Zdalne zarządzanie serwerem jest bardzo przydatne, ponieważ umożliwia użytkownikom wprowadzanie zmian z lokalnego komputera (klienta). W tym celu system Windows ma narzędzie RSAT. Zalecamy przeczytanie tego artykułu, aby się dowiedzieć do zdalnego zarządzania serwerem z RSAT w Windows 10
Co to jest RSAT?
RSAT to skrót od „Remote Support Management Tools” i jest narzędziem opracowanym przez firmę Microsoft. RSAT pozwala zarządzanie serwerem z komputera klienta w systemie operacyjnym Windows.
Aby korzystać z RSAT, serwer musi być podłączony do tej samej sieci co komputer kliencki, a użytkownik, który chce zarządzać serwerem, musi być administratorem domeny.
Do czego służy RSAT?
RSAT służy administratorom w tym procesie zarządzać funkcjami i rolami serwera z komputera lokalnego z Windows (wersje Vista, 7, 8, 8.1 i 10) oraz zdalnie. Pamiętaj, że dzięki RSAT użytkownicy mogą: Dowiedz się, kiedy i kiedy serwer Windows został ponownie uruchomiony ten Zapewni to lepszą kontrolę, aby zapewnić lepszą wydajność systemu.
Jak zdalnie zarządzać serwerem RSAT z Windows 10?
Jeśli chcesz zdalnie zarządzać serwerem przez RSAT w Windows 10, musisz zainstalować narzędzie i skonfigurować je poprzez serię kroków, które wyjaśnimy poniżej.
Zainstaluj RSAT w systemie Windows 10
Są dwa sposoby, aby zainstaluj RSAT w Windows 10: tradycyjna metoda i nowa metoda. Jeśli wolisz tradycyjną trasę, koniecznie odwiedź stronę pobierz Microsoft ten Następnie zlokalizuj narzędzie do zarządzania RSAT, pobierz je i uruchom plik instalacyjny na swoim komputerze. Zaakceptuj umowy licencyjne i kliknij przycisk „Zgadzam się”.
Z drugiej strony, jeśli wybierzesz nową metodę, musisz przejść do menu Start i otworzyć „Ustawienia”. Następnie kliknij „System” i poszukaj „Aplikacje i funkcje” po lewej stronie panelu. Kliknij w link „Zarządzanie opcjonalne” itp. Kliknij w „Dodaj funkcję”. Znajdź Administratora serwera i inne narzędzia, które chcesz zainstalować.
Uruchom RSAT w systemie Windows 10
Po zainstalowaniu narzędzia do zarządzania dla serwer zdalny w Twoim komputerze , w menu Start pojawi się folder o nazwie „Narzędzia administracyjne”. Jeśli nie widzisz tego folderu, przejdź do Panelu sterowania, wyszukaj Systemy i narzędzia zabezpieczeń, a następnie kliknij Narzędzia administracyjne. Następnie wybierz „Administrator serwera”.
możesz także uruchom administratora serwera zdalnego, klikając „Wszystkie aplikacje” z menu Start. Wybierz „Narzędzia administracyjne” i wybierz „Administrator serwera”.
Dodaj zdalny serwer
Następny krok to: dodać serwer lub grupę serwerów za pomocą narzędzi do zarządzania serwer zdalny „RSAT”. Aby to zrobić, znajdź i kliknij „Zarządzaj”. Następnie wybierz „Dodaj serwery”. Zobaczysz nowe okno, w którym musisz wpisać nazwę serwera, naciśnij strzałkę, aby go dodać i kliknij przycisk „Dodaj”.
Zarządzaj serwerem za pomocą RSAT
Aby zarządzać dodatkowym serwerem zdalnym, musisz przejść do menu „Narzędzia” i wybrać „Zarządzaj dostępem zdalnym”. Teraz, zostanie nawiązane połączenie z serwerem, abyś mógł uzyskać dostęp przez klienta (tam, gdzie skonfigurowałeś zdalny serwer). Możesz też wybrać dla siebie połącz się z serwerem za pomocą Putty jeśli wolisz użyć do tego dodatkowego narzędzia.
Użyj konsoli zarządzania serwerem
Możesz także użyć konsol lub MMC. Aby to zrobić, upewnij się, że jesteś zalogowany na swoim komputerze przy użyciu konta administratora. Wybierz Użytkownicy i komputery usługi Active Directory w Narzędziach administracyjnych. Konsola otworzy się natychmiast, więc będziesz musiał nacisnąć drugi przycisk myszy na czerwonym X.
Wybierz opcję „Modyfikacja kontrolera domeny” i zmień nazwę, aby określić dostęp z komputera klienckiego. Naciśnij przycisk „OK” i poczekaj, aż konsola się załaduje, aby móc ją uruchomić, tak jak robisz to, gdy zainstaluj i skonfiguruj serwer DHCP w systemie Windows Server.