Czy jesteś nowy w Linuksie? Sprawdź tę listę podstawowych poleceń sieciowych

Polecenia do diagnostyki i obsługi sieci

świst

Wszystkie systemy operacyjne obsługują to polecenie i służą temu samemu celowi: określeniu, czy serwer jest dostępny, czy dostępny. W prawdziwym życiu doświadczony użytkownik użyłby polecenia ping, aby sprawdzić, czy witryna, do której nie ma dostępu, rzeczywiście ma problemy. Oto przykład:

ping redeszone.net

Przyjrzyjmy się teraz temu samemu poleceniu „Ping”, ale z kilkoma dodatkami rozszerzającymi jego domyślną funkcję.

  • -robić : Aby określić liczbę pakietów do pingowania.
  • -oraz : aby ustawić odstęp czasowy pomiędzy każdym pakietem. Ten domyślny interwał to jedna sekunda. W przykładzie jest ustawiony na 2 sekundy.
  • -ΝΣ : aby zmniejszyć rozmiar pakietu.

ping -s 40 -i 2 -c 5 redeszone.net

Ostrożność: za każdym razem, gdy wykonujemy polecenia i musimy dodać parametry, są one dodawane do stosu. Oznacza to, że pierwszy dodany przez nas parametr pozostanie ostatnim. Nasz przykład pokazuje, że pierwszy zdefiniowany parametr ( -robić ) „oznaczony przez -oraz i ostatni z -ΝΣ ten

traceroute

Jest to jedno z najważniejszych podstawowych poleceń, aby dowiedzieć się, czy występuje problem z ścieżką pakietu danych, którą nam daje. Za pomocą tego polecenia możesz określić ścieżkę, którą pakiet podąża od źródła (naszego komputera) do miejsca docelowego. Podobnie pokazuje nam opóźnienie powstałe na tej ścieżce i ilość utraconych danych, jeśli w ogóle.

traceroute -4 10 redeszone.net

Jeśli chcesz zlokalizować, aby uzyskać dostęp do bramy domyślnej, uruchom następujące polecenie:

traceroute -g 192.168.1.1 redeszone.net

Uwaga: Adres bramy w przykładzie można oczywiście zastąpić adresem IP, który musimy podać.

traceroute -4 10 redeszone.net

Le 4 oznacza, że ​​będziemy używać pakietów IPv4 w przypadku, gdy będziemy potrzebować IPv6 zamiast IPv4, wystarczy wskazać „-6”, jeśli chcesz monitorować domenę za pomocą protokołu IPv6.

który jest

whois redeszone.net

To polecenie daje nam szczegółowe informacje o obszarze, który konsultujemy. Pełni rolę klienta dla protokołu „whois” o tej samej nazwie i dostarcza informacje o zasobach sieciowych dzięki dużej bazie danych. Poniżej znajduje się przykładowe polecenie, które wyświetla w konsoli, jak wspomniano, informacje o zasobach sieciowych powiązanych ze wskazanym przez nas hostem. Podobnie jak w pierwszym przypadku, dostarcza zbyt wiele informacji na raz, możesz dodać parametr, aby wyświetlić tylko te dane, które musisz znać. Pokażemy Ci poniżej:

whois redeszone.net | grep -i "Domain ID"

Zarządzanie polityką sieci

IP

Jest to proste i szybkie polecenie, które ma wiele parametrów do zarządzania kwestiami związanymi z adresami IP interfejsów sieciowych, samymi interfejsami sieciowymi, regułami routingu na komputerze z systemem Linux, zarządzaniem tunelami VPN i wieloma innymi. Klasycznym przykładem jest dodanie parametru addr, aby znaleźć adres IP każdego z interfejsów sieciowych.

ip addr show

Innym sposobem na skonfigurowanie polecenia jest dodanie takiego, które wyświetla tylko informacje o włączonych (włączonych) interfejsach:

ip link ls up

Możesz więcej! Przypisz preferowany adres IP do określonego interfejsu:

ip addr 192.168.1.64/24 dev eth0

Sugerujemy, że pod „ip” znajduje się duża liczba poleceń do zarządzania całą siecią odwiedź tę stronę gdzie znajdziesz wszystkie informacje i szczegółowe kursy.

nslookup

Jest to polecenie, które pozwala nam uzyskać nazwy domen i/lub adresy IP na podstawie tego, co jest zarejestrowane w DNS. Na przykład:

nslookup redeszone.net

Możesz także zezwolić na przeglądanie wszystkich rekordów DNS związanych z tą domeną:

nslookup -type=any redeszone.net

nazwa hosta

Umożliwia to uzyskanie lub zdefiniowanie nazwy hosta lub domeny DNS. Zazwyczaj to polecenie służy do konfigurowania serwerów dynamicznych lub uzyskiwania informacji o określonym hoście. Nie musisz już pisać, z nazwa hosta to możesz uzyskać informacje o aktualnym hoście.

hostname

Jeśli jednak chcesz adres IP swojego hosta, musisz go dodać -oraz :

hostname -i

Teraz, jeśli chcesz zastąpić obecnego hosta, wprowadź następujące polecenie:

hostname NEW_HOST_NAME

Zarządzanie interfejsem internetowym

ifconfig

To polecenie jest obecnie uważane za przestarzałe, ale nadal jest używane przez dużą liczbę administratorów sieci. To polecenie pozwala nam wprowadzać adresy IP, zarządzać interfejsami, konfigurować interfejsy i wszystko inne związane z samą siecią.

