Abandonware: dlaczego jesteś tak podatny na ten problem, nawet nie zdając sobie z tego sprawy

Co to jest Abandonware?

ostateczny termin Stare oprogramowanie zasadniczo odnosi się do oprogramowania, które zostało zamknięte. Nie mówimy jednak tylko o programach komputerowych, ponieważ możemy również znaleźć np. stronę internetową, która choć wciąż jest dostępna dla użytkowników, już dawno została porzucona.

Aby lepiej zrozumieć, czym jest Abandonware, najlepiej podać przykłady. Bardzo częstym przypadkiem jest program komputerowy powstała przed laty, spełniając swoją funkcję, a nawet może być źródłem dochodu dla dewelopera lub firmy. Ta aplikacja została wycofana z czasem i nie otrzymuje już aktualizacji, ani użytkownik, ani organizacja, która za nią stoi.

Ten program jest nadal dostępny w Internecie. Użytkownicy mogą go nawet pobrać, zainstalować na swoim komputerze i normalnie z niego korzystać. Mieliby teraz do czynienia z wycofanym oprogramowaniem, które nie otrzymuje już ulepszeń ani aktualizacji.

Coś podobnego może się zdarzyć Strona internetowa ten Jest to usługa, która oferuje użytkownikom coś takiego jak informacje, pliki do pobrania, fora komentujące… w taki sam sposób, w jaki można opuścić biznes oprogramowania komputerowego. Oczywiście w tym przypadku jest to nieco bardziej skomplikowane, ponieważ wymaga utrzymania sektora i zwykle towarzyszą mu koszty finansowe. Jednak może być ktoś, kto utrzymuje witrynę aktualizującą domenę co roku, ale niech tak będzie.

Jak wypłata oprogramowania wpływa na bezpieczeństwo

Po wyjaśnieniu, czym jest Abandonware, możemy wpaść na pomysł jak to może wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowników. Są to programy, które są wycofywane, programy, które w tym czasie nie mają zgody ani obowiązku prawnego. Nawet ta ostatnia może pozwolić stronie trzeciej na wykorzystanie i sprzedaż określonej aplikacji, która może nawet zostać złośliwie zmodyfikowana.

Dlatego użytkownicy mogą korzystać z podatne aplikacje którzy od lat nie otrzymywali żadnych aktualizacji ani nie naprawiali luk w zabezpieczeniach, które mogliby wykorzystać hakerzy.

Za tym wszystkim stoją platformy, które to wykorzystują oprogramowanie zatrzymane ten Możemy znaleźć np. strony, z których możemy pobrać stare gry. Są teraz porzucone i nie mają do nich żadnych praw, dzięki czemu mogą być swobodnie dostępne w sieci.

Jak możemy sobie wyobrazić, może to być kwestia bezpieczeństwa. Te gry, te aplikacje mogą stanowić zagrożenie. Chociaż samo to oprogramowanie nie ma luk w zabezpieczeniach, cyberprzestępca może złośliwie wykorzystać je do zmodyfikowania i udostępnienia online.

Wiele osób korzysta z oprogramowania Abandonware lub Stop, nie wiedząc, że stanowi to problem. Mówimy o tych programach, które mamy na komputer i nie otrzymywaliśmy aktualizacji od lat i nie są już dostępne do pobrania. Nadal z nich korzystamy, bo je kochamy, bo są nam przydatne do konkretnych zadań. Ponadto, jeśli weźmiemy przykład ze starych gier, wielu użytkowników znajduje w Internecie klasyczną grę wideo i instaluje ją.

Czy powinniśmy unikać przestarzałych programów?

Biorąc pod uwagę wszystko, co omówiliśmy, wielu użytkowników zada to pytanie. W rzeczywistości każdy program, każda odwiedzana przez nas strona może w pewnym momencie spowodować problem z bezpieczeństwem. Odciski palców są niezbędne do tworzenia ekranów luki w zabezpieczeniach istnieją we wszystkich typach systemów i urządzeń. Oczywiście istnieje rozsądnie większe ryzyko problemów, jeśli używasz porzuconego programu, który nie otrzymuje już aktualizacji.

Kilka lat temu był bardzo powszechny ruch, który zasadniczo miał dać drugie życie tym starym grom, tym aplikacjom, które były płatne przez jeden dzień, ale teraz zostały wycofane, a ich kod nie należy do nikogo. Słychać były głosy zarówno za, jak i przeciw jego użyciu.

Na koniec możemy je wszystkie podsumować mieć dobre nawyki korzystanie z instalacji sprzętu i oprogramowania, niezależnie od tego, czy zostało ono zatrzymane, czy nie. Rozumiemy przez to, że konieczne jest posiadanie do dyspozycji narzędzi zabezpieczających, aktualizowanie komputerów tak, aby nie wpływały na niektóre luki oraz kierowanie się zdrowym rozsądkiem.

Dodaj komentarz