Hosting serwerów dedykowanych
Kiedy możemy wynająć serwer dedykowany w hostingu, oznacza to, że mamy serwer dla siebie, nie dzieli się z innymi użytkownikami lub jest zwirtualizowany (VPS). Ma to szereg zalet i wad.
Korzyści z hostingu z serwerem dedykowanym
Główną zaletą tej ekskluzywnej opcji serwera jest to, że dedykowany sprzęt jest przeznaczony wyłącznie dla Ciebie, bez udostępniania go innym użytkownikom. Tylko my będziemy mieli dostęp do Twoich dysków twardych, interfejsu zarządzania, aby wyłączyć lub uruchomić serwer, kiedy tylko zechcemy, i będziemy mieć całą moc sprzętu, bez jakiejkolwiek wirtualizacji.
Wady hostingu serwerów dedykowanych
Ten typ serwera ma poważne wady, które omówimy. Pierwszym byłby jeśli chcesz to przedłużyć jeśli hosting na to pozwala, serwer musi zostać wyłączony, aby zastosować odpowiednie zmiany sprzętowe, a w przypadku braku możliwości aktualizacji serwera, konieczne byłoby przeniesienie wszystkiego na mocniejszy, z nadchodzącym chaosem, z odpowiednim czasem offline na naszej stronie.
Druga wada idzie w parze z pierwszą i tak się dzieje powolny serwer z powodu braku zasobów, musimy przyjrzeć się opcjom, o których wspomnieliśmy w pierwszym punkcie. Trzecią poważną wadą jest to, że tak się dzieje Awaria sprzętu Podobnie jak w przypadku dysku twardego, zdiagnozowanie i naprawienie problemu zajmie trochę czasu technikom hostingowym. Podczas rozwiązywania problemu nasza strona będzie niedostępna. Z tego powodu zawsze jest to zalecane Instalacja RAID 1 do ochrony przed tego typu awariami sprzętu.
Zazwyczaj te serwery mają kopię zapasową, ale jeśli kopia zapasowa jest uszkodzona lub nie, skończysz bez wszystkich informacji na serwerze, w tym stron internetowych, baz danych klientów i innych.
Hosting z serwerami Cloud
Aby rozwiązać ten problem, od kilku lat posiadamy serwery hostingowe w chmurze. Architektura tych serwerów w chmurze składa się z klastra serwerów, dzięki czemu wszystko może być replikowane na różnych serwerach fizycznych, nie wiedząc kto i ile. Ta architektura jest idealna, aby zapewnić najwyższą możliwą dostępność i większą elastyczność.
Jak możesz sobie wyobrazić, ma to wiele zalet i wad.
Korzyści z serwerów w chmurze
Niewątpliwie główną zaletą jest to, że dzięki wirtualizacji możesz zmieniać dowolny sprzęt serwerowy w podróży. Oznacza to, że możesz zmienić, w zależności od rozmiaru dysków twardych, dodać więcej dysków twardych, pamięci RAM, więcej mocy procesora i nie tylko. Dzięki temu możemy idealnie dopasować go do naszego gustu.
Innym podstawowym aspektem serwerów w chmurze jest to, że serwer sieciowy jest zwirtualizowany i rozproszony na różnych serwerach fizycznych, dzięki czemu nigdy nie będziesz mieć problemów z dostępem. W przypadku awarii sprzętu serwera nic nie zauważymy, ponieważ wszystkie informacje są doskonale odwzorowywane na większości serwerów fizycznych. Ponadto zawsze powinniśmy mieć kopię zapasową, aby przewidywać potencjalne problemy.
Ma również dwa ważne punkty, po pierwsze, oszczędności finansowe są bardzo ważne, ponieważ będziesz stale płacić za zasoby, których potrzebujesz, a po drugie, na różnych serwerach wirtualnych zawsze będziesz mieć najnowszą technologię, zarówno oprogramowanie, jak i sprzęt.
Wady serwerów w chmurze
Minusem serwerów w chmurze jest to, że jeśli nie potrzebujesz pełnej funkcjonalności i nadmiarowości, może to być droższe niż wynajęcie serwera dedykowanego od razu. Kolejną wadą jest to, że nie będziemy wiedzieć, na których komputerach mamy nasze informacje, ponieważ są one rozłożone na różnych serwerach fizycznych. Oczywiście hosting w chmurze to teraźniejszość i przyszłość, ale musimy zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy serwera w chmurze, serwera dedykowanego, czy tylko serwera VPS do naszych projektów.