ifconfig

Bez żadnego typu parametru to polecenie wyświetla wszystkie informacje o wszystkich interfejsach sieciowych. Możesz jednak dodać parametr -ΝΣ na bok aby mógł wyświetlać informacje o poszczególnych interfejsach. Na razie zamiast używać „ifconfig”, zaleca się użycie następującego polecenia, które jest częścią pakietu iproute2:

ip link show

iwconfig

Służy do specyficznej konfiguracji interfejsów sieci bezprzewodowej. Na przykład karty sieciowe. Może służyć do konfigurowania różnych parametrów sieci bezprzewodowej, takich jak SSID i częstotliwość. Jeśli skonfigurowałeś interfejs bezprzewodowy o nazwie „tutorialredeszone” za pomocą poprzedniego polecenia, ifconfig, możesz użyć polecenia interfejsu bezprzewodowego, aby uzyskać informacje na jego temat. Powinieneś to zrobić w ten sposób:

iwconfig tutorialredeszone

W tym przypadku jesteśmy w tym samym scenariuszu co ifconfig, zaleca się, aby zawsze używać „ip link show” z pakietu iproute2.

Komunikacja w ogóle

Wysłać email

To polecenie składa się z narzędzia, które umożliwia wysyłanie wiadomości e-mail bezpośrednio z terminala. Ogólnie rzecz biorąc, jest to szczególnie przydatne w przypadku korzystania z serwerów zdalnych, gdzie w wielu przypadkach przeglądarka lub klienty poczty e-mail nie są dostępne do obsługi poczty e-mail.

Jak wysłać wiadomość? Następująco:

echo "Subject: Test" | sendmail [email protected] < mail.txt

piszę

Pozwala to na komunikację między różnymi użytkownikami zaangażowanymi na każdym z serwerów Linux. Ta komunikacja odbywa się poprzez sesje terminalowe. Ponieważ jest to narzędzie interaktywne, nie możesz użyć tego polecenia sieciowego do włączenia go do swoich skryptów.

write user [tty]

W powyższym przykładzie rozmowa zaczyna się od użytkownika „tty”. Następnie w nawiasach wpisz nazwę użytkownika, z którym chcesz się skontaktować.

w

To polecenie pozwala wiedzieć, którzy użytkownicy są aktualnie zalogowani na serwerze Linux. Ponadto posiada kilka poleceń, dzięki czemu możesz uzyskać jeszcze bardziej szczegółowe informacje.

w --ip-addr

Powyższy przykład przedstawia informacje związane z adresami IP użytkowników podłączonych do serwera. Polecenie to posiada szeroki zakres parametrów, które w razie zainteresowania można znaleźć w najbardziej szczegółowych instrukcjach.

BONUS: podstawowe polecenia do przesyłania danych

ftp

FTP służy do przesyłania plików. To narzędzie dla systemu Linux jest powszechnie używane do przesyłania i pobierania plików hostowanych na zdalnych hostach. Możesz dodać to polecenie do skryptów, które bardzo szybko i wydajnie automatyzują sesje FTP.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to utworzyć interaktywną sesję FTP. Możliwe jest dodanie niektórych parametrów, aby mieć więcej funkcji i wykonywać bardziej szczegółowe działania przez FTP. Na przykład zdalne połączenie z hostem.

ftp ftp>

Ostrożność: w dowolnym poleceniu linuksowym, jeśli wpiszesz słowo „-help” lub „help”, możesz wywołać pomoc, aby powiedzieć, jakie masz parametry.

Poniżej znajduje się przykład zdalnego łączenia się z hostem i inicjowania przesyłania plików między nimi.

ftp hostname

Scp

Akronimy tego polecenia reprezentują Bezpieczne kopiowanie. Zasadniczo służy do bezpiecznego kopiowania plików między dwoma systemami podłączonymi do sieci. Implementuje bezpieczne uwierzytelnianie przy użyciu popularnego protokołu SSH za pomocą poleceń. Możesz zdalnie kopiować pliki i katalogi (foldery) na komputery za pomocą scp.

scp FILE nombre-usuario@host-remoto:/algun/directorio

Oto przykład tego polecenia:

  • PLIK wskazuje, że określony plik lub katalog zostanie skopiowany.
  • Nazwa użytkownika , musisz podać nazwę użytkownika, na którą prześlesz kopię.
  • komputer zdalny to serwer, na którym rezyduje użytkownik.
  • Reszta polecenia reprezentuje droga z gdzie plik lub katalog zostanie zapisany.

Potrzebujesz bardziej szczegółowych przewodników po zamówieniach? Zaawansowane polecenia zaawansowane? Zaproponuj, co musisz wiedzieć, a bez wątpienia przygotujemy do tego poradnik. Listę podstawowych (i mniej podstawowych) poleceń Linuksa można uznać za prawie nieskończoną. Takie sterowniki bardzo pomagają w nauce i porządkowaniu poleceń w zależności od ich funkcjonalności i przeznaczenia.

Dodaj komentarz