Co to jest Tracert lub Traceroute?
Polecenie Tracert działa w konsoli wiersza poleceń w systemach operacyjnych Windows. Dzięki temu poleceniu będziemy mogli monitorować pakiety przychodzące z hosta. Kiedy wykonujemy polecenie „Tracert”, otrzymujemy statystyki dotyczące opóźnienia sieciowego tych pakietów, które jest oszacowaniem, jak daleko (w przeskoku) znajduje się koniec komunikacji.
Chociaż system Windows nazywa je „tracert”, domyślną nazwą tego narzędzia jest „traceroute” w systemach operacyjnych UNIX. Narzędzie traceroute jest dokładnie takie samo jak tracert, ale ma inną nazwę, chociaż może używać wewnętrznie różnych protokołów, ponieważ niektóre systemy operacyjne używają żądania / odpowiedzi ICMP Echo, a inne używają bezpośrednich komunikatów UDP do kontrolowania numeru przeskoku z jednego komputera do drugiego.
Jak działa polecenie Tracert lub Traceroute?
Polecenie diagnostyczne Tracert określa ścieżkę do importowanego miejsca docelowego, wysyłając do hosta docelowego pakiety „ICMP echo” przy użyciu protokołu Internet Control Message Protocol, lepiej znanego jako „ICMP”. Te wychodzące pakiety używają albo domyślnych wartości czasu życia (TTL), albo tych, które określamy za pomocą polecenia Tracert.
Kiedy wysyłamy pakiet danych, routery obniżają TTL tego pakietu przed przesłaniem go do następnego punktu po drodze. Z tego powodu dzięki TTL możemy poznać liczbę „przeskoków”, które pakiet wykonał od źródła do miejsca docelowego. Jednak gdy TTL pakietu osiągnie zero bez dotarcia do miejsca docelowego, router wysyła komunikat ICMP o przekroczeniu limitu czasu z powrotem do komputera źródłowego.
Polecenie Tracert działa, wysyłając najpierw pakiet „ICMP echo” z TTL 1 i zwiększając TTL o 1 w każdej kolejnej transmisji, aż do osiągnięcia ostatecznego miejsca docelowego lub osiągnięcia maksymalnego TTL. Dzięki serwerom proxy, które wysyłają komunikat ICMP „Time out”, możemy poznać ścieżkę, po której następuje pakiet danych wysyłany z naszego komputera do hosta docelowego. Może się jednak zdarzyć, że niektóre routery wysyłają pakiety TTL „Timeout” bez ostrzeżenia i pakiety te są niewidoczne dla polecenia Tracert.
Kiedy już to wiemy, możemy zrozumieć, że polecenie Tracert działa, wyświetlając na ekranie posortowaną listę routerów pośrednich, które zwracają komunikat o przekroczeniu limitu czasu ICMP. Spójrzmy na przykład, wpisując Tracert www.redeszone.net w konsoli wiersza poleceń:
Na powyższym obrazku polecenia Tracert z naszej strony internetowej www.redeszone.net widzimy, że dotarcie do docelowego serwera WWW zajmuje osiem przeskoków. Dodatkowo przy każdym przeskoku pokazuje nam minimalny, średni i maksymalny czas każdego przeskoku pakietu danych. W tym przypadku widzimy, że niektóre z tych danych tego nie zapewniają i dlatego są oznaczone gwiazdką.
Polecenie tracert można wykonać na obu nazwach domen, ponieważ wewnętrznie system operacyjny rozwiąże tę domenę, aby wykonać tracert na odpowiednim publicznym adresie IP, pozwala również traceroute na tworzenie nazw hostów w przypadku, gdy jesteśmy w sieci lokalnej lub korzystamy z potencjału DNS i oczywiście umożliwia wykonanie tego testu zarówno na adresach IPv4, jak i IPv6. W przypadku IPv6 składnia byłaby dokładnie taka sama, chociaż w niektórych systemach operacyjnych musieliśmy „zaznaczyć”, że chcemy używać IPv6, ponieważ jest on domyślnie ustawiony na IPv4.
Jak możemy użyć polecenia TRACERT do rozwiązywania problemów?
