Do wyboru: wbudowana karta sieciowa, PCIe lub USB

Zaczniemy teraz rozmawiać o tym, czym jest karta sieciowa i jak ewoluuje w obecną sytuację.

Co to jest karta sieciowa Ethernet?

On możemy to powiedzieć Karta sieciowa Ethernet to sprzęt, który łączy komputer z siecią komputerową i umożliwia udostępnianie zasobów. Dzięki temu w naszej sieci lokalnej lub LAN możemy udostępniać pliki, dyski twarde, drukarki, a także mieć dostęp do Internetu. Inne nazwy, które otrzymuje, to karta sieciowa, karta sieciowa, karta LAN, a nawet fizyczny interfejs sieciowy.

Bardzo ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że każda karta sieciowa ma unikalny numer identyfikacyjny ustalony przez producenta sprzętu. adres MAC, nazywany również adres fizyczny. MAC służy do identyfikacji konkretnego urządzenia w sieci i może służyć do automatyzacji procesu weryfikacji połączenia sieciowego. W tym sensie być może w przeszłości używałeś filtrowania adresu MAC routera, wprowadzenie tego adresu umożliwia tym komputerom łączenie się z siecią lub nie. Dozwolone to te, które mogą być podłączone do sieci i Internetu, podczas gdy czarne na liście to te, które nie mogą.

Z kolei kartom sieciowym przypisywany jest adres IP, który jest liczbą logicznie i hierarchicznie identyfikującą je z tym urządzeniem w sieci, a także wykorzystuje protokół TCP/IP.

Ewolucja kart sieciowych Ethernet

Karty zmieniały się z biegiem czasu. Pierwsze były w formacie ISA, znacznie większym niż obecny i były podłączone do gniazda o tej samej nazwie na płycie głównej. Oto zredukowane karty PCIe, które są również podłączone do płyty głównej. Od 2000 roku producenci zaczęli integrować karty sieciowe z komputerowymi płytami głównymi, a wewnętrzne karty tego typu stopniowo zanikały w ich obecności.

Gdybyśmy musieli zdefiniować rodzaje kart sieciowych które w tej chwili można znaleźć dla połączenia za pomocą kabla sieciowego Ethernet, możemy powiedzieć, że jest to trzy typy:

  1. Zakończony na płytach głównych komputerów, laptopów lub innych urządzeń typu Smart TV, Android TV itp.
  2. Wnętrze komputera : tutaj odnosimy się tylko do tych, którzy są podłączeni do gniazda płyty głównej. Jak wspomnieliśmy wcześniej, ISA była pierwsza, potem PCI, a teraz używamy PCI Express, co oznacza PCI-E.
  3. My też byśmy to zrobili usb podłączony do takiego portu pozwoli nam połączyć się np. z routerem za pomocą kabla sieciowego.

Każdy z nich posiada funkcję i w zależności od tego, jak go wykorzystamy, korzystanie z jednego lub drugiego będzie dla nas wygodne. Obecnie częściej korzysta się z wbudowanej karty sieciowej, chociaż mogą się zdarzyć przypadki, jak zobaczymy później, w których wygodnie jest skorzystać z jednej z dwóch pozostałych. Pod względem szybkości w sferze krajowej przeszliśmy z kart 10/100 Mbit, których używaliśmy do połączeń ADSL, na Gigabit Ethernet, którego używamy do połączeń światłowodowych do 1 Gigabit. Należy jednak zauważyć, że mamy je z wyższymi prędkościami, jak zobaczymy później, a są to karty NIC 2.5G, 5G, 10G Ethernet Multigigabit, a nawet karty XNUMXG.

Kabel sieciowy, aby w pełni wykorzystać naszą kartę sieciową

Kategoria kabla sieciowego Ethernet i jego długość określają maksymalną prędkość, jaką może osiągnąć kabel. Poniżej znajduje się lista najczęściej używanych obecnie kategorii:

Minimalnym zalecanym w tej chwili jest kabel kategorii 5e. Jednak ze względu na niewielką różnicę cen najlepiej zacząć od Cat 6. Dzięki tym dwóm mamy wystarczająco dużo na połączenia światłowodowe do 1 Gigabit. Z drugiej strony, gdy przekroczysz tę prędkość i masz router Multigigabit 2,5, 5 lub 10 Gb / s, najlepszy jest kabel klasy 6A lub 7. To jest przykład kabla CAT 5E, wystarczy sprawdzić ekran przechwytywania kabla:

Jaki typ karty sieciowej Ethernet powinienem wybrać?

W zależności od potrzeb może być konieczne wybranie jednego typu adaptera Ethernet lub innego. Wbudowane adaptery Ethernet są zawsze wbudowane w komputery stacjonarne, a czasem w laptopy, ale nie zawsze. Ostatnio grubość laptopów została zmniejszona, więc adapter Ethernet nie może być już zintegrowany, ponieważ złącze RJ-45 nie pasuje do obudowy.

