Co to jest, do czego służy i jak stworzyć sieć WPAN? – Zalety i wady

Jest ich kilka rodzaje sieci które są odpowiednie do zamierzonego zastosowania. Jego definicja zależy od kilku czynników, takich jak dane użyte do połączenia lub liczba urządzeń podłączonych do tej samej sieci. Standard WPAN to typ, który można łatwo zastosować ten

Co to jest WPAN?

WPAN lub bezprzewodowa sieć PAN ( Bezprzewodowa sieć osobista ) to sieć osobista, która obejmuje ograniczony zasięg od dziesięciu do trzydziestu metrów w zależności od przepustowości urządzeń służących do jej połączenia. Można je podłączyć z komputerów, telefonów komórkowych, drukarek i aparatów.

Połączenie między ich urządzeniami jest bezprzewodowe a najpopularniejszym znanym typem połączenia jest Bluetooth która kilka lat temu zastąpiła technologię podczerwieni. Sieci WPAN są często używane na urządzeniach znajdujących się w tym samym pomieszczeniu ze względu na ich niewielkie rozmiary.

Do czego służą sieci WPAN?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to sieć osobista, używana do: podłączyć urządzenia osobiste, takie jak telefon komórkowy, tablet lub komputer ten Jego połączenie jest bezprzewodowe, ale ograniczone niewielką odległością. Dane mogą być udostępniane w sieci, o ile urządzenia znajdują się w minimalnym zasięgu.

Rodzaje sieci WPAN

Istnieje kilka rodzajów technologii, które można wykorzystać do podłącz wiele urządzeń w sieci WPAN. Charakteryzują się tym, że do wymiany informacji nie jest wymagane połączenie przewodowe.

Bluetooth

Jest to najszerzej stosowany i znany standard. Większość, jeśli nie wszystkie, z dzisiejszych urządzeń mają wbudowana technologia bluetooth ten Możesz dzielić się prawie każdym rodzajem informacji z obrazów, filmów, audio lub plików.

Urządzenia muszą być stosunkowo blisko nawiązania połączenia. Na przestrzeni lat technologia ta rozwijała się pozytywnie i staje się coraz bardziej stabilna.

Bluetooth również umożliwia podłącz urządzenia takie jak piloty, słuchawki, myszy i klawiatury. Działa również jako kanał komunikacyjny dla telefonu komórkowego, aby uzyskać dostęp do Internetu przez Bluetooth za pośrednictwem innego telefonu. Nowsze wersje powinny określać lokalizację urządzeń podłączonych do tej samej sieci.

ZigBee

Jest to rodzaj technologii, która istnieje jako alternatywa dla Bluetooth i działa w paśmie częstotliwości 2,4 GHz ten Prędkości pobierania są wolniejsze niż w przypadku Bluetooth ale oferuje szerszy zakres połączeń między urządzeniami. Jest zwykle używany w połączeniu z urządzeniami elektrycznymi i niektórymi zabawkami.

podczerwień

To jeden z pierwszych nalotów WPAN. W dzisiejszych czasach prawie nie jest używany, ale ci, którzy go pamiętają, wiedzą, jak żmudne było przenoszenie pliku z jednego telefonu komórkowego na drugi i ciągłe jego pobieranie. Transmisja odbywa się bezpośrednio, Dlatego urządzenia muszą być trzymane blisko i w tej samej pozycji podczas przesyłania danych.

Utwórz WPAN

Szopa tworzenie sieci bezprzewodowej personel , ty potrzebujesz tylko niektórych rodzajów akcesoriów. Po pierwsze, musisz mieć urządzenie służące jako nadajnik to ten, który rozpoczyna transmisję. Po kolejnym urządzenie pełniące funkcję odbiornika aby odebrać sygnał.

Pamiętaj, że musi być połączone tym samym kanałem, v w odniesieniu do rodzaju używanej technologii, czy jest to Bluetooth, podczerwień czy inna. Nie wymagają dodatkowego połączenia przewodowego, co czyni je bardzo ekonomicznymi.

Zalety i wady WPAN

korzyść

  • Poruszanie się. Jest to sieć bezprzewodowa, którą można łatwo przenosić z miejsca na miejsce.
  • Bezpieczeństwo ten Aby uzyskać dostęp do tej sieci, musisz znajdować się w tym samym zasięgu, więc dostęp do danych jest bardziej skomplikowany. Niektóre urządzenia wymagają nawet pozwolenia na łączenie się z innymi i udostępnianie informacji.

Kłopot

  • Krótki zasięg ten Jego zastosowanie ogranicza się do amplitudy sygnału na małej przestrzeni.
  • Szybkość transferu ten Chociaż ewoluowało to z biegiem czasu, przesyłanie informacji z jednego urządzenia do drugiego trwa jeszcze dłużej niż w przypadku innych typów połączeń.

Dodaj komentarz