Polecenie Tracert może być bardzo przydatne w określaniu, czy występuje problem z nawigacją do komputera w sieci lub do wewnętrznej lub zewnętrznej witryny internetowej. Załóżmy, że chcesz odwiedzić naszą stronę internetową www.redeszone.net, a strona Cię nie ładuje. Oprócz pingowania naszej witryny, na przykład, możemy również uruchomić polecenie Tracert, aby dowiedzieć się, czy komunikacja z hostem docelowym została utracona lub przerwana w pewnym momencie po drodze. Dzięki tym wynikom możemy wiedzieć, kiedy wystąpi problem, a nawet wysłać alert, aby rozwiązać problem na tym routerze lub czy jest on na poziomie sieci wewnętrznej, abyśmy mogli go naprawić.
Musimy pamiętać, że polecenie tracert jest bardzo przydatne w bardzo dużych sieciach lokalnych, w których pakiet może podążać różnymi ścieżkami, aby dotrzeć do serwera docelowego. Dzięki temu wiemy, przez które komputery przechodzi pakiet danych, a tym samym poprawiamy wydajność sieci lokalnej. Zobaczymy teraz przykład tego, co się dzieje, gdy polecenie Tracert wysyła pakiet danych, który nie może dotrzeć do miejsca docelowego:
Jak widać, pakiety przełączają się z routera na router w poszukiwaniu hosta docelowego. Niektóre routery wyświetlają błąd „przekroczenia limitu czasu”, ponieważ zdecydowanie mają ograniczone miejsce na swoim sprzęcie, ponieważ są częścią wewnętrznej sieci operatora.
Opcje poleceń Tracert
Kiedy używamy polecenia Tracert, oprócz wpisania polecenia Tracert i adresu IP lub serwera w konsoli wiersza poleceń, możemy napisać szereg opcji modyfikacji lub pobrania dodatkowych danych, dlatego musimy wprowadzić polecenie „ Tracert «Zostaw puste i wykonaj jedną z opcji, które sugerujemy poniżej. Przykładem może być: Tracert -d 192.168.1.1
Zobaczmy, jakie mamy opcje:
- -d: ta opcja uniemożliwia poleceniu Tracert wykonywanie wyszukiwania DNS na wszystkich adresach IP. Oznacza to, że zamiast wyświetlać nazwę routera, pokaże nam tylko jego adres IP.
- -h: Ta opcja pozwala nam określić maksymalną liczbę przeskoków, które może wykonać polecenie Tracert. W tym celu musimy wpisać polecenie w następujący sposób. Tracert -h „liczba przeskoków” „adres IP lub nazwa hosta” ten
- -j: Ta opcja pozwala powiedzieć komendzie tracert, jakie miękkie źródło żądania będzie na hoście. Aby to zrobić, musimy wprowadzić opcję -j, po której następuje pusta spacja, po której następuje żądany host. Działa tylko z adresami IP4.
- -w: Ta opcja służy do wskazania maksymalnego czasu oczekiwania w milisekundach na każdą odpowiedź przed zgłoszeniem błędu połączenia. W tym celu musimy wpisać opcję -w, żądaną przestrzeń i czas w milisekundach.
- -R: Ta opcja umożliwia podążanie trasą powrotną. Działa tylko z adresami IPv6 IP.
- -S: Ta opcja służy do poinformowania polecenia tracert, którego adresu źródłowego chcemy użyć. Aby to zrobić, musimy wprowadzić opcję -s, po której następuje spacja, po której następuje źródłowy adres IP.
- -4: Ta opcja umożliwia wymuszenie użycia adresów IPv4 IP.
- -6: Ta opcja umożliwia wymuszenie użycia adresów IPv6 IP.
Jak widzieliśmy, polecenie Tracert nie tylko pomaga nam określić, którą ścieżką należy podążać podczas wysyłania pakietu danych do ostatecznego centralnego miejsca docelowego. Ale pomaga nam również diagnozować wydajność sieci w przypadku awarii routera wewnętrznego w naszej sieci lokalnej lub problemu z routerem zewnętrznym na innym serwerze. Bez wątpienia polecenie tracert może rozwiać wiele wątpliwości i pytań dotyczących naszego problemu z siecią. Jeśli masz jakieś pytania, nie wahaj się zostawić ich w komentarzach.