowych, które obecnie korzystają z protokołu TCP. Ponadto ma na celu zapewnienie środowiska zapobiegającego przeciążeniu dla szybkiej iteracji algorytmów, wprowadzając kontrolę przestrzeni aplikacji na obu końcach.
Coraz więcej informacji jest przesyłanych przez Internet i potrzebujemy bardzo wydajnego protokołu, aby żądania, odpowiedzi i interakcje miały mniejsze opóźnienia i krótsze czasy retransmisji. Dzięki protokołowi QUIC udało nam się poprawić te aspekty. Zwróć uwagę, że pary adresów IP i gniazda mają ograniczone zasoby. Ponieważ QUIC został zaprojektowany od podstaw z myślą o funkcjach multipleksowania, ma możliwość:
- Ujednolicić ruch.
- Zmniejsz wykorzystanie portu.
- Standaryzacja komunikatów referencyjnych i odpowiedzi.
- Zmniejsz niepotrzebne informacje, na przykład w nagłówkach.
Krótko mówiąc, dzięki wbudowanemu protokołowi HTTP/3 i QUIC chcemy, aby był on szeroko stosowany na całym świecie, aby zmniejszyć utratę pakietów z powodu blokowania nagłówka linii. Ponadto ma na celu osiągnięcie niskich opóźnień zarówno dla komputerów, jak i smartfonów. Jak SZYBKO ten szyfrowanie jest w użyciu TLS 1,3 ten Bezpieczeństwo będzie bardzo ważną częścią HTTP/3, ponieważ w nim, żadne połączenie nie zostanie przywrócone zwykły tekst lub lekki w sieci.
Ponieważ QUIC jest przeznaczony do operacji multipleksowania, pakiety danych utracone w jednym strumieniu wpływają tylko na ten przepływ. Inne bezstratne dane mogą być kontynuowane bez czekania na inne dane. Jest jednak jeden wyjątek, bity nagłówka HTTP QUIC mogą powodować zakleszczenie nagłówka wiersza.
Aktualne zastosowanie HTTP/3 w przeglądarkach i witrynach internetowych
Po zatwierdzeniu protokołu HTTP/3 w październiku 2018 roku poczyniono pierwsze kroki w kierunku jego powszechnego wykorzystania. Jednym z nich była adaptacja oprogramowania na komputery i telefony komórkowe. Tak więc, jak wspomnieliśmy wcześniej, zaczęli wspierać przeglądarki, z których regularnie korzystamy. Tak więc Chrome, Safari, Firefox i Edge są gotowe do użycia.
Podobnie jak Cloudflare, jedna z wiodących firm zajmujących się bezpieczeństwem w Internecie i usługami serwerów nazw domen (DNS) dystrybuowanymi na całym świecie. Wśród oferowanych usług:
- Ochrona przed atakami DDoS.
- Zapora aplikacji internetowej.
- Serwery DNS.
- Sieć dostarczania treści. Korzystając z niego, Cloudflare tymczasowo przechowuje treści na swoich krawędziach, aby działać jako sieć dostarczania treści na serwerach CDN.
Cloudflare będzie jedną z firm, które zaczną pracować z HTTP/3. Nie wpłynie to na wygląd strony internetowej klienta. Pamiętaj, że dzięki temu nowemu protokołowi będziemy mieli szybsze i bezpieczniejsze połączenia, ponieważ są one zawsze szyfrowane. W rzeczywistości nie będzie to problemem, ponieważ jest kompatybilny z HTTP. Dlatego inne osoby nadal mogły z niego korzystać.
W Cloudflare powiedzieli, że nie spodziewają się, że wpłynie to na wydajność ich stron internetowych. Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcemy go wyłączyć po tym, jak został włączony automatycznie, możemy go usunąć, aby uniknąć problemów. Aby to zrobić, musisz przejść do zakładki „Sieć” panelu sterowania Cloudflare i wyłączyć ją.
Wreszcie w Blog Google, istnieje badanie, w którym analizowano czasy ładowania strony internetowej za pomocą protokołu QUIC HTTP/3. Doszli do wniosku, że skróciło to średnie czasy ładowania witryny o 8% na całym świecie i o 13% w obszarach o najdłuższym opóźnieniu.