Co to jest mikroprocesor i do czego służy? Czym są typy + funkcje?

Mikroprocesor lub Centralna jednostka przetwarzania (CPU (Central Processing Unit) jest mózgiem komputera. Otrzymuje informacje z zewnątrz za pośrednictwem innych urządzeń, interpretuje je, wykonuje instrukcje i emituje odpowiedź, tak jak mózg każdej żywej istoty.

Tak jak mózg składa się z różnych typów neuronów, tak mikroprocesory składają się z krzemowego chipa lub tabletu, który zawiera układy scalone, tranzystory i jest chroniony przez obudowę ceramiczną i plastikową.

Jak można wywnioskować z jego imienia, Mikroprocesor to maleńki obwód złożony z milionów tranzystorów osadzonych w jednym kawałku. smukłe mieszkanie. Mikroprocesor (mikro) odpowiada za wykonywanie wszystkich funkcji komputera i kontrolowanie tego, co dzieje się na komputerze, odbieranie informacji i wydawanie poleceń do pracy innych podzespołów.

Funkcje mikroprocesora

Z technicznego punktu widzenia mikroprocesory służą do pobierania, interpretacji, wykonywania instrukcji i obsługi komputera systemowego , zdolny do wykonywania operacji arytmetycznych i logicznych.

Programy zapisane w pamięci głównej muszą zostać wykonane i tutaj mikroprocesor uruchamia dane. Jego prędkość jest mierzona w megahercach (MHz) lub gigahercach (GHz) gdzie 1 MHz odpowiada 000 GHz.

Hertz czasami wyraża liczbę operacji, które mikroprocesor może wykonać na sekundę. Na przykład zdarza się, że a Procesor 1 GHz może wykonywać do miliarda funkcji w zaledwie sekundę. Zgodnie z oczekiwaniami im wyższa cena, tym szybszy procesor.

Rodzaje mikroprocesorów i ich charakterystyka

Mikroprocesory są klasyfikowane na podstawie kilku czynników. Czynniki te mierzą szybkość procesora i ilość przesyłanych informacji.

Wskaźniki prędkości mikroprocesora są mierzone w gigahercach lub megahercach, jak powiedzieliśmy wcześniej ilość informacji, które mogą przekazywać jest mierzona w kilobajtach lub megabajtach ten

Oczywiście najmocniejsze i najszybsze procesory są najdroższe na rynku. W tym sensie istnieje tanie procesory (mniej niż GHz) i inne o ogromnej mocy. Niektóre są przeznaczone do konkretnych zadań:

  • Wykonanie prac graficznych.
  • Do użytku jako serwery.
  • Tylko do przeglądania Internetu.
  • Do zabiegów biurowych.

Najczęstszym sposobem klasyfikacji mikroprocesorów jest ich szybkość ten Szybkość mikroprocesora to jedna z najważniejszych cech do wyboru. I ma to wiele wspólnego z wymaganiami Internetu.

Sieć cyfrowa w coraz większym stopniu zmierza w kierunku treści multimedialnych, na które zasługuje wyższa prędkość połączenia a zatem znacznie szybszy procesor.

Mamy przypadek najwyższej klasy Intela, czyli Core i3, Core i5 oraz Core i7 ten Jest to grupa procesorów z maksymalnie 4 rdzeniami. Mają architekturę Intel x86-64. Ich prędkości wahają się od 1,06 GHz do 2,66 GHz dla laptopów.

Warto wspomnieć, że w przypadku pecetów są one naprawdę szybkie. Ich zakres waha się od 2,93 GHz do imponującego 3,46 GHz. Jaki jest najszybszy procesor Intela? jest i9 rdzeń ten Ich prędkości wahają się od 3,2 GHz do 3,7 GHz, są bez wątpienia materialne aby zaznaczyć prawdziwy kamień milowy pod względem szybkości.

Ze swojej strony AMD jest również zaangażowane w przyspieszenie swoich procesorów. Tak jest w przypadku AMD Phenom. Są pierwsi procesory wielordzeniowe ta firma. Tak wyglądają modele Phenom II i Athlon II. Zjawisko to ma w szczególności pojemność od 65 nm do 45 nm. Dzięki temu, krypta jest zwiększony ten

Zarówno Intel, jak i AMD są liderami w rozwoju mikroprocesorów, więc naturalne jest zastanawianie się, które istnieją różnice między mikroprocesorami Intel i AMD co jest lepsze.

Na koniec przedstawiamy zestawienie najszybszych mikroprocesorów na rynku:

  • AMD Ryzen Threadripper 299WX : Prędkość 4,2 GHz i 32 rdzenie.
  • Intel Core i9 7980XE : Prędkość 2,60 GHz i 18 rdzeni. Oprócz 128 GB pamięci.
  • Intel Core i9 7940x : Szybkość 3,10 GHz z 14 rdzeniami i 19,25 MB pamięci podręcznej.
  • AMR Ryzen Threadripper 2950x: Szybkość 4,4 GHz i 40 MB pamięci podręcznej.

Dodaj komentarz