Począwszy od standardu Wi-Fi 4, znanego również jako Wi-Fi N, wprowadzono technologię MIMO (Multiple Input Multiple Output). Technologia ta umożliwia jednoczesne odbieranie i wysyłanie danych za pośrednictwem wielu anten Wi-Fi, z których każda jest w stanie zapewnić równoczesny przepływ danych. Na przykład dzisiejsze routery Wi-Fi 5 lub Wi-Fi 6 zazwyczaj obsługują 2 lub 3 strumienie dla każdej przepustowości i do 4 strumieni w przypadku routerów wyższej klasy. Pozwala nam to osiągnąć wysokie prędkości połączenia, o ile klienci bezprzewodowi mają również wiele strumieni danych. Idealnie, jeśli mamy router z czterema kanałami, klient, który również ma cztery kanały, będzie mógł wymieniać informacje z najwyższą możliwą prędkością.
Ponieważ jednak nadal istnieje wiele urządzeń, takich jak smartfony i tablety, które mają tylko jeden strumień danych lub co najwyżej dwa strumienie danych, spowoduje to większą sieć bezprzewodową. ten Zwykle mamy wiele urządzeń podłączonych do naszego routera, w dzisiejszych czasach normalne jest, że osoba ma wiele urządzeń podłączonych w tym samym czasie, takich jak smartfon, laptop, tablet, smart TV i dowolne inne urządzenie IoT.
Problem pojawia się, gdy łączymy kilka urządzeń jednocześnie. W rezultacie tracisz prędkość, ponieważ router może wymieniać ruch tylko z jednym urządzeniem na raz, więc „wolniejsze” urządzenia, które mają tylko jeden strumień danych, są nieodwracalnie szkodliwe dla szybszych urządzeń, które mają większy strumień danych. ten
Aby poprawić tę sytuację, stworzono technologię MU-MIMO, funkcję optymalizującą ogólną wydajność sieci bezprzewodowej, o której powiemy później.
Co to jest MU-MIMO i do czego służy?
Technologia MU-MIMO oznacza ” MIMO dla wielu użytkowników „Znany również jako” Wielu użytkowników, wiele wejść i wiele wyjść ”. Ta funkcja została włączona do standardu Wi-Fi 5, znanego również jako Wi-Fi AC, jednak była opcjonalna i wiele routerów Wi-Fi 5 nie ma tej technologii, która jej nie wykorzystuje. Pasmo częstotliwości 5 GHz. ponieważ nadal korzystaliśmy z Wi-Fi 4 w paśmie 2,4 GHz.
Wraz z wprowadzeniem Wi-Fi 6, MU-MIMO jest dostępne w obu pasmach częstotliwości, zarówno w popularnych pasmach 2,4 GHz, jak i 5 GHz, ponieważ mamy Wi-Fi 6 we wszystkich pasmach częstotliwości. Bardzo ważną cechą jest to, że oprócz MU-MIMO do uzyskania dobrego pokrycia niezbędna jest technologia Beamforming. Te dwie technologie są ze sobą powiązane, ponieważ współpracują ze sobą na routerach domowych i biznesowych.
Krótkie wyjaśnienie technologii formowania wiązek
Wraz z pojawieniem się Wi-Fi 5, który odpowiada standardowi 802.11ac , Jak wspomnieliśmy wcześniej, Technologia kształtowania wiązki to również przybył ten Dzięki temu możemy skierować sygnał do podłączonego odbiornika. Dlatego celem jest, aby klient miał lepszy zasięg, a także większą prędkość sieci bezprzewodowej. ten W praktyce zastosowanie technologii Beamforming, oprócz zaoferowania większej przepustowości niż router lub punkt dostępowy, który tej technologii nie posiada, pozwoli nam również na nieco większy zasięg Wi-Fi. Aby wypełnić tę sekcję na odległość, możesz podać:
- Gdy jesteśmy blisko routera lub punktu dostępowego, Jeśli nie będzie dużego muru lub przeszkody, nie zobaczymy żadnej poprawy.
- Gdzie jesteśmy w średniej odległości od routera lub punktu dostępu, w tym momencie w pełni wykorzystamy technologię konfiguracji wiązki. Więc będziemy mieli większy zasięg i większą prędkość.
- Jeśli jesteśmy zbyt daleko od routera lub punktu dostępowego , nie zauważymy dużej poprawy, ale możliwe jest posiadanie nieco większego zasięgu, z którym zyskamy stabilność, ale różnica prędkości będzie niewielka. On może realizuje równoczesne transmisje do klientów upstream, czyli od punktu dostępu do klientów. Jednak dzięki Wi-Fi 6 MU-MIMO działa w obie strony zarówno podczas pobierania, jak i pobierania i jest już dostępny na niektórych routerach ASUS.
