Czasami wygodnie jest ręcznie włączyć zasilacz ATX bez użycia płyty głównej komputera, aby sprawdzić, czy działa prawidłowo. Z tego powodu zalecamy zapoznanie się z artykułem, z którym się nauczysz Jak włączyć zasilanie ATX bez płyty głównej komputera?
Co to jest zasilacz ATX?
Czy zastanawiałeś się kiedyś? co to jest zasilacz komputerowy? ; W tym przypadku być może widziałeś termin ATX, który oznacza „Zaawansowana technologia rozszerzona”. ATX odnosi się do zasilacza drugiej generacji. To urządzenie jest zainstalowane na komputerze i zamienia prąd przemienny z elektrycznego na prąd stały ten
Zasilacz ATX redukuje napięcie, dzięki czemu można do niego podłączyć inne komponenty. W ten sposób urządzenia są chronione przed przepięciami lub problemami z zasilaniem.
Jakie są cechy zasilacza ATX?
Zasilacz ATX umożliwia sterowanie jego wyłączaniem za pomocą oprogramowania. Dodatkowo niektóre modele posiadają przełącznik umieszczony z tyłu. Mechanizm ten pozwala uniknąć niepotrzebnego zużycia energii elektrycznej w trybie czuwania.
Zwykle Nowoczesne zasilacze ATX mają przycisk – promotor cyfrowy który zastępuje wyłącznik mechaniczny. Dodatkowo zasilacze ATX można integrować ze starymi i nowymi mikroprocesorami.
Jak włączyć zasilanie ATX bez płyty głównej komputera?
Możliwy włącz zasilacz ATX bez korzystania z płyty głównej. z komputera. Aby to zrobić, możesz wykonać kroki, które wyjaśnimy poniżej.
Materiał wymagany do zasilania ATX bez płyty głównej
Aby włączyć źródło zasilania ATX bez użycia płyty głównej komputera, będziesz potrzebować napędu CD/DVD lub innego urządzenia do podłączenia do źródła zasilania oraz woltomierz lub „tester” ten Dzięki tym instrumentom możesz zrobić kolejny krok.
Test zasilania ATX bez płyty głównej
Odłącz zasilacz ATX od płyty głównej (jeśli jest zainstalowany na komputerze) i wykonaj ten krok, aby wyczyść zasilacz komputera jeśli ma długą żywotność. Kiedy skończysz tę pracę most pomiędzy kablami 14 i 15 (odpowiednio zielony i czarny przewód). Zielony kabel służy do aktywacji, gdy jest podłączony do uziemienia, a czarny kabel służy do pracy z uziemieniem.
Zaleca się podłączenie dowolnego urządzenia, takiego jak napęd CD/DVD do źródła zasilania, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym niskim zużyciem energii.
Użyj woltomierza
W tym kroku musisz użyć woltomierza do pomiaru różnych napięć węzła. W ten sposób możesz określić, czy źródło zasilania działa prawidłowo. Z tego powodu woltomierz staje się niezbędnym narzędziem, gdy Napraw komputer, gdy się nie włącza lub nie uruchamia ten
W tym sensie zaleca się: zmierz końce zszywek kontrolować ich napięcie. Czarne przewody wskazują uziemienie, żółty przewód powinien mieć +12 woltów, a czerwony przewód powinien mieć +5 woltów.
Trendy dla 20-pinowego zasilacza ATX
Jeden 20-pinowy zasilacz ATX muszą mieć następujące napięcia: Dla pinów 1, 2 i 11 (żółte przewody) napięcie wynosi +3,3 VDC. Styki 3, 5, 7, 13, 15, 16 i 17 (czarne przewody) muszą być oznaczone jako COM lub „masa”.
Natomiast piny 4, 6, 19 i 20 (czerwone przewody) muszą wskazywać +5 VDC. Pin 9 to +5 VSB, pin 8 to PWR_OK a pin 14 to PS_ON #.
Trendy dla 24-pinowego zasilacza ATX
Jeden 24-pinowy zasilacz ATX powinien wskazywać te trendy w każdym z pinów. Dla pinów 1, 2, 12 i 13 napięcie powinno wynosić +3,3 VDC, natomiast piny 4, 6, 21, 22 i 23 mają +5,5 VDC.
Piny 3, 5, 7, 15, 17, 18, 19 i 24 muszą być COM lub „masą”. Z drugiej strony piny 10 i 11 to +12V1 DC, pin 14 musi być -12V1 DC. Zacisk 9 powinien odczytywać +5VSB a zacisk 8 odzwierciedla napięcie dla PWR_OK a pin 16 to napięcie PS_ON#.