Protokoły przesyłania plików
Do dyspozycji mamy wiele protokołów do przesyłania plików między różnymi komputerami. Możemy to zrobić zarówno w tej samej sieci, jak i zdalnie uzyskać dostęp do serwerów. Do tego mamy różne metody, które szczegółowo opiszemy. Każda z nich może być w pewnym momencie interesująca.
NFS
Jedna z metod wysyłania plików do środowisko sieci lokalnej to NFS. W języku hiszpańskim oznacza sieciowy system plików. Dotyczy protokołów XDR i ONC RPC. Zawarte w większości Z Dystrybucje Linux ten Można powiedzieć, że dzieli się w zasadzie na dwie części: serwer i przynajmniej jednego klienta. Są to programy klienckie, które mają zdalny dostęp do plików serwera.
Wśród pozytywnych punktów możemy podkreślić możliwość, że wiele komputerów ma dostęp do tego samego serwera. Główną wadą jest to, że nie jest łatwa do skonfigurowania i zwykle trzeba korzystać z wiersza poleceń.
Należy zauważyć, że protokół ten z biegiem czasu miał wiele ograniczeń. Mówimy o tym, co istniało od lat 80. Jednak w ostatnich latach wiele z tych ograniczeń zniknęło i wprowadzono różne ulepszenia.
FTP
FTP oznacza Protokół Przesyłania Plików jeśli przetłumaczymy to na hiszpański. W tym przypadku mamy do czynienia z bardzo popularnym protokołem przesyłania plików pomiędzy systemami podłączonymi do sieci TCP. Opiera się na architekturze klient-serwer. Za pośrednictwem programu klienckiego możemy uzyskać dostęp do serwera w celu pobrania lub wysłania plików.
Pamiętaj, że protokół ten działa niezależnie od używanego przez nas systemu operacyjnego w każdym przypadku. Nasz router mógłby mieć port USB i móc przesyłać pliki na podłączony dysk twardy przez FTP.
Krótko mówiąc, FTP jest idealnym protokołem, jeśli chcesz łatwo utworzyć serwer hosta. Wiele możemy wykorzystać Klienci FTP dla Windows i inne systemy operacyjne. Niektóre z najpopularniejszych to FileZilla, który jest również klasyczny, FireFTP, WinSCP lub Bitvise SSH.
Bezpieczniejszym rozszerzeniem byłoby FTPS ten
SSH / SFTP
SSH pochodzi z angielskiego dla Secure Shell. Jest to w zasadzie metoda łączenia się ze zdalnym komputerem. Przechodzi przez polecenia i pozwala nam łączyć się z zespołem, nawet jeśli są setki kilometrów od nas.
Jednak protokołem przesyłania plików jest SFTP. Polega na przesyłaniu plików za pomocą Szyfrowane połączenie SSH ten
Pamiętaj, że ta opcja przesyłania plików jest specjalnie zaprojektowana dla komputery zdalne ten Innymi słowy, nie jest to protokół, którego używalibyśmy na co dzień w domu. Chodzi raczej o bezpieczny dostęp do serwerów w innym miejscu.
Do przesyłania plików przez SFTP możemy używać narzędzi takich jak FileZilla lub WinSCP.
PME
Jest to powszechnie stosowana metoda komunikacji komputerów z systemem Windows w sieci lokalnej. Tworzenie folderu w systemie operacyjnym Microsoft i udostępnianie go innym użytkownikom odbywa się poprzez MSP ten
Oczywiście warto zauważyć, że SMB nie jest wyłącznym protokołem dla systemu Windows. Możesz go również używać z systemu macOS lub Linux. W tych systemach ma inną nazwę, ponieważ Linux zna ją jako Samba, a w przypadku macOS byłaby to SMBX.
Możemy użyć Protokół SMB do wymiany plików między komputerami podłączonymi do tej samej sieci i wieloplatformowymi. Jest również szeroko stosowany do udostępniania drukarek.
Nawiasem mówiąc, słynny wyczyn Wieczny niebieski a miał wpływ na protokół SMS.
DLNA
DLNA to więcej niż protokół przesyłania plików, jest to w rzeczywistości standard certyfikacji. Jest przystosowany do podłączenia do Smart TV lub konsoli do gier. Wykorzystuje UPnP do przesyłania plików i działa zarówno w sieciach Wi-Fi, jak i Ethernet.
Krótko mówiąc, są to niektóre protokoły przesyłania plików, z których możemy korzystać. Każda z nich może być w pewnym momencie interesująca. Na przykład, jeśli zależy nam na maksymalnym bezpieczeństwie, możemy użyć SFTP, dla szybkości i prostoty możemy wybrać FTP, a jeśli chcemy go używać specjalnie dla maszyn z systemem Linux, najlepszy jest NFS.
Wysyłaj pliki przez chmurę
Widzieliśmy różne protokoły, przez które możemy przesyłać pliki. Le Chmura niewątpliwie oferuje użytkownikom szeroki wachlarz możliwości. Możemy szybko i łatwo udostępniać wszelkiego rodzaju treści. Dysponujemy wieloma usługami. Wiele programów, które pozwalają nam hostować wszelkiego rodzaju pliki i dane oraz udostępniać je stronom trzecim z dowolnego urządzenia.
Jeśli myślimy o tym, w jaki sposób udostępnialiśmy pliki kilka lat temu, z pewnością przychodzi nam do głowy, że musimy zapisywać foldery na DVD lub CD, a później za pomocą fizycznych urządzeń, takich jak klucz USB. Jednak w ostatnich latach wiele się zmieniło dzięki naszym usługom Internet ten
Możemy wspomnieć, że chmura daje nam wiele możliwości w naszym codziennym życiu. Używany nie tylko do Prześlij pliki inne, ale także między naszymi urządzeniami. Bardzo przydatne jest również tworzenie kopii zapasowych, które pozwalają nam wykonać kopię zapasową naszych plików przed możliwymi problemami, które mogą się pojawić, a tym samym uniknąć utraty danych.
Krótko mówiąc, przesyłanie plików przez chmurę to bardzo obecne rozwiązanie, które musimy codziennie rozważać. Bezpieczna alternatywa, z dobrą wydajnością i wieloma możliwościami użytkowania. Istnieje wiele programów i usług, które mogą nam pomóc w ten czy inny sposób.