Bardzo częstym przykładem wielkiej poprawy, jaką przynosi nam technologia MU-MIMO, jest posiadanie routera z trzema strumieniami, ale łączymy klientów, którzy pochodzą z jednego strumienia. Sieć bezprzewodowa, zamiast działać z maksymalną prędkością zapewnianą przez te trzy strumienie, będzie działać z maksymalną prędkością zapewnianą przez jeden strumień. Dlatego nie będziemy mogli w pełni wykorzystać rzeczywistych możliwości zakupionego routera bezprzewodowego.
Z drugiej strony, jeśli używamy technologii MU-MIMO, router może wysyłać (i odbierać, jeśli mamy dwukierunkowe MU-MIMO) strumień danych do każdego z klientów. W związku z tym dane będą przesyłane w tym samym czasie i wykorzystamy pełną dostępną przepustowość. W ten sposób trzej klienci będą wysyłać i odbierać dane jednocześnie, a nie szeregowo, jak ma to miejsce w przypadku technologii SU-MIMO (Single-User MIMO). Poniżej znajduje się przykład działania tych dwóch technologii
Na powyższym obrazku wyraźnie widać, że wydajność (cała sieć) potroiła się podczas korzystania z technologii MU-MIMO. Ponadto nie tylko pozwoli nam zmaksymalizować przepustowość, ale także umożliwi większej liczbie klientów WiFi przesyłanie swoich danych i zaoszczędzi dodatkowy czas podczas wysyłania danych do klientów. Musimy pamiętać, że przy Wi-Fi 6 MU-MIMO działa dwukierunkowo, dzięki czemu możemy jednocześnie wysyłać i odbierać dane.
Czego potrzebujemy, aby technologia MU-MIMO działała
Pierwszą rzeczą, którą muszę skomentować, jest to, że ta technologia może być obecna Standard Wi-Fi 5 (Wi-Fi AC), w którym działałby tylko w paśmie 5 GHz. Dostępne również w nowym Standard Wi-Fi 6 (Wi-Fi AX), ale w przeciwieństwie do poprzedniego Wi-Fi 5, ten nowy standard pozwala nam działać zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz.
La technologia MU-MIMO teoretycznie pozwala na współdzielenie tego samego czasu połączenia Wi-Fi do 4 urządzeń, do których dane będą przesyłane jednocześnie. Poniżej znajduje się przykład różnicy między pracą ze starszą technologią SU-MIMO, która pozwala na jednoczesną pracę jednego urządzenia.
Bardzo ważnym faktem do zapamiętania jest to, że router i klienci bezprzewodowi muszą być kompatybilne z tą technologią ten Oznacza to, że nawet jeśli kupisz najnowszy router high-tech obsługujący tę technologię, jeśli Twoje urządzenia go nie obsługują, nie odniesiesz z niego korzyści. Dodatkowo, aby korzystać z technologii MU-MIMO, będziemy potrzebować co najmniej dwóch urządzeń w naszym domu do jej obsługi. W przeciwnym razie nie zobaczymy żadnej poprawy, ponieważ tworzony jest tylko jeden zespół, co jest podobne do pracy z technologią SU-MIMO.
Obecnie technologia MU-MIMO działa tylko dla danych otrzymanych z technologii Wi-Fi 5 , czyli od routera do naszych urządzeń. Jednak po przyjeździe technologia 802.11ax, Nazywany również WIFI 6, będzie teraz mógł działać zarówno w trybie downstream, jak i upstream. Obecnie producenci nie zintegrowali jeszcze funkcji podwójnego trybu z MU-MIMO, a przynajmniej mają ją w fazie testów i nie dotarli jeszcze do opinii publicznej.
Ta technologia w żaden sposób nie poprawia zasięgu naszego routera bezprzewodowego ten Jednak dzięki technologii konfiguracja wiązki o którym mówiliśmy wcześniej i który jest już zawarty w standardzie Wi-Fi 5, możemy zauważyć pewną poprawę.
Wydajność MU-MIMO: czy warto mieć ją na naszym routerze?
Wydajność, jaką może nam zaoferować MU-MIMO, jest znacząca i, jak widzieliśmy w poprzednich przykładach, możemy ją nawet potroić. O ile prawdą jest, że potrzebujemy co najmniej dwóch klientów kompatybilnych z tą technologią, aby móc z niej skorzystać, to w każdym razie posiadanie jej na routerze w ogóle nam nie zaszkodzi, a jedynie poprawi wydajność globalnej sieci. W ten sposób, jeśli planujesz zakup nowego routera, zaleca się zintegrowanie go, abyśmy mogli cieszyć się nim w przyszłości.
Możemy już mieć router z tą technologią w dobrej cenie i nawet taki z tanim Wi-Fi 6 może być blisko Ciebie. Dlatego, ponieważ jest to technologia, która istnieje na rynku od dłuższego czasu, rynek z routerem, który posiada technologię MU-MIMO jest bardziej niż polecany, więc przy zakupie nowych smartfonów, kart WiFi USB lub PCIe i innych kompatybilnych urządzeń , możesz maksymalnie zacieśnić sieć bezprzewodową.