Jeśli masz komputer stacjonarny, a Twoja płyta główna ma wbudowany port Gigabit Ethernet, zalecamy zakup karty PCIe Multigigabit zapewniającej najlepszą możliwą prędkość, jeśli karta sieciowa Ethernet na płycie głównej jest po prostu uszkodzona, ponieważ nie działa, a chcesz mieć jedną z tych samych funkcji, możesz również kupić kartę Gigabit Ethernet PCIe. W tym przypadku komputery również posiadają porty USB 3.0, więc możemy zainstalować kartę sieciową z przejściówką USB, ale korzystając z tego, że nasz komputer ma port PCIe, lepiej kupić kartę sieciową PCIe Ethernet. ten

Jeśli masz laptopa, jedynym sposobem na zainstalowanie innego adaptera Ethernet lub adaptera jest użycie portów USB 3.0, typu A lub typu C, ponieważ adaptery są już dostępne. Dwulinkowa sieć Ethernet jest idealna do dostosowania do różnych potrzeb użytkowników. Wszystkie starsze laptopy mają podłączoną kartę sieciową Ethernet, ale ostatnio laptopy stały się cieńsze i nie jest to możliwe, więc użycie jednej z tych kart z gniazdem USB typu A lub typu C jest jedyną rzeczą, jaką możemy zrobić.

Karta sieciowa Ethernet zintegrowana z naszą płytą główną komputera

La Wbudowana karta sieciowa z kartą Nasze komputery stacjonarne zajmują mniej miejsca niż kart wewnętrzny i nie wymaga instalacji, ponieważ jest już zintegrowany z samą płytą główną.

Obecnie tego typu adaptery Ethernet to Gigabit Ethernet, więc jeśli jest to nowoczesny komputer, może korzystać z maksymalnie 1 Gigabitowego połączenia internetowego. Dlatego w większości przypadków z tego typu kartą możemy w większości przypadków pracować na naszym routerze. Poniżej znajduje się karta sieciowa wbudowana w kartę desktop:

Z kolei laptopy mają wbudowaną kartę sieciową. Ale w tym przypadku może być kilka laptopów z kartami 100BASE-TX, czyli do 100 Mbit/s. Powodem jest to, że producenci zwrócili większą uwagę na moduł Wi-Fi. Mając to na uwadze, ważne jest, aby znaleźć prędkość obsługiwaną przez wbudowaną kartę sieciową w menedżerze urządzeń Windows. Windows 10 można obejrzeć na Demarer , Lista kontrolna , SYSTEM I BEZPIECZEŃSTWO , System itp. Menadżer urządzeń:

W tym przypadku mamy do czynienia z kartą sieciową zintegrowaną z kartą Gigabit Ethernet z ograniczeniem prędkości 1 Gigabit. W ostatnich latach wysokiej klasy płyty główne obsługiwały już łączność Multigigabit, dzięki czemu możemy osiągnąć prędkości 2,5 Gb/s, 5 Gb/s, a nawet 10 Gb/s, w zależności od modelu.

Wewnętrzne karty sieciowe Ethernet przez PCIe na PC

Jedna z rzeczy, które musisz mieć podczas zakupów wewnętrzna karta sieciowa komputera jest to, że wymaga instalacji. Nie jest to skomplikowane, ale musisz otworzyć komputer, włożyć go do odpowiedniego gniazda i przymocować do obudowy za pomocą śruby. W tym przypadku aktualnie używanym gniazdem jest PCI Express. Jeśli chodzi o powody, dla których chcesz je zainstalować to:

  • Karta sieciowa płyty głównej jest uszkodzona.
  • Mamy router z szybszymi portami Ethernet niż płyta główna i chcemy skorzystać z prędkości sieci Multigigabit lub 10G.

Tego typu karty są na ogół bardzo atrakcyjne w czasach przejściowych. Znajdujemy się w tej sytuacji dzisiaj wraz z pojawieniem się routerów 2,5, 5 lub 10 Gigabit i przełączników wielotorowych. Ponieważ większość naszych dzisiejszych płyt głównych do komputerów to Gigabit Ethernet, konieczne byłoby dodanie karty rozszerzeń tego typu. Wraz z pojawieniem się połączeń internetowych o przepustowości ponad 1 Gb/s, zobaczymy większe zapotrzebowanie na te karty, aby móc korzystać z pełnej przepustowości. Przykładem tego typu Gigabit 10GBASE-T jest ASUS XG-C100C:


Jeśli chcemy czegoś bardziej profesjonalnego, zawsze możemy kupić kartę D-Link DXE-820T, która ma dwa porty sieciowe 10G (nie pozwala na wiele gier), ten model jest idealny do serwerów i komputerów o wysokiej wydajności, ponieważ będziemy mieli 20Gbps Full Duplex .

Dodaj komentarz