Możesz więc zaszyfrować swoje pliki za pomocą 7-Zip i WinRAR

Jeśli chcesz udostępnić skompresowane pliki pocztą e-mail lub przesłać je do chmury prywatnej, możesz użyć narzędzia 7-Zip tylko do kompresuj i szyfruj wszystkie pliki i pliki, które mamy w środku. Dzięki tej funkcji będziemy mogli bezpiecznie wysłać plik ze źródła do miejsca docelowego, ponieważ klucz odszyfrowywania będzie potrzebny do uzyskania dostępu do treści. Dziś w RedesZone nauczymy Cię, jak łatwo chronić skompresowane pliki za pomocą 7-Zip.

Szyfrowanie plików 7-Zip

Program 7-Zip jest jednym z najbardziej kompletnych programów i jest używany przez wielu użytkowników, jest całkowicie darmowy i pozwoli nam kompresować i dekompresować pliki w różnych formatach, idealny do posiadania programu dla wszystkich typów skompresowanych plików, które istnieją.

Aby skompresować plik i zaszyfrować go, wykonaj następujące kroki:

  1. Zainstaluj 7-Zip.
  2. Musimy kliknąć prawym przyciskiem myszy folder, który chcemy skompresować i chronić.
  3. Następnie wybieramy menu kontekstowe o nazwie 7-Zip.
  4. Tutaj możemy wybrać „dodaj do” lub „zip i wyślij”. Możesz wybrać opcję, która najbardziej Ci odpowiada.
  5. Na wyświetlonym ekranie musimy najpierw wybrać żądany format pliku, czyli w jakim rozszerzeniu chcemy go skompresować.
  6. Następnie w sekcji szyfrowania musimy wprowadzić żądane hasło szyfrowania.
  7. Wreszcie musimy wybrać akceptację.
  8. Jeśli wybraliśmy wysyłanie przez e-mail, używany przez nas menedżer poczty otworzy się automatycznie.

Jak widać na poprzednim zrzucie ekranu, możemy wybrać różne metody szyfrowania, z których najczęstszą jest AES-256, więc wystarczy wybrać tę opcję i wprowadzić prawidłowe hasło, aby zaszyfrować wszystkie skompresowane pliki. Zastosowana funkcja obejścia oparta jest na PBKDF2 przy użyciu HMAC-SHA256.

Szyfruj pliki za pomocą WinRAR

WinRAR jest również jednym z najczęściej używanych plików .rar do kompresji, chociaż ten program jest płatny i nie pozwala nam używać tylu algorytmów kompresji, co 7-zip. Ten program pozwoli nam również na szyfrowanie zawartości plików i folderów, które kompresujemy, a wszystko to w bardzo prosty i szybki sposób, przy użyciu najlepszych algorytmów szyfrowania symetrycznego do ochrony plików. Aby to zrobić, musimy wykonać następujące kroki:

  1. Zainstaluj WinRAR
  2. Musimy kliknąć prawym przyciskiem myszy folder, który chcemy skompresować i chronić.
  3. Następnie wybierz opcję ikony WinRAR z napisem „dodaj do pliku” lub „dodaj i wyślij e-mail”. Możesz wybrać opcję, która najbardziej Ci odpowiada.
  4. W wyświetlonym ekranie musimy wybrać opcję, która każe nam ustawić hasło.
  5. Następnie otworzy się nowe okno, w którym musimy wprowadzić żądane hasło i musimy je również potwierdzić.
  6. Na koniec musimy kliknąć zaakceptuj i ponownie zaakceptuj.
  7. Jeśli wybraliśmy wysyłanie przez e-mail, używany przez nas menedżer poczty otworzy się automatycznie.

Pliki RAR są kodowane AES-256-CBC dla RAR 5.0 i AES-128-CBC i AES-256-CBC dla RAR 4.X. Funkcja obejścia używana w RAR 5.X jest oparta na PBKDF2 przy użyciu HMAC-SHA256. Domyślnie pliki ZIP używają szyfrowania AES-256-CTR.

Jak widać, bardzo łatwo jest skompresować plik i zaszyfrować go za pomocą 7-Zip i WinRAR, dwóch najczęściej używanych programów do kompresji plików. Szyfrowanie używane przez oba narzędzia jest obecnie uważane za bezpieczne, jednak musimy stale kompresować i dekompresować zawartość, aby uzyskać do niej dostęp. Jeśli nie musisz go kompresować, będziesz mógł tworzyć zaszyfrowane kontenery za pomocą VeraCrypt lub innego oprogramowania do tworzenia zaszyfrowanych kontenerów.

Bardzo ważnym szczegółem dotyczącym używania AES, zarówno w wersji 128-bitowej, jak i 256-bitowej, jest to, że jeśli twój procesor obsługuje zestaw instrukcji AES-NI, będziesz w stanie szyfrować i odszyfrowywać pliki równie szybko. nie jest zaszyfrowany. ten W ten sposób nie zauważysz spadku wydajności podczas pracy z zaszyfrowanymi plikami. AES-NI jest we wszystkich procesorach od 2012 roku, więc w zasadzie nie powinieneś mieć problemu z osiągnięciem najwyższej wydajności.

Dodaj komentarz