Czy masz system Windows 32 lub 64-bitowy? Więc wiesz

Czy używasz procesora obsługującego 64-bitowy system operacyjny? Jeśli tak, czy używasz 64-bitowego systemu operacyjnego? Mówiąc dokładniej, skąd wiesz, czy system Windows jest 32-bitowy czy 64-bitowy?

64-bitowe wersje systemu Windows i 64-bitowe procesory stają się normą. Możesz nawet zobaczyć opcję pobrania 64-bitowej lub 32-bitowej wersji nowej gry lub aplikacji albo przy zakupie nowego komputera lub laptopa. To nie to samo rejestrator ;

Zobacz, skąd wiesz, czy Twój komputer jest 64-bitowy czy 32-bitowy i dlaczego ma to znaczenie.

Jaka jest różnica między x86 a x64?

Istnieje kilka dobrych powodów, dla których 64-bitowy system Windows jest lepszy niż 32-bitowy. Dwa najważniejsze powody są związane z mocą obliczeniową.

Po pierwsze, 64-bitowy procesor może wykonywać szybsze obliczenia i jednocześnie przetwarzać więcej danych. Po drugie, 64-bitowy procesor może przechowywać więcej pamięci, co pozwala na użycie większej ilości pamięci RAM. Z kolei ogólna wydajność systemu wzrasta i wszyscy wygrywają.

W sporach dalej nie będę się rozwijał. Zobacz różnicę między 32-bitowym a 64-bitowym systemem Windows, aby uzyskać więcej informacji.

1.- Sprawdź informacje o systemie

Pierwszy port połączenia to informacje o systemie komputerowym. Narzędzie Informacje o systemie zawiera wiele przydatnych informacji o komputerze, w tym ilość zainstalowanej pamięci RAM, używaną wersję systemu Windows oraz to, czy system jest 32-bitowy, czy 64-bitowy.

Naciśnij Windows + X, a następnie wybierz System. Otworzy się nowe okno. W sekcji Specyfikacje urządzenia sprawdź typ systemu. Jeśli masz procesor 64-bitowy, powie ci. Na przykład używam 10-bitowego systemu Windows 64 Professional na procesorze x64:

Dlaczego jest to przydatne: to najszybszy i najłatwiejszy sposób sprawdzenia, czy używasz 64-bitowego systemu operacyjnego, jaki model procesora zasila komputer i ile pamięci RAM jest aktualnie zainstalowanej.

2.- Użyj symbolu polecenia w poleceniu

Wiersz poleceń ujawni wszelkiego rodzaju sekrety i informacje o twoim systemie. W takim przypadku możesz użyć pojedynczego polecenia, aby dowiedzieć się, czy twój system jest 32-bitowy czy 64-bitowy.

Wpisz polecenie w pasku wyszukiwania menu Start, wybierz najlepiej pasujący wynik, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Uruchom jako administrator. Po otwarciu wiersza polecenia wprowadź następujące polecenie:

profesjonalny zestaw

Polecenie natychmiast zwraca listę informacji o procesorze. Istnieje kilka informacji, które szybko się ujawnią, jeśli masz 32-bitowy lub 64-bitowy system operacyjny. W szczególności PROCESSOR_ARCHITECTURE, PROCESSOR_IDENTIFIER i obecność folderu ProgramFiles (x86).

Architektura procesora i identyfikator procesora zawierają liczbę „64” oznaczającą procesor 64-bitowy. Ponadto folder ProgramFiles (x86) pokazuje nam, że istnieją dwa foldery plików programu, które również pokazują 64-bitowy system operacyjny.

32-bitowe systemy operacyjne mają tylko jeden folder plików programu, ponieważ system operacyjny może używać tylko programów 32-bitowych, podczas gdy 64-bitowe systemy operacyjne mogą używać programów z obu architektur.

Dlaczego jest to przydatne: Korzystanie z wiersza poleceń zapewnia natychmiastowy przegląd procesora, a nie tylko systemu operacyjnego. Jak widać na zrzucie ekranu, polecenie „set pro” bezpośrednio ujawnia typ architektury procesora, identyfikator, rangę, wersję i inne ważne informacje.

3.- Pliki programu

Postępując bezpośrednio zgodnie z ostatnią metodą, po prostu przejdź do podstawowego katalogu podstawowego dysku, aby wykonać tę sztuczkę.

32-bitowe wersje systemu Windows będą zawierać tylko jeden folder plików programu, podczas gdy dwa foldery pokazane powyżej będą obecne w dowolnym systemie 64-bitowym. Folder Program Files (x86) to miejsce, w którym instalujesz aplikacje uruchamiane w systemach 32-bitowych. W głównym folderze plików programu znajdują się wszystkie aplikacje 64-bitowe.

Dlaczego jest to przydatne: Wiele programów jest teraz dostępnych w wersjach 32-bitowych i 64-bitowych. Podczas gdy zwykłe przeglądanie folderów wskazuje, czy używasz 64-bitowego systemu operacyjnego, przeglądanie folderu Program Files w poszukiwaniu aplikacji 32-bitowych jest dobrym sposobem na sprawdzenie, które aplikacje są zainstalowane. Może warto dokonać aktualizacji 64-bitowej.

4.- Sprawdź szczegóły menedżera zadań

Menedżer zadań systemu Windows zawiera dużą ilość informacji o komputerze. Możesz go również użyć, aby dowiedzieć się, czy program jest 32, czy 64-bitowy. Jeśli stwierdzisz, że twój system korzysta z oprogramowania 32-bitowego i 64-bitowego, wiesz, że twój procesor i system operacyjny są 64-bitowe.

Naciśnij Windows + X, a następnie wybierz Menedżer zadań. Teraz przejdź do zakładki Szczegóły. Kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę kolumny i otwórz Wybierz kolumny, przewiń w dół i podświetl platformę, a następnie naciśnij OK. Karta Menedżera zadań wskazuje teraz, czy oprogramowanie jest 32-bitowe czy 64-bitowe.

Dlaczego jest to przydatne: Karta Szczegóły w Menedżerze zadań zapewnia na pierwszy rzut oka wiele przydatnych informacji. Dodanie karty Platforma pozwala również poznać architekturę oprogramowania.

5.- 64-bitowy kontroler

Jeśli powyższe cztery opcje nie ujawniły, czy twój system jest 32 czy 64-bitowy, masz opcję oprogramowania.

Skanowanie 64-bitowe Igorware to bezpłatne narzędzie Windows, które szybko i wydajnie skanuje architekturę systemu. 64bit Checker zawiera informacje o systemie operacyjnym, procesorze pod względem zgodności 64-bitowej i używanej wersji systemu Windows.

Na karcie Raport masz zwykłą wersję tekstową informacji. Możesz go skopiować i wkleić do innego programu lub zapisać jako plik HTML lub tekstowy.

Dlaczego jest to przydatne: 64-bitowy kontroler powie Ci wszystko, co musisz wiedzieć. Nie musisz robić nic technicznego ani szukać informacji, na przykład jeśli twój procesor obsługuje 64-bitowy system operacyjny. Uruchom aplikację, przeczytaj raport tabelaryczny lub tekstowy i poznaj szczegóły.

Czy mam okno 32-bitowe czy 64-bitowe?

Liczba nowych systemów 32-bitowych nadal spada. Producenci i programiści również widzą zmiany. Mało dystrybucje linuxa Popularny komponować ich wersje 32-bitowe. Nvidia przestała produkować sterowniki dla 32-bitowych wersji systemu Windows w 2017 roku. Apple usunął 32-bitowe aplikacje z App Store w 2018 roku, a Google ma podobne plany dla Play Store.

Ludzie odchodzą od 32-bitowych systemów operacyjnych. 64-bitowy jest mocniejszy, może zużywać więcej pamięci i staje się normą. Nadal nie jestem pewien? Oto jak wybrać między 32-bitowym a 64-bitowym systemem Windows.

Dodaj